Czy to miało być podziemne miasto Hitlera?

poniedziałek, 13.6.2016 10:28 5232

Wewnątrz Gór Sowich istnieją kilometry tuneli wydrążone z rozkazu Adolfa Hitlera w trakcie II wojny światowej. Istnieje także infrastruktura naziemna: drogi, mosty, kolej, bunkry i budynki. Całość kompleksu nosi nazwę „Riese”, czyli „Olbrzym”. Nie wiemy dokładnie w jakim celu kompleks powstał? Jego elementy rozciągają się od Zamku Książ poprzez Góry Sowie, aż po okolice Ludwikowic Kłodzkich.

Zdaniem jednych miała to być tajna kwatera Adolfa Hitlera. Inni twierdzą, że budowano hale dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Faktem jest jednak, że prace  rozpoczęto w 1943 roku  i doprowadziły one do powstania ogromnego systemu betonowych  korytarzy, umocnień i hal. Całość była uzbrojona w potężne sieci infrastruktur drogowych, kolejowych, wodociągowych, kanalizacyjnych, a nawet telefonicznych i energetycznych.

Cel prac był utrzymywany w  ścisłej tajemnicy. Wykorzystywano do nich robotników oraz więźniów z obozu koncentracyjnego m.in. Gross Rosen, którzy pracowali o głodowych racjach żywieniowych, w bardzo ciężkich warunkach,  na zmiany, w trybie dwunastogodzinnym.  O wadze projektu niech świadczy fakt, że w 1944 roku przyznano na niego 28 tys. ton stali i cementu, czyli tyle samo, ile Niemcy przeznaczały przez cały rok na budowę  schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej.

Kompleks nigdy nie został ukończony a prace budowlane zostały przerwane wraz z zakończeniem II wojny światowej.  

Jednym z najciekawszych obiektów Riese jest Podziemny Kompleks Osówka znajdujący się w granicach administracyjnych miasta Głuszyca w powiecie wałbrzyskim. To tajemnicze miejsce otwarte jest dla ruchu turystycznego i stanowi propozycję niezapomnianej wycieczki historycznej dla wszystkich.

Film z archiwum Podziemnego Miasta Osówka

 - Zapraszamy turystów bez względu  na wiek i przekonania. Polaków i obcokrajowców. Dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane – zaprasza Zdzisław Łazanowski, prezes Podziemnego Miasta Osówka. - Zwiedzającym  proponujemy 4 trasy, dzięki którym każdy znajdzie coś dla siebie. Do najbardziej spektakularnych należą trasa ekstremalna i ekspedycja Riese. Tu liczy się duża sprawność uczestników. Niezapomniane wrażenia gwarantowane. Dla osób, które jednak cenią spokój i nie dla nich ekstremalne eskapady proponujemy trasę historyczną, której uczestnicy poznają sposoby drążenia podziemi na różnych etapach budowy, rozwiązania techniczne obiektu, zobaczą wyposażenie hali z oryginalnymi szalunkami z roku 1944, betonowe chodniki, wartownie, zdjęcia budowli zewnętrznych, eksponaty, uzbrojenie, a nawet scenografie z filmów nagrywanych w podziemiach. Trasa edukacyjna przeznaczona jest głównie dla dzieci. Przed wejściem do podziemi dzieci wylewają gipsowe formy. W podziemiach rozwiązują zadania o nietoperzach, owadach i zadania związane z geologią. Uczestnicy oglądają wystawy, zabezpieczenia obiektów podziemnych, nietoperze Podziemnego Miasta, wyposażenie żołnierzy podczas walk na froncie, uzbrojenie armii na frontach II wojny światowej, a także sprzęty używane podczas budowy obiektu – wylicza prezes Łazanowski.

Warto podkreślić, że w  podziemiach panuje półmrok i jest bardzo wilgotno, jest także dosyć zimno dlatego zaleca się, aby do kompleksu zabrać cieplejsze ubranie.

Cenniki i terminy rezerwacji znajdą Państwo TUTAJ - http://www.osowka.pl/index.php#section-3

Kompleks Osówka znajduje się niewiele ponad kilometr na północny-wschód od miejscowości Kolce i takiej samej odległości na północ od miejscowości Sierpnica i jest to najciekawszy i najdłuższy udostępniony kompleks wybudowany w Górach Sowich. Warto odwiedzić to miejsce, bo żaden tekst i żadne zdjęcie nie oddadzą tego, co można zobaczyć na własne oczy.