5 ciekawostek o Przedmieściu Oławskim, o których nie masz pojęcia

wtorek, 8.8.2017 14:40 3401 0

Słynna wytwórnia likierów i wódek, rzeka na Placu Społecznym i przystań dla okrętów podwodnych. Przedmieście Oławskie skrywa wiele fascynujących historii. Michał Karczmarek, ceniony autor książek o Wrocławiu, przedstawia najciekawsze z nich.

Złoty Pociąg? To przeżytek

Przedmieście Oławskie ma ukryty swój własny skarb - kielich Marcina Lutra. - Podobno ma około 10-15 cm wysokości i został zrobiony z czerwonego szkła. Jest opatrzony inskrypcją dedykacyjną. W 1543 roku Marcin Luter dał go w prezencie ślubnym swojemu bliskiemu przyjacielowi Justusowi Jonasowi – mówi Michał Karczmarek.

Rzeka na Placu Społecznym

92-kilometrowa Oława ma swój koniec tuż przed mostem Grunwaldzkim. Ale przed laty jej koryto było o wiele dłuższe. - Jeszcze pod koniec XIX wieku płynęła przez obecny Plac Społeczny, a jej wody zasilały dwie fosy. Wewnętrzną biegnącą w osi ulicy Kazimierza Wielkiego i tą istniejącą do dziś  mówi Michał Karczmarek.

Wrocław znany z…

Kilkaset lat temu na Przedmieściu Oławskim jak grzyby po deszczu powstawały ciekawe i duże przedsięwzięcia, na przykład wytwórnia likierów i wódek Carla Schirdewana. Jej zabudowania zachowały się do dziś. - Produkty tej marki cieszyły się wówczas dużym uznaniem i rozsławiły Wrocław na całą Europę – mówi Michał Karczmarek.  

Mit o Moście Grunwaldzkim

W bezpośrednim sąsiedztwie Przedmieścia Oławskiego znajduje się również Most Grunwaldzki. Wiąże się z nim jeden z mitów o próbie wysadzenia pod koniec wojny. Okazuje się jednak, że największym wrogiem „wizytówki Wrocławia” była… pogoda. - Mało brakowało, a uległby zniszczeniu w czasie zimy 1947 roku. Powłoka lodowa dochodziła wówczas do 50 cm. Duży dodatni skok temperatury sprawił, że wody rzeki ruszyły. Zostały uszkodzone rusztowania. Udało się jednak opanować sytuację, a most się nie zawalił – mówi Michał Karczmarek. Więcej ciekawostek o Moście Grunwaldzkim znajduje się w przewodniku wideo.

Rzeka dwóch biegów

Przystań Politechniki Wrocławskiej znalazła się na kartach powieści Marka Krajewskiego – „Festung Breslau”. Znajdowała się tu stocznia, w której cumowały małe niemieckie okręty podwodne. - Istnieje jeszcze jedna ciekawa historia związana z Odrą, tym razem wiąże się ze śluzą szczytnicką i tym razem jest prawdziwa. W średniowieczu rzeka, w zależności od tego, jaki był stan wody, płynęła na północ – tak jak płynie teraz – albo w przeciwnym kierunku, na południe – dodaje. 

 Druga szansa

Dzięki Lokalnemu Programowi Rewitalizacji na lata 2016-2018 Przedmieście Oławskie i rzeka Oława odzyskują swój dawny blask. W proces rewitalizacji aktywnie włączył się inwestor, Angel Poland Group, realizujący powstające nad rzeką osiedle Angel River. Dwa budynki przy ulicy Walońskiej (dziewięcio- oraz siedemnastopiętrowy) będą spójne z Lokalnym Programem Rewitalizacji. Pobliska marina, zacisze rzeki Oławy oraz zielone patio, promenada oraz szeroki wybór apartamentów to atuty, które otworzą nowe możliwości dla mieszkańców Wrocławia.

*Michał Karczmarek - licencjonowany przewodnik turystyczny, autor książek i przewodników („Wrocław 1947 - fotografie lotnicze”, „Wrocław - pocztówki Maxa Leipelta”, „Śladami Rosjan po Dolnym Śląsku”, „Wrocław Eberharda Mocka”).

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)