Nowe ryby i ptaki Afrykarium

wtorek, 9.12.2014 09:29 9934 0

300 osobników z 25 gatunków ryb i co najmniej 25 ptaków reprezentujących 10 gatunków, to nowi mieszkańcy Afrykarium we wrocławskim zoo.

Ryby przyjechały do zoo dwoma tirami i zamieszkały w basenie rafy koralowej Morza Czerwonego, akwariach na statku Wybrzeża Szkieletów i zbiorniku Kanału Mozambickiego. Natomiast ptaki stopniowo wprowadzane są do górnej części Afryki Wschodniej, Dżungli Kongo oraz na wybiegi zewnętrzne Wybrzeża Szkieletów. Większość z nich to egzotyczne gatunki kaczek, ale są również ibisy, czaple czarne, toko nosate czy turak fioletowy.

Najciekawsze nowe gatunki ryb to:

Patelnica niebieskoplama (Taeniura lymma) to piękna płaszczka o zielonkawym ciele ozdobionym jaskrawymi, niebieskimi plamami. Co ciekawe na końcu ogona posiada dwa kolce jadowe, ale nie jest niebezpieczna dla człowieka – ukłucie wywołuje jednie silny ból.

Jest niewielką rybą - zazwyczaj osiąga długość 25 cm, choć spotykano osobniki niemal metrowe!

Zamieszkały w Morzu Czerwonym, do którego trafiło łącznie około 100 nowych osobników, reprezentujących gatunki już wcześniej zasiedlające to akwarium jak i nowe.

 Żarłacz Czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus) to kolejny gatunek rekina, który zamieszkał w Kanale Mozambickim. To drapieżne ryby zamieszkujące w naturze ciepłe wody stref umiarkowanych, subtropikalnych i tropikalnych. Osiągają wielkość do 200 centymetrów, choć największy znany osobnik osiągnął długość 275 cm.

Zachwyca gracją ruchów oraz szybkością z jaką przemierza basen.

Kolcobrzuchy (Tetraodontidae) to rodzina ryb,  do której należy około 90 gatunków ryb, zaliczanych do 10 rodzajów. Większość z nich zamieszkuje strefę przybrzeżną mórz tropikalnych, a niektóre przystosowały się do życia w wodach słodkich.

Same kolcobrzuchy należą do rodzinyrozdymkowatych, których kilku przedstawicieli możemy podziwiać w Morzu Czerwonym oraz w Dżungli Kongo (basen manatów).  

Mureny, zaliczane do rzędu węgorzokształtnych, zamieszkujące skaliste dna morskie strefy przybrzeżnej klimatu tropikalnego i subtropikalnego, często spotykane są wśród raf koralowych. Są drapieżnikami prowadzącymi nocny tryb życia. W Afrykarium można je podziwiać w akwarium vis a vis basenu pingwinów, gdzie „wiją” się w specjalnie przygotowanych dla nich występach skalnych.

Rekiny rogate reprezentujące monotypowy rząd ryb chrzęstnoszkieletowych żyją w wodach tropikalnych i subtropikalnych na różnych głębokościach. Charakteryzują się krępą budową ciała i stosunkowo niewielkimi wymiarami – osiągają do 150 cm długości.

Ciekawostką są dwie płetwy grzbietowe ozdobione kolcami.

Seleny (Selene vomer, ang. Lookdown) należące do ryb z rodziny ostrobokowatych. Nazwę swoją zawdzięczają występowaniu w linii bocznej ciała rzędu przekształconych, ostrych łusek. Tym co zadziwia i zachwyca jest ich opływowy kształt oraz bocznie spłaszczone ciało. Posiadaja dwa kolce przed płetwą odbytową. Ciekawostką jest, że dorosłe osobniki mają dwie płetwy grzbietowe.

Osiągają wielkość do 50 cm.

W Afrykarium zasiedliły akwarium przy basenie kotików afrykańskich.

Ptaki – Afryka Wschodnia

Waruga, Ibis białowąsy, Cyraneczka płowa, Drzewica białolica, Marmurka i Srebrzanka czerwonodzioba.

Ptaki – Wybrzeża Szkieletów

Kazarki rude.

Ptaki – Dżungla Kongo

Toko Nosate, Turak Fioletowy, Czepiga Rudawa.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)