Amerykanie wybrali Dolny Śląsk

środa, 30.3.2016 10:46 546 0

20 kwietnia do Wrocławia przyjadą przedstawiciele gubernatora amerykańskiego stanu Nevada wraz z grupą tamtejszych przedsiębiorców. Amerykanie spotkają się z dolnośląskimi firmami na rozmowach B2B. Zainteresowanych W lutym amerykańska delegacja odwiedziła siedem polskich miast- Warszawę, Kraków, Katowice, Poznań, Lublin, Rzeszów i Wrocław- w poszukiwaniu kooperantów i inwestorów.  Po spotkaniach stolice regionów przedstawiły oferty współpracy. Najciekawszą dla Amerykanów okazała się propozycja Dolnego Śląska, przygotowana przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej sp. z.o.o. we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Zdaniem Amerykanów, dolnośląskie firmy wybijają się pod względem innowacyjności i elastyczności działania.

 - Dolny Śląsk ma jedną  z najsilniejszych gospodarek w Polsce,   napędzaną coraz bardziej przez nowoczesne technologie. To  jest bardzo ważny argument  dla przedsiębiorców z Nevady. Ponadto porównując gospodarki Nevady i  województwa dolnośląskiego można stwierdzić, że mają one wiele wspólnego. Doceniliśmy również tempo i profesjonalizm z jakim odpowiedziano na nasze potrzeby. W biznesie to bardzo ważne - mówi Maryla Nesbit, Menadżer ds. Działalności Międzynarodowej biura Gubernatora Stanu Nevada.

- Po wstępnych rozmowach z przedstawicielami stanu Nevada, które odbyły się w urzędzie marszałkowskim z udziałem wicemarszałka naszego województwa, przygotowaliśmy ofertę, zaspokajającą oczekiwania i potrzeby obydwu stron- zarówno pod względem gospodarczym, jak i współpracy naukowo-badawczej.  Kooperujemy z wieloma innowacyjnymi dolnośląskimi firmami, które nie tylko spełniają oczekiwania amerykanów, bo odpowiadają interesującym im sektorom, ale również same zainteresowane są ekspansją na światowe rynki - podkreśla Andrzej Jamrozik, prezes DAWG sp. z o.o.

Na Dolnym Śląsku Amerykanie zamierzają nawiązać współpracę z przedsiębiorstwami przemysłu obronnego, samochodowego, lotniczego – chodzi głównie o maszyny bezzałogowe - a także farmaceutycznego. Zależy im na podjęciu kontaktów gospodarczych oraz  naukowych z naszymi  firmami, uczelniami i ośrodkami badawczymi.

Zainteresowanie polskich firm Nevadą będzie rosło ze względu na oferowane bardzo dogodne warunki otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej, znacznie bardziej konkurencyjne niż w innych amerykańskich stanach. Nevada, po głębokim kryzysie jaki dotknął USA w 2008 roku, bardzo prężnie zaczęła się rozwijać. Obecnie gospodarka stanu rośnie w tempie 2,5% rocznie, a PKB wynosi 125 mld dolarów. Bezrobocie z ponad 14 % spadło do 6% - stworzono 140 tys miejsc pracy.  Nevada  to światowa stolica targów (22 tysiące wydarzeń handlowych rocznie -  Consumer Electronic Show, SEMA Show, ASD Las Vega - odwiedzanych przez sześć milionów uczestników ze wszystkich stron świata). To także centrum innowacyjności, ze światowej klasy ośrodkami i parkami technologicznymi, których przykładem jest Tahoe-Reno Industrial Center (RTIC), gdzie między innymi Tesla zlokalizowała swoją gigantyczną fabrykę baterii. Nevada jest liderem w takich sektorach jak lotnictwo (w tym bezzałogowe „drony”) czy nowoczesne technologie produkcji. Rocznie stan odwiedza 45 milionów turystów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)