„Śmieciolokalizator” – zwycięzcą wrocławskiej edycji konkursu na wynalazek Akademii Wynalazców

poniedziałek, 26.6.2017 23:13 1595 0

22 czerwca br. na Politechnice Wrocławskiej zostały ogłoszone wyniki wrocławskiego konkursu na wynalazek 7. edycji programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Pierwsze miejsce w konkursie zdobył „Śmieciolokalizator” – platforma internetowa porównująca oferty punktów skupu odpadów, które można poddać recyklizacji

O tytuł najlepszego wynalazku rywalizowało 80 projektów. Do ścisłego finału przeszły 22 projekty, po 11 ze stołecznych i wrocławskich szkół. Zadaniem nominowanych zespołów było opracowanie prototypu wynalazku i zaprezentowanie go w formie krótkiego filmu. O wyborze najciekawszych pomysłów decydowali partnerzy merytoryczni programu, wśród których znaleźli się przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Urzędu Patentowego RP, Urzędu m.st. Warszawy oraz patroni medialni reprezentowani przez redakcje Młodego Technika oraz Akademickiego Radia LUZ. Projekty oceniano na podstawie takich kryteriów jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne. Jury nagrodziło 3 najlepsze projekty we Wrocławiu. Dodatkowo pracownicy fabryki układów hamulcowych Bosch w Mirkowie przyznali swoją nagrodę za wynalazek, który kontroluje zawartość tlenu i tlenku

Warszawa, 23 czerwca 2017 r.

węgla w powietrzu, występowanie dymu, a także temperaturę otoczenia. W przypadku wykrycia zagrożenia związanego z tymi wskaźnikami automatycznie uruchamia mechanizm cyrkulacji powietrza oraz informuje właściciela mieszkania o sytuacji i podjętych krokach za pomocą modułu SMS. Z kolei Koło Naukowe Robotyków KoNaR działające na Politechnice Wrocławskiej odebrało nagrodę za najlepszy warsztat kreatywny „Poznajmy tajniki elektroniki”.

Projekty nagrodzone we Wrocławiu:

I miejsce – ŚMIECIOLOKALIZATOR. Pomysł zespołu „MelsonCrew” z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince. Rozwiązanie skierowane do całego przekroju społeczeństwa, gdyż problem dostępu do swobodnej utylizacji odpadów dotyka każdego z nas. Możliwość szybkiej lokalizacji skupów surowców wtórnych zdecydowanie wpisuje się w trendy współczesnego świata, a łatwość dostępu do informacji oraz możliwość porównywania ofert zachęca do włączenia się w ochronę środowiska naturalnego.

II miejsce – Door Alert zgłoszony przez zespół „UniqueLimit” z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince. Projekt realizowany z myślą o budynkach użyteczności publicznej. Służy do powiadamiania o tym, że po drugiej stronie drzwi znajduje się osoba, która również planuje je otworzyć. Rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo i podnoszące poczucie komfortu w takich miejscach jak: szkoły, uczelnie, szpitale czy urzędy.

III miejsce – VALIDITY BOX, pomysł zespołu ”FRESH TEAM” z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince. Urządzenie ułatwiające kontrolę nad żywnością, jej składem oraz terminem ważności poprzez generowanie sygnałów ostrzegawczych.

W 7. edycji programu firma Boscha wraz z partnerami Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Wojskową Akademią Techniczną, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych oraz Urzędem Patentowym udostępniła blisko 1500 miejsc na 50 warsztatach kreatywnych,

w których wzięło udział 55 szkół z Warszawy, Wrocławia i okolic.

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w ramach programu udostępniono 9000 miejsc na warsztatach kreatywnych, a do konkursu na wynalazek zgłoszonych zostało blisko 500 wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014 w kategorii „Programy edukacyjne firm (CSR)”. W roku 2015 projekt otrzymał wyróżnienie specjalne w tym samym plebiscycie. 

Źródło: Biuro Organizacyjne Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

Dodaj komentarz

Komentarze (0)