8.05 Wystawa: Tony Cragg. Rzeźba

środa, 8.2.2017 10:39 844 0

Muzeum Współczesne Wrocław i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zapraszają na wystawę sir Tony’ego Cragga – jednego z najbardziej cenionych rzeźbiarzy świata. Wernisaż odbędzie się w piątek 2 lutego 2017 o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Współczesnego Wrocław przy pl. Strzegomskim 2a.

Po niemal 20 latach polska publiczność, po raz drugi w ciągu kilku miesięcy, będzie miała okazję podziwiać twórczość Cragga. W 2016 roku prace artysty były prezentowane na wystawie w Orońsku. Kuratorem ekspozycji jest Eulalia Domanowska – dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej

Na wystawie we Wrocławiu zostanie zaprezentowanych kilkanaście prac z lat 1998–2016, będących przykładem fascynującej twórczości artysty. Obok prac przestrzennych zaprezentujemy akwarele, dające widzowi szerszy pogląd na jego twórczość. Ekspozycję zorganizowano w galerii dolnej, a także – po raz pierwszy w historii Muzeum – na dachu budynku.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający teksty Jona Wooda, Doroty Monkiewicz i Eulalii Domanowskiej, analizujące twórczość Tony’ego Cragga w różnych aspektach w kontekście współczesnej rzeźby w Polsce i na świecie, a także wywiad z artystą i bogaty materiał ilustracyjny dokumentujący jego dokonania w zakresie rzeźby w ciągu ostatnich 20 lat.

Tony Cragg (ur. 1949), jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie. Wraz z kilkoma innymi brytyjskimi artystami, takimi jak Antony Gormley, Anish Kapoor czy Mark Wallinger, współtworzy potęgę współczesnej rzeźby angielskiej. Jego dzieła znajdują się w muzeach, prywatnych kolekcjach, na placach miast i w słynnych parkach rzeźby. Sztuka Tony’ego Cragga została szybko zauważona i doceniona przez świat artystyczny. W 1988 roku twórca reprezentował Wielką Brytanię na 43. Biennale w Wenecji i w tym samym roku dostał prestiżową nagrodę Turnera w Londynie. Cragg uznawany jest za mistrza materiału. Jego prace, wykonane z brązu, kamienia, szkła, ceramiki, żywic czy drewna, zachwycają organiczną formą, dynamiką meandrującego kształtu, intrygującymi tytułami. Sytuują się pomiędzy sztuką abstrakcyjną a figuratywną.

Współpraca: Jarosław Pajek, Bogusław Dobrowolski, Paweł Bąkowski, Studio Tony’ego Cragga

Wystawa pod honorowym patronatem Jonathana Knotta Ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce oraz British Council w Warszawie

Mecenasi: Przedsiębiorstwo Handlowe ARTPOL – Artur Popławski oraz Fundacja Wspólnota Gdańska z prezesem Andrzejem Stelmasiewiczem.

źródło: Wrocław go

Dodaj komentarz

Komentarze (0)