Czy powstanie Wrocławski Fundusz Rozwoju Infrastruktury Lokalnej?

piątek, 28.4.2017 14:40 1408 0

Rozwój infrastruktury lokalnej to niewątpliwie jedno z najważniejszych zadań stojących przez władzami Wrocławia w najbliższych latach. Brak odpowiedniej ilości miejsc parkingowych czy chodników to najczęściej wymieniane problemy przez mieszkańców wrocławskich osiedli. Z propozycją zażegnania tego problemu, wychodzi stowarzyszenia „Nowy Wrocław” z wnioskiem o utworzenie Wrocławskiego Funduszu Rozwoju Infrastruktury Lokalnej.

Wrocławskie osiedla potrzebują inwestycji małych z perspektywy wrocławskiego ratusza, natomiast niezwykle istotnych i priorytetowych z perspektywy mieszkańców osiedli, a do taki zalicza się rozbudowa infrastruktury osiedlowej. Proponujemy utworzenie Wrocławskiego Funduszu Rozwoju Infrastruktury Lokalnej, z którego środków realizowane byłby inwestycje w postaci budowy, remontów i modernizacji parkingów osiedlowych, chodników oraz infrastruktury przyległej. Łącznie budżet funduszu to ponad 10 mln 775 tys. złotych - Mateusz Jędrachowicz, sekretarz stowarzyszenia „Nowy Wrocław”.

Fundusz miałby rozpocząć funkcjonowanie jeszcze w 2017 roku i być projektem pilotażowym. W pierwszej kolejności miałby za zadanie:

1. sprawdzić, na których osiedlach jest największe zapotrzebowanie na budowę, remonty i modernizację infrastruktury lokalnej,

2. wyeliminować bariery w wykonaniu, realizacji oraz jego (funduszu) wdrożeniu,

3. określić odpowiednią ilości środków finansowych na funkcjonowanie funduszu w następnych latach. 

Wpływy do Wrocławskiego Funduszu Rozwoju Infrastruktury Lokalnej (WFRIL) w obecnym roku, pochodziłyby:

1. z dochodów uzyskanych z grzywien i mandatów nałożonych (oraz naliczonych od nich odsetek) przez Straż Miejską Wrocławia,

2. ze środków w wysokości 30% kwoty stanowiącej ogólną rezerwę budżetową miasta Wrocławia,

3. ze środków w wysokości 35% kwoty zapisanej w uchwale budżetowej w rozdziale „promocja jednostek samorządu terytorialnego”.

Uważamy, że wprowadzenie Wrocławskiego Funduszu Rozwoju Infrastruktury Lokalnej przyczyni się do budowy niezbędnych nowych miejsc parkingowych oraz chodników na wrocławskich osiedlach, przy jednoczesnym udziale mieszkańców w postaci współpracy mieszkańców osiedli i członków rad osiedli w trakcie wyboru miejsc i rodzajów inwestycji na danym osiedlu, co niewątpliwie będzie stanowić rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz zwiększenie udziału mieszkańców w procesie wdrażania budżetu miejskiego. Mateusz Żak, prezes stowarzyszenia „Nowy Wrocław”.

Dysponentem funduszu zostałby Urząd Miejski Wrocławia, jednak to rady osiedli decydowałyby o lokalizacji oraz rodzaju inwestycji na danym osiedlu, do wysokości kwoty przysługującej im w ramach funduszu. Propozycja stowarzyszenia „Nowy Wrocław” zakłada podział środków, w ramach funduszu, proporcjonalny do liczby mieszkańców zamieszkujących dane osiedla, na podstawie danych za rok ubiegły.

Chcielibyśmy, aby fundusz zastąpił częściowo Kartę Zadań Inwestycyjnych, która istnieje we Wrocławiu, jednak nie spełnia do końca swojej roli. Rady osiedli mogą zgłaszać do nich projekty, jednak władze miejskie nie są zobligowane do realizacji wpisanych inwestycji. – Mateusz Jędrachowicz, sekretarz stowarzyszenia „Nowy Wrocław”.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)