[FOTO] Zobacz demontaż Iglicy

środa, 24.8.2016 08:46 2103 0

Czterdziestoczterotonowa Iglica przy Hali Stulecia została położona we wtorek, 23 sierpnia, o godzinie 19.25. Nasza kamera zarejestrowała precyzyjną operację zdemontowania ponad 90-metrowej konstrukcji. Przypomnijmy, że poniedziałkowa (22 sierpnia) próba nie powiodła się –  przygotowania rozpoczęły się w poniedziałek, około godziny 16 i trwały do późnych godzin wieczornych. Ostatecznie akcja została przełożona na wtorek.

Operacja demontażu Iglicy w przyspieszonym tempie

Przygotowania do położenia Iglicy na ziemi obejmują rozmieszczenie specjalnie przygotowanych czterech podpór, na których spocznie zabytkowa rzeźba. Następnie do prac przystępuje grupa alpinistów, których zadaniem jest umocowanie na odpowiednich wysokościach konstrukcji stalowych obejm, niezbędnych do przeprowadzenia całej operacji. W kolejnym etapie prac przewidziano transport i ustawienie specjalistycznych dźwigów oraz wciągarek.

Operacja demontażu Iglicy

Główny dźwig będzie odpowiedzialny za opuszczanie Iglicy, zaś wspomagać go będzie mniejszy, który ma kontrolować odpowiedni obrót stalowego kolosa. Iglica zostanie położona w stronę ul. Wystawowej, pomiędzy kolumnadą, zaś jej czubek znajdzie się w połowie chodnika dla pieszych. Przeprowadzenie całej operacji uzależnione jest jednak m.in. od warunków pogodowych. Jeżeli będzie wiał zbyt silny wiatr lub nastąpią opady deszczu, prace będzie trzeba przesunąć w czasie.

Wideo z przygotowań i pierwszej próby

Remont zabytku obejmować będzie piaskowanie, konserwację oraz malowanie. Wcześniej oczywiście trzeba wykonać dokładne oględziny stanu technicznego metalowej konstrukcji. Finalnie rzeźba odzyska szary kolor, którego odcień zostanie jeszcze szczegółowo uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Całe zadanie jest realizowane we współpracy z norweskim producentem specjalistycznych farb – firmą JOTUN, która w ramach umowy dostarczy materiały do malowania Iglicy. Pozostałe koszty ponosi Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o., które jest zarówno inicjatorem, jak i prowadzącym projekt. Ponadto w kwietniu br. zadanie uzyskało również dotację z budżetu Województwa Dolnośląskiego. Prace związane z piaskowaniem, konserwacją i malowaniem wykona Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji "Archi-test" z Wrocławia. Specjalistyczne usługi dźwigowe zapewni firma TONAR, podpory dostarczy PERI Polska Sp. z o.o. z Płochocina. Prace alpinistyczne wykona lokalna firma ROCK and WORK. Wsparcia w zakresie kontaktów z dostawcą farb i podpór udzielił lokalny zarząd oddziału Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.

Ze względów bezpieczeństwa plac przed Halą Stulecia zostanie ogrodzony na czas prac związanych z położeniem konstrukcji na podporach. Gdy już to nastąpi i rozpoczną się prace konserwatorskie, ogrodzenie zostanie ograniczone tylko do niezbędnej przestrzeni wokół rzeźby i teren zostanie udostępniony zwiedzającym.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)