Do 19.03 Wystawa fotografii Ludwika Gronowskiego w Muzeum Architektury

środa, 8.2.2017 10:32 528 0

Dorobek fo­to­gra­ficz­ny Gro­now­skie­go nie za­cho­wał się w całości. Udało się ocalić kil­ka­dzie­siąt zdjęć bę­dą­cych świa­dec­twem nie tylko nie­zwy­kłej pasji i ogrom­ne­go talentu ich autora, ale również frag­men­tem dokonań ce­nio­ne­go krze­mie­niec­kie­go śro­do­wi­ska ar­ty­stycz­ne­go. Prze­cho­wy­wa­na w zbio­rach rodziny ko­lek­cja fo­to­gra­fii, pre­zen­to­wa­na obecnie w Muzeum Ar­chi­tek­tu­ry we Wro­cła­wiu, cha­rak­te­ry­zu­je się nie­zwy­kłą róż­no­rod­no­ścią zarówno pod wzglę­dem te­ma­tycz­nym, jak i warsz­ta­to­wym.

Naj­waż­niej­szy dla Gro­now­skie­go był jednak portret, prze­waż­nie wy­ko­na­ny w atelier Pra­cow­ni. Swoboda, z jaką autor ope­ro­wał sztucz­nym świa­tłem, umie­jęt­ność usta­wie­nia modela i oddania jego oso­bo­wo­ści, czynią z Gro­now­skie­go mistrza gatunku. Per­fek­cyj­nie oko fo­to­gra­fa wi­docz­ne jest także w serii au­to­por­tre­tów, gdzie do­dat­ko­wo po­zwo­lił sobie na eks­pe­ry­men­ty for­mal­ne i nie­spo­ty­ka­ną wcze­śniej ekspresję.

Ulu­bio­ny­mi tech­ni­ka­mi Gro­now­skie­go były brom, bro­mo­lej, carbo i prze­tłok, wie­lo­krot­nie ko­rzy­stał również z camery obscura.

Pierw­sza po­wo­jen­na wystawa fo­to­gra­ficz­na Ludwika Gro­now­skie­go odbyła się 4 kwiet­nia 2009 roku w Muzeum Na­ro­do­wym Ziemi Prze­my­skiej. W na­stęp­nych latach miały miejsce wystawy w kilku innych mia­stach: trzy­krot­nie w War­sza­wie, w Lu­bli­nie, Ka­zi­mie­rzu Dolnym nad Wisłą, Kra­ko­wie oraz we Lwowie i Krze­mień­cu na Wołyniu.

Eks­po­zy­cji w Muzeum Ar­chi­tek­tu­ry we Wro­cła­wiu to­wa­rzy­szy pol­sko-an­giel­ski latalog za­wie­ra­ją­cy re­pro­duk­cje wszyst­kich za­cho­wa­nych fo­to­gra­fii Ludwika Gronowskiego.

źródło: Wrocław go

Dodaj komentarz

Komentarze (0)