Alain Platel z orkiestrą na otwarcie Festiwalu. W sobotę rusza 9. MFT Dialog – Wrocław

czwartek, 12.10.2017 13:00 2216 0

„En, avant marche!” w reżyserii wybitnego belgijskiego choreografa Alaina Platela i Franka Van Laecke z gościnnym udziałem polskiej orkiestry pod kierownictwem Alana Urbanka otworzy w sobotę, 14 października, 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław.

Będzie to jednocześnie pożegnanie ze spektaklem wystawianym na najsłynniejszych salach teatralnych w Europie. W programie festiwalu znalazły się również spektakle „Kings of War” Ivo van Hovego, „nicht schlafen” Alaina Platela i „MDLSX” włoskiego kolektywu MOTUS. Na WspieramKulture.pl trwa zbiórka pieniędzy na trzy polskie spektakle („Wróg ludu” w reż. Jana Klaty, „Jeden gest” w reż. Wojtka Ziemilskiego, „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej), które mają szansę powrócić do pierwotnego programu Festiwalu. Widzowie Festiwalu w ramach wydarzeń towarzyszących zobaczą spektakle „Klątwa” w reżyserii Oliviera Frljicia i „Makbet” w reżyserii Agaty Dudy - Gracz, a także instalację sensualną IP Group, MFT Dialog-Wrocław potrwa do 21 października. 

Tegorocznej edycji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju towarzyszy hasło: Naprzód! Ale dokąd? - Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dokąd prowadzi marsz, w którym wszyscy, czy tego chcemy czy nie, uczestniczymy - tłumaczy Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Dialogu. 

Alain Platel z polską orkiestrą dętą

Zasadą prezentacji spektaklu „En, avant marche!” było zawsze dobieranie lokalnej grupy muzycznej w zależności od miejsca wystawiania przedstawienia. Podczas 9. edycji Festiwalu Dialog-Wrocław po raz ostatni zobaczymy sam spektakl, ale po raz pierwszy w obsadzie znajdą się polscy artyści-muzycy z Wrocławia, Warszawy, Katowic i Krakowa. Orkiestra dęta skompletowana przez Alana Urbanka wykona kilka utworów muzycznych pod dyrygenturą Stevena Prengelsa – kompozytora i dyrektora muzycznego belgijskiego teatru les ballets C de la B, a także odegra specjalne opracowane dla muzyków role aktorskie ćwiczone przez kilka ostatnich miesięcy. Spektakl „En, avant marche!” będzie można zobaczyć 14 i 15 października o godzinie 20:00 na deskach Teatru Polskiego na ul. Zapolskiej 3. Bilety w sprzedaży. 

Zbiórka środków na polskie spektakle

Do 17 października trwa zbiórka pieniędzy zorganizowana przez Kulturę Niepodległą na portalu WspieramKulture.pl na ratowanie prezentacji trzech polskich spektakli, wśród których są: „Hymn do miłości” Marty Górnickiej, „Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego oraz „Wróg ludu” Jana Klaty. Dotychczas zbiórkę wsparło już 412 osób. Dotacje na rzecz festiwalu przekazały m.in. Goethe-Institut (10 tys. euro na prezentację spektaklu „Hymn do miłości”) i Maxim Gorki Theater (5 tys. euro). Deklaracje finansowego wsparcia prowadzonej zbiórki złożyli również zaprzyjaźnieni z festiwalem twórcy les ballets C de la B oraz Toneelgroep Amsterdam. Swoje prezenty na rzecz zbiórki podarowali m.in.: Jacek Hugo-Bader, Michał Rusinek, Olga Tokarczuk, Maria Janion, Borys Lankosz, organizator Opener Festival – Alter-Art i Gutek Film. Do zebrania pełnej kwoty, tj. 200 tys. 600 zł, pozostało ponad 60 tys. złotych. W przypadku sukcesu zbiórki wszystkie trzy spektakle zostaną wystawione w niezmienionym terminie i miejscu, z wyjątkiem „Wroga ludu”, który zagrany zostanie w Krakowie. Organizator zapewnia bezpłatny transport autokarowy w obie strony. 

