Co się wydaje w Europejskiej Stolicy Kultury

środa, 19.10.2016 09:32 1065 0

Już niebawem, na przełomie października i listopada ukażą się dwie nowe książki wydane w ramach programu wydawniczego Europejskiej Stolicy Kultury. Będzie to „Światowy hymn książki” i materiały podsumowujące konferencję naukową w ramach Bruno Schulz Festiwal.

Program wydawniczy Europejskiej Stolicy Kultury to pomysł na cykl książek, które związane są z programem literackim ESK. Cykl zaplanowany jest na trzy lata od 2015 do 2017. Książki w nim wydawane uzupełniają nie tylko organizowane we Wrocławiu wydarzenia, ale także luki na rynku wydawniczym.

- Staramy się, by książki wychodzące w ramach ESK były przygotowane na wysokim poziomie edytorskim i graficznym – mówi Katarzyna Janusik, koordynatorka programu literackiego ESK. Wrocław 2016.

Najbliższe dwie premiery, które ukażą się na przełomie października i listopada to „Światowy hymn książki”, czyli wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety” ilustrowany oryginalnym zapisem nutowym kompozycji stworzonej przez Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz materiały podsumowujące konferencję poświęconą paradygmatowi gnozy w literaturze i filozofii, która była częścią ubiegłorocznego Bruno Schulz. Festiwal.

Do tej pory ESK wydało 10 książek, nie wszystkie są przeznaczone do sprzedaży, niektóre rozdawane są podczas wydarzeń lub przekazywane do bibliotek. W programie wydawniczym ESK znalazły się:

„StreetArt. Sztuka ulicy i poezja Wrocławia”, wydany wraz z oficyną Atut polsko-angielski album zawierający 53 fotografie malowideł powstałych w ostatnich kilkunastu latach na ścianach i murach Wrocławia. Muralom w albumie towarzyszą wiersze 23 twórców, wrocławskich i świdnickich poetek i poetów.

„Trochę inny świat”. To teksty poetyckie, prozatorskie i satyryczne autorstwa młodych ludzi między czternastym a dwudziestym rokiem życia, które powstały jako pokłosie warsztatów teatralnych prowadzonych przez Panią Krystynę Paraszkiewicz-Pater w Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży przy ul. Kołłątaja we Wrocławiu. Osobny blok tekstów jest efektem pracy Pani Krystyny z pacjentami wrocławskiej Kliniki Onkologii Dziecięcej.

„Ja się do siebie nie nadaję” Zbiór tekstów artystów związanych z Galerią i Pracownią ArtBrut

„Books from Wrocław. Rights Catalogue” – przydatny informator dla wydawców.

„Przewodnik po zaminowanym terenie” Helikopter – antologia tekstów z lat 2011-2015 publikowanych w magazynie sieciowym „Helikopter” w latach 2011-2015. Opracowali teksty i wyboru dokonali Krzysztof Śliwka oraz Marek Śnieciński, redaktorzy czasopisma „Helikopter”, które ukazuje się od 2003 roku, a wydawane jest przez wrocławski Ośrodek Postaw Twórczych. W antologii znajdziemy teksty zarówno poetyckie, jak i prozatorskie takich autorów jak: Andreas Altmann, Murat Baltić, György Dragomán, Gary Snyder, Tomasz Różycki, Jacek Podsiadło, Marcin Baran, Krzysztof Siwczyk, Łukasz Jarosz, Adam Widemann, Agnieszka Wolny-Hamkało, Leszek Engelking, Roman Honet czy Karol Maliszewski.

„Wrocław. Pamiętam, że…” wydanie II. Ze wspomnień mieszkańców Wrocławia powstała książka – zbiorowy pamiętnik, który w swojej idei odnosi się do dwóch słynnych książek: „I remember” Joego Brainarda, a także Georgesa Pereca „Pamiętam, że”. To nietypowy zapis zbiorowej pamięci mieszkańców Wrocławia, ale także tych, którzy we Wrocławiu bywali z powodu studiów, delegacji lub wakacji. Książka uwolniła pamięć o miejscach, ludziach, wydarzeniach.

„Kartografia” Rikardo Arregi Zbiór poezji baskijskiego poety. Kreowane przez niego obrazy — na przykład krajobrazy pustynne czy portret starej kobiety pochylonej nad cieniutką świecą w cerkwi — kojarzą się trochę z polskim i rosyjskim malarstwem XIX wieku, ze starymi litografiami, z fotografiami w sepii. Nie mniej istotne jest wspaniałe poczucie rytmu autora Kartografii, w której odnajdujemy zresztą liczne, nierzadko bardzo subtelne, nawiązania do muzyki klasycznej.

„Ktoś chodzi po drabinie przeciwpożarowej” Harkaitz Cano. Tomik poezji baskijskiego poety. W twórczości Cano odnajdziemy nawiązania do inspirującego go malarstwa Paula Klee, Vincenta van Gogha czy Jeana-Michela Basquiata. Doceniany przez krytykę literacką, Cano był wielokrotnie nagradzany ważnymi w świecie literatury baskijskiej nagrodami literackimi.

„Wrocławska Książka Kucharska” – książka kucharska napisana przez Wrocławian, którzy podzielili się nie tylko przepisami, ale także opowieściami rodzinnymi.

„Listy z Ukrainy” – antologia poezji ukraińskiej w języku polskim i ukraińskim. Znajdziemy w niej wiersze m.in. Andrija Bondnara, Borysa Humeniuka, Wasyla Machno, Serhija Żadana.

W przygotowaniu jest „Kanon bajki polskiej”, który zostanie wydany w 16 językach mniejszości mieszkających w Polsce.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)