CeTA wspiera młodych (i nie tylko) filmowców

czwartek, 9.2.2017 10:40 1899 0

Film eksperymentalny „Matka”, autorski dokument Piotra Bartosa „Inka w sieci” powstają dzięki programowi CeTA Film Studio, który ułatwia młodym filmowcom realizację własnych filmów.

Centrum Technologii Audiowizualnych, za pomocą działającego od 2015 roku programu, stara się stworzyć warunki do produkcji filmowej oddając twórcom do dyspozycji swoją infrastrukturę i profesjonalny sprzęt. W ten sposób CeTA staje się koproducentem filmów powstających w jego studiach. Dzięki programowi mają szansę powstać ciekawe projekty z zakresu kina artystycznego oraz filmy dokumentalne i animowane.

- Z naszego programu skorzystali już m.in. tak uznani reżyserzy jak Lech Majewski przy obecnie realizowanej „Dolinie Bogów” czy Jan Jakub Kolski przy swoim najnowszym filmie „Las, 4 rano”, który można oglądać już w kinach. Ale program ten służy także wspieraniu młodych, debiutujących twórców, czego doskonałym przykładem jest realizowany właśnie w naszym studiu projekt „Matka” – mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

„Matka”, autorstwa grupy młodych filmowców, to eksperymentalny film na pograniczu animacji poklatkowej i fabuły, zawierający elementy teatru tańca. W realizacji twórcy łączą grę aktorską z animacją lalek. Inspiracją dla scenariusza była baśń Andersena. Patronem honorowym projektu jest Katarzyna Figura, a opiekunem artystycznym – Piotr Dumała.

Innym powstającym w CeTA projektem jest film dokumentalny „Inka w sieci” Piotra Bartosa. Bohaterką obrazu jest 4-letnia Kalinka, której świat wypełniają bliskie jej kobiety: mama, ciocia, dwie babcie i dwie prababcie. Każda z nich wnosi coś do jej wychowania i dorastania, co być może na zawsze pozostanie w dziewczynce i wpłynie na jej charakter i osobowość.

O wsparcie w ramach programu CeTA Film Studio mogą się ubiegać zarówno samodzielni twórcy, jak i producenci filmowi, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe. Ważne by projekt wyróżniał się oryginalnym pomysłem, a ekipa go realizująca była dobrze zorganizowana i samodzielna. Wsparcie mogą uzyskać produkcje krajowe oraz koprodukcje międzynarodowe z udziałem polskich filmowców. Mile widziane są inicjatywy o charakterze edukacyjnym, umożliwiające udział w ich realizacji studentom i słuchaczom szkół artystycznych lub osobom dopiero wchodzącym na rynek produkcji filmowych np. w formie praktyk.

Więcej o programie CeTA Film Studio T U T A J.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)