Dzień Edukacji Prawnej we Wrocławiu

środa, 15.3.2017 10:50 1182 0

15 marca został ogłoszony przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” Dniem Edukacji Prawnej. Jego cel to promowanie wiedzy o prawie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Taką działalność edukacyjną we Wrocławiu, i to nie tylko od święta, prowadzi tutejszy Oddział Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” od kilku lat realizuje projekt „Edukacja prawna młodzieży”. We Wrocławiu zajęcia o tej tematyce dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych są organizowane od października 2013 r. pod egidą wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia. Program tych zajęć obejmuje podstawową wiedzę o pozycji ustrojowej sędziów i sądów, a także o prawie – cywilnym, karnym, rodzinnym oraz regulacjach prawnych związanych z internetem.

Ciekawe wykłady, przydatna wiedza
Cykl zajęć składa się z czterech wykładów, prowadzą je nieodpłatnie sędziowie – członkowie Stowarzyszenia „Iustitia”, a także współpracujący przy projekcie specjaliści z Oddziału Dolnośląskiego Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Zakres tematyczny zajęć jest szeroki, ale prowadzący zajęcia starają się, żeby koncentrował się na zagadnieniach jak najbardziej aktualnych i użytecznych. Młodzież poznaje więc np. zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieci, dowiaduje się, co grozi za naruszenie praw autorskich i dóbr osobistych, a także o podstawowych zasadach zawierania umów przez internet. Na wykładach jest też mowa o zasadach dziedziczenia czy prowadzenia działalności gospodarczej. Są również prelekcje o prawach i obowiązkach dziecka, konsekwencjach nadużywania alkoholu i narkotyków, odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne czy o problemach prawnych funkcjonowania dziecka w rodzinie patologicznej, a także gdy zostanie ono małoletnim rodzicem.

Prowadzący poruszają także zagadnienia procesowe, czyli obowiązki świadka, prawa i obowiązki strony (np. dlaczego warto odbierać korespondencję z sądu i zasięgać porady prawnej u adwokata lub radcy prawnego). Sędziowie mówią opowiadają rownież o zasadach ustrojowych, organizacji sądownictwa, niezawisłości sędziów i niezależności sądów – podkreślając, dlaczego są one tak ważne dla każdego człowieka.

„Edukację prawną młodzieży” promuje filmik, zrealizowany we Wrocławiu z udziałem młodzieży z LO nr XIII.

Współpraca z UM Wrocławia
Szkoły, które biorą udział w „Edukacji prawnej młodzieży”, są wskazywane przez Wydział Edukacji UM Wrocławia, mogą także zgłosić się bezpośrednio do Stowarzyszenia. W Oddziale wrocławskim projekt koordynuje sędzia Urszula Wicińska.

Na rok szkolny 2016/2017 Wydział Edukacji wskazał siedem szkół – trzy gimnazja i po dwa licea i technika. Z uwzględnieniem dotychczasowych uczestników, w bieżącym roku szkolnym programem objętych jest 10 placówek szkolnych. Stowarzyszenie „Iustitia” współdziałało z Wydziałem Edukacji również w 2015 r. przy organizacji zajęć szkoleniowych dla nauczycieli WOS-u. Nauczyciele wysłuchali przykładowych lekcji z prawa karnego, cywilnego, rodzinnego i podatkowego.

15 marca – na antenie radiowej, w sądzie i w klasie
Sędziowie z Iustitii organizują również inscenizacje rozpraw karnych dla uczniów, którzy wcielają się w role poszczególnych uczestników procesu. Jedna z takich inscenizacji została zrealizowana i zarejestrowana w studiu radiowym, a w Dniu Edukacji Prawnej zostanie wyemitowana na antenie Radia Wrocław o godzinie 21.05.

15 marca młodzież weźmie również udział w zorganizowanej przez Stowarzyszenie debacie pt. „Czy sądy są potrzebne?” – o godz. 9.00 w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu – objętej patronatem prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu Macieja Skórniaka. Udział potwierdziło ok. 80 uczniów z siedmiu wrocławskich szkół. Poruszone zostaną zagadnienia:

  • Do czego społeczeństwu, również dzieciom i młodzieży, potrzebne są sądy? Jakie one powinny być?
  • Świat bez sądów i sędziów – totalna fikcja czy realna przyszłość?
  • Niezależne sądy? Niezawiśli sędziowie? Od kogo i od czego? – czyli o gwarancjach i granicach konstytucyjnych zasad. 
  • Czy wyrok zgodny z prawem jest zawsze sprawiedliwy? – czyli o zasadzie dura lex sed lex oraz o literze i duchu prawa.
  • Dlaczego Polacy nie maja zaufania do sądów i sędziów? Co zrobić, aby to zmienić?
  • Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie, czyli o stereotypach dotyczących stosunku Polaków do sądów i sprawiