[FOTO] Aula Leopoldyńska – perła jaśnieje

poniedziałek, 5.12.2016 13:53 1359 0

Zakończył się remont podium Auli Lepoldyńskiej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez blisko pół roku pracowało przy nim około 50 konserwatorów zabytków. Efekt jest olśniewający.

Zabytkowa XVIII-wieczna aula to jedna z najpiękniejszych barokowych sal na świecie. Została wzniesiona w latach 1728-1732 i nazwana ku czci cesarza Leopolda I, jego postać w wojskowej zbroi znajduje się w centrum nad podium.

– Aula Leopoldyńska to duma Wrocławia, perła baroku. Jesteśmy szczęśliwcami, że możemy oglądać to autentyczne barokowe wnętrze. Państwo też macie udział w tym procesie. Pieniądze, które miasto przekazało na remont pochodzą także z państwa podatków – mówił Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, do uczestników spaceru  zorganizowanego przez Beatę Maciejewską z „Gazety Wyborczej”. Na ten etap prac w zabytkowym wnętrzu miasto przeznaczyło 1,1 mln zł, ale ostateczne koszty wyniosły 880 tys. zł.

W Auli czuć jeszcze zapach olejów, którymi nasączono podłogę podium, ale wnętrze już można podziwiać. Zakończony kilka dni temu remont obejmował podium: freski, meble, rzeźby, sztukaterie. Zadanie było olbrzymim wyzwaniem dla specjalistów wielu dziedzin. Sala była wiele remontowana. Pierwszy raz już w 1788 roku po wojnach śląskich. Potem konserwatorzy jeszcze kilkanaście razy rozkładali się w barokowym wnętrzu – po raz ostatni w latach 70. XX wieku. Nie zawsze trzymano się oryginalnych założeń, dlatego teraz konsultanci musieli prowadzić skrupulatne dochodzenie, który z fragmentów dekoracji to oryginał, a który efekt późniejszych „wizji” konserwatorów. W kilku przypadkach, m.in. na podstawie fotografii, uzupełniono rzeźby nad podium. Np. putto nad lożą rektorską w jednej ręce trzymał berło, ale układ drugiej dłoni wskazywała, że także w niej coś było. Na podstawie fotografii (najstarsze pochodzą z XIX wieku) ustalono, że chłopiec powinien mieć w ręku miecz (symbol prawa rektora do karania studentów).

Skrupulatnie odrestaurowano malowidła, są teraz żywe, intensywne, czyste. – Aula wyjaśniała – mówi z dumą dr Łukasz Krzywka, historyk sztuki, pełnomocnik rektora UWr ds. zabytków, który nadzorował prace w Auli Leopoldyńskiej. Dodaje, że wiele decyzji konserwatorskich było poprzedzonych dyskusjami, a nawet sporami. – Zastanawialiśmy się, czy nieco nie „podkręcić” koloru gwiazd wokół postaci Matki Bożej, aby były bardziej widoczne. Szefowa zespołu zajmującego się freskami zdecydowanie stwierdziła: Niczego nie będziemy podkręcać – opowiadał dr Łukasz Krzywka.

Odnowiona przestrzeń podium teraz wyraźnie odcina się wizerunkowo od reszty wnętrza. Następny etap remont obejmie balkon, a kolejny środkową część barokowego wnętrza. Dr Łukasz Krzywka: – Koszt tych prac to kilka milionów złotych. Gdyby udało się zdobyć pieniądze, to prace udałoby się zakończyć w dwa-trzy lata.

Fot. Tomasz Walków
Źródło.: UM Wrocław

Dodaj komentarz

Komentarze (0)