W piątek, 13 października, Festiwal Dialog – Wrocław przedstawi aktualizację planu ratowania prezentacji polskich spektakli.

Dialogu nie będzie, czyli rozmowy o wolności w teatrze

Powołany do życia przez Krystynę Meissner festiwal Dialog także w tym roku stanie się przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji. Debaty będą okazją do rozmowy na temat programowania instytucji kultury w czasach kryzysu, dotyczyć będą także sytuacji teatru w Polsce oraz dotykać kwestii teatru politycznego i polityczności teatru – Zastanowimy się, dlaczego teatr stał się w ostatnim czasie obiektem ataków politycznych i ideologicznych – mówi Kireńczuk. Wśród uczestników debat znaleźli się wybitni twórcy i komentatorzy życia teatralnego w Polsce, m.in. Dariusz Kosiński, Anna R. Burzyńska, Edwin Bendyk, Marta Górnicka i Paweł Łysak, a także goście zagraniczni, w tym Matthias Lilienthal, Jens Hillje, Goran Injac, Selma Spahić i Wouter van Ransbeek. Wstęp wolny.

Spektaklom nurtu głównego towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Z wybitnym choreografem i reżyserem Alainem Platelem porozmawiamy o przedstawieniach „En avant, marche!” oraz „nicht schlafen”. Jan Klata będzie gościem spotkania wokół spektaklu „Wróg ludu”. „MDLSX” z kolei stanie się okazją do dyskusji z Kazimierą Szczuką i artystami włoskiego kolektywu MOTUS o potrzebie definiowania własnej tożsamości. Przy okazji rozmów wokół spektaklu „Jeden gest” wspólnie z Wojtkiem Ziemilskim zastanowimy się, dlaczego coraz więcej ludzi i grup znajduje się na marginesie życia społecznego. „Hymn do miłości” będzie natomiast pretekstem do dyskusji na temat nacjonalizmu i postępującego podziału Europy. Spotkanie z Jackiem Żakowskim i Martą Górnicką, podobnie jak wszystkie pozostałe, poprowadzi Tomasz Kireńczuk. Wstęp wolny.

Wystawy, wykład i spektakle towarzyszące

Tegoroczna edycja festiwalu to także okazja do wysłuchania wykładu Richarda Schechnera – jednego z najważniejszych twórców XX-wiecznego teatru eksperymentalnego oraz podziwiania wystawy laureatów i uczestników 2. edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego Z. Raszewskiego w Warszawie. W ramach wydarzeń towarzyszących zobaczymy „Makbeta” Teatru Muzycznego Capitol w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, z udziałem Cezarego Studniaka i Magdy Kumorek, a także „Nieśmiałość koron drzew” – instalację sensualną IP Group, dzięki której padnie ważne pytanie o to, jak zmienia się dziś sposób doświadczania świata. Widzowie tegorocznej edycji festiwalu będą mieli również możliwość zobaczenia „Klątwy” w reżyserii Oliviera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie. – To jeden z najważniejszych spektakli, jakie w ostatnich latach powstały w polskim teatrze. Jedno z tych przedstawień, które na długo pozostają w pamięci, zmuszając do skonfrontowania się z niewygodnymi pytaniami i prawdami, których być może na co dzień wolimy nie dostrzegać – komentuje Kireńczuk. Pokaz „Klątwy” finansowany jest w całości ze środków pozabudżetowych festiwalu. Bilety wyprzedane.

 sprzedaży są jeszcze bilety na spektakle „En, avant marche!” (14, 15 października) oraz „nicht schlafen” (17, 18 października). Bilety na wydarzenia programu głównego (w cenie od 35 do 50 zł) są do nabycia w kasie Impartu (Mazowiecka 17), w salonach Media Markt, Saturn i Empik oraz online przez strony: Dialogfestival.pl, Impart.art.pl i Eventim.pl. Bilety na spektakl „Makbet” do nabycia w Teatrze Muzycznym Capitol.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)