Dajmy drzewom prawo! Czarne szarfy wokół drzew na Sępolnie

piątek, 10.12.2021 14:46 575 0

Drzewa dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebują naszej pomocy. Dlatego 10 grudnia aktywiści, skupieni w Sieci Przyjaciół Drzew wyszli w całym kraju w teren by oznakować zagrożone wycinką lub zniszczone drzewa czarnymi szarfami z napisem „SOS Dajmy Drzewom Prawo".  Ogólnopolski symboliczny protest zwraca uwagę na kluczową rolę jaką pełnią drzewa dla ludzi oraz na potrzebę wprowadzenia niezbędnych zmian prawnych dla ich ochrony. Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że zmiany są pilne – zarówno na poziomie krajowym jak i lokalnym.
 
Drzewa służą nam nieustannie: chłodzą w czasie skwaru, powstrzymują susze, powodzie i zawieruchy, żywią i zwiększają plony, czyszczą powietrze, są domem wielu gatunków… radują oraz koją nasze zmysły. Drzewa stanowią kluczowy element zielonej infrastruktury, który zaspokaja liczne potrzeby społeczne, pomaga w adaptacji do zmian klimatu i ma konkretną mierzalną wartość ekonomiczną.
Niestety drzewa są niszczone i zbyt pochopnie usuwane. Wycinki nie są adekwatnie kompensowane (w dużej mierze są to działania nieefektywne i źle zaplanowane). Udział społeczny jest bardzo ograniczony, a sytuacje konfliktowe i walki o drzewa są powszechne oraz coraz częstsze.
Bez zmian prawnych, zarówno na poziomie lokalnym jak i krajowym, drzewa same sobie nie poradzą. Pilnie potrzebujemy skutecznej ochrony drzew od korzeni po koronę. Korzenie - niezbędne do życia drzewa wymagają strefy ochrony. W przypadku koron drzew konieczna jest rewizja dopuszczalnych cięć. Opłaty za wycinkę muszą uwzględnić koszty usług ekosystemowych jakie pełnią drzewa oraz  koszty odtworzenia. Potrzebny jest również sprawnie działający system nasadzeń kompensacyjnych zapewniający ich jakość i trwałość. Wreszcie - niezbędnym elementem ochrony jest zapewnienie udziału społecznego w procesie zarządzania drzewami i podejmowaniu decyzji o wycinkach. – ocenia sytuację Sabina Lubaczewska, jedna z liderek Ruchu Przyjaciół Drzew.
 
Niezbędnym elementem ochrony zieleni jest zapewnienie udziału społecznego w procesie zarządzania drzewami i podejmowaniu decyzji o wycinkach. Bardzo trudno chronić drzewa w sytuacji, gdy stroną w postępowaniu jest de facto wnioskujący o wycinkę, a pozostałe zainteresowane osoby o sprawie mogą dowiedzieć się jedynie przypadkiem np. gdy widzą kropki na drzewach lub pilarzy.  Społeczeństwo w praktyce nie ma szansy dowiedzieć się o planowanym wydaniu zezwolenia na usunięcie drzewa inaczej niż poprzez wpisywanie danych o wniosku do publicznie dostępnego wykazu – w praktyce nie jest to wiele warte (wykazy nie są na bieżąco aktualizowane.
 
Zwykle temat drzew powraca na wiosnę i latem, gdy bardziej odczuwamy ich pozytywne oddziaływanie. Ale z ochroną drzew nie możemy czekać. Spotykamy się 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Jesienią tego roku Rada Praw Człowieka ONZ (przy braku głosów przeciwnych) ogłosiła dostęp do środowiska fundamentalnym prawem człowieka. Mamy prawo do drzew, a drzewa mają prawo do ochrony. Nie możemy się już dłużej godzić na bezsensowne i nieuzasadnione usuwanie i niszczenie drzew. Dajmy drzewom nowe i lepsze prawo. – podsumowuje akcję Krzysztof Smolnicki z Fundacji EkoRozwoju, która zorganizowała protest.
 
 
#DajmyDrzewomPrawo, #SOSdlaDrzew
więcej informacji o propozycjach zmian prawnych na stronie: drzewa.org.pl/dajmy-drzewom-prawo/
 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)