60 najlepszych dokumentów. Co zobaczyć na 13. Docs Against Gravity?

środa, 4.5.2016 09:00 1353 0

Między 13 a 22 maja w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się 13. edycja Millennium Docs Against Gravity. Festiwal będzie okazją, by na wielkim ekranie zobaczyć najnowsze, najwybitniejsze dzieła kina dokumentalnego - m.in. filmy Wernera Herzoga, Siergieja Łoźnicy i Nikolausa Geyrhaltera oraz ostatnie filmy wybitnych polskich dokumentalistów, takich jak Bartosz Konopka czy Paweł Łoziński.

Czy można uciec przed inwigilacją nowych technologii? To pytanie zadaje Werner Herzog w swoim "Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci". Najnowszy obraz niemieckiego reżysera będzie filmem otwarcia tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity. Wątek bezpieczeństwa w sieci podnoszony będzie i w innych festiwalowych tytułach. Gdzie trafiają nasze dane osobowe i czemu na tak długo? — zastanawia się bohater filmu "Facebookistan" (reż. Jakob Gottschau). Z kolei William Binney, pionier współczesnej informatyki i wieloletni pracownik amerykańskiej NSA, do dziś nie może zrozumieć dlaczego rząd USA nie wykorzystał jego systemu selekcji danych, aby zapobiec katastrofie WTC ("Dobry Amerykanin", reż. Friedrich Moser).

Jednym z motywów przewodnich 13. edycji festiwalu będzie kino non fiction, które poprzez swoją artystyczną formę i narrację stoją na pograniczu filmu dokumentalnego i fabularnego. Świetny przykład to "Dziwny romans z własnym ego" (reż. Ester Gould), wyjątkowy portret wrażliwej kobiety autorstwa jej młodszej siostry, w którym bohaterka ani razu nie pojawia się na ekranie. Z kolei bohater filmu Jana Śladkowskiego "Don Juan" (zdobywca głównej nagrody na festiwalu IDFA w Amsterdamie) pyta, czy ma prawo być sobą — czy etykieta autyka/introwertyka to zbyt silny stygmat? Natomiast Erik Gandini (autor słynnej "Wideokracji") pokazuje w filmie "Szwedzka teoria miłości" tragiczny paradoks tego kraju: niegdyś oaza wolności i równouprawnienia, dziś przoduje w w odsetku osób umierających w samotności.

Pytania na temat kondycji współczesnego człowieka stawia dwóch wybitnych twórców: Nikolaus Geyrhalter (zdobywca Nagrody Banku Millennium w 2012) w "Homo sapiens" oraz Yann Arthus Bertrand (fotograf, autor bijącego rekordy popularności cyklu zdjęć „Ziemia widziana z nieba”) w swoim "Człowieku", któy był filmem zamknięcia festiwalu w Wenecji w 2015 roku. Prosto z innej cenionej imprezy filmowej - festiwalu w Sundance - przyjadą do Polski dwa tytuły przyglądające się życiu w krajach arabskich. Tytułowa bohaterka filmu "Sonita" (reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Nagroda Grand Jury za Najlepszy Film Dokumentalny oraz Nagroda Publiczności w Sundance) to nastoletnia Afganka mieszkająca w Teheranie, która dzięki hip­-hopowym protest­songom chce uniknąć przymusowego zamążpójścia. "Kraina Oświeconych" (reż. Pieter­ Jan De Pue, nagroda na festiwal w Sundance za najlepsze zdjęcia) ukazuje dziecięce gangi w Afganistanie, które kontrolują przemyt opium i kamieni szlachetnych.

Nawigować po festiwalowym programie można jednak na bardzo wiele różnych sposobów, szukając filmów, które zainteresują właśnie nas. Ucztą dla fanów literatury będą choćby filmy o pisarzach: "Nie film" (reż. Ross Lipman) o pracy Samuela Becketta nad własnym filmem z udziałem Bustera Keatona, "Pory roku w Quincy: Cztery porterty Johna Bergera" - zbiór czterech filmików różnych reżyserów, m.in.Tildy Swinton i Polaka Bartka Dziadosza, oraz "Muzeum niewinności" (reż. Grant Gee) o nobliście Orhanie Pamuku.

Bilety pojedyczne na seanse kosztują 12 i 15 złotych (w zależności od godziny seansu), przy zakupie 10 lub więcej biletów każdy z nich kosztuje już jednak tylko 10 złotych. Więcej informacji o wrocławskiej odsłonie Millennium Docs Against Gravity.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)