„Koala” Lukasa Bärfussa – premiera książki

sobota, 24.6.2017 16:15 1172 0



I pojąłem naraz, dlaczego unikano rozmowy o samobójstwie. Ono nie było zaraźliwe jak choroba, było przekonujące jak logiczny argument. Kłamstwem było twierdzenie, że nie rozumiano samobójców, wręcz przeciwnie. Każdy rozumiał ich aż za dobrze. Pytanie nie brzmiało bowiem: dlaczego on się zabił? Pytanie brzmiało: dlaczego wy jesteście jeszcze przy życiu? Dlaczego nie skrócicie tego znoju?



                                                                  (fragment)






Już 27 czerwca ukaże się kolejny tom w prozatorskiej serii Wydawnictwa Ossolineum, Z Kraju i ze Świata. 


Kiedy w 2014 roku ukazała się druga powieść Lukasa Bärfussa, Koala, przyjęto ją entuzjastycznie. Szwajcarski pisarz w niekonwencjonalny sposób stworzył w niej alegorię społeczeństwa, które nie jest w stanie zaakceptować bierności jako postawy egzystencjalnej.W opartej na faktach historii narrator próbuje poznać przyczyny samobójczej śmierci brata – ta część fabuły ma postać wspomnień oraz luźnych notatek. Niespodziewanie przechodzą one w drugi wątek, pozornie niezwiązany z wcześniejszym: to na poły eseistyczna, na poły literacka opowieść o kolonizacji Australii przez Imperium Brytyjskie, a zarazem dzieje obsesyjnej próby wyniszczenia gatunków uznanych za nieużyteczne, w tym koali, owego apatycznego próżniaka, któremu udało się ujść z życiem tylko dzięki kulturowemu oswojeniu. Forma książki odsłania swoją celność, kiedy okazuje się, że jako członek drużyny skautów brat narratora otrzymał w dzieciństwie przydomek Koala. Poprzez tę analogię Lukas Bärfuss zastanawia się nad powszechnym obecnie modelem społeczeństwa sukcesu. Rozprawia się z kapitalizmem, który kategorię użyteczności przeniósł na ludzkie życie. Pyta o godność człowieka oraz wartość ludzkiego istnienia samego w sobie.

W dniu premiery Wydawnictwo Ossolineum wraz z Muzeum Pana Tadeusza mają przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone książce. W panelu dyskusyjnym, zatytułowanym Raj – skutki uboczne, udział wezmą: autor przekładu, Arkadiusz Żychliński, oraz Grzegorz Jankowicz, którego posłowie znajdzie się w polskiej edycji powieści. Spotkanie poprowadzi Marta Koronkiewicz.

Raj – skutki uboczne
dyskusja z udziałem Arkadiusza Żychlińskiego, Grzegorza Jankowicza i Marty Koronkiewicz
27 czerwca 2017 roku, godz. 17:00

Muzeum Pana Tadeusza
Zakładu Narodowego im. Ossolińskich,
Kamienica pod Złotym Słońcem,Wrocław, Rynek 6

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)