Dwa tysiące osób żąda uchwały antysmogowej dla Dolnego Śląska

czwartek, 11.2.2016 16:15 2117 2

Marszałek Województwa Dolnośląskiego zapowiedział, że rozpoczyna powolny proces konsultacji ws. rozwiązania problemu smogu, z którym od lat zmaga się region. Ma on potrwać ponad rok.

Jednak już dwa tysiące osób odpowiada, że nie chce czekać tak długo. Oddychanie czystym powietrzem jest naszym prawem i będziemy o nie walczyć! - deklarują podpisując się pod apelem przygotowanym przez Dolnośląski Alarm Smogowy i Akcję Demokrację.

CZYTAJ: Wrocław się dusi! [PODPISZ PETYCJĘ]

- Cieszymy się, że władze województwa zainteresowały się tematem. Kiedy Marszałek Przybylski zapowiada, że same konsultacje z samorządami potrwają aż rok, oczekujemy zdecydowanych działań oraz przedstawienia harmonogramu konsultacji i przygotowania uchwały. W samym Wrocławiu aż 500 osób rocznie umiera przedwcześnie na skutek smogu. Ich życie leży na szali! - powiedział Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

- Po tym jak Kraków przyjął w styczniu uchwałę antysmogową wymówki się skończyły. Wiemy jak przeprowadzić konsultacje społeczne, napisać uchwałę i wprowadzić program osłonowy dla najuboższych. Jedyne czego brakuje na Dolnym Śląsku to wola polityczna, by sprawą zająć się już dziś - dodaje Piotr Trzaskowski z  Akcji Demokracji, współorganizatora apelu.

Smog jest codziennością wielu mieszkańców i mieszkanek Dolnego Śląska. Swoimi doświadczeniami dzielą się w komentarzach pod apelem. Zdrowe odżywianie i ruch nic nam nie da, jeśli będziemy wdychać rakotwórcze powietrze. Zimą nie można wywietrzyć mieszkania, trzeba biegiem lecieć do szkoły z samochodu, bo na osiedlu domków jednorodzinnych leży gęsty smog, nie da się oddychać! Nie chcę umrzeć na raka w wieku 45 lat i osierocić dziecka! - napisała w komentarzu Maja z Wrocławia.

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Województwie Dolnośląskim należy do najwyższych w Polsce..
W tym niechlubnym znajduje rankingu zaraz po Małopolsce i Górnym Śląsku. W 2013 r. wśród stu najsilniej zanieczyszczonych miast UE Wrocław znalazł się na 8 miejscu. Dla porównania Kraków zajął 3 miejsce.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

czwartek, 11.02.2016 22:46
Temat do konsultacji.Co z firmami na prowincji spalajacymi odpady poprodukcyjne...
jd czwartek, 11.02.2016 18:18
Taki problem to nie problem. Zamiast konsultacji załatwcie górę pieniędzy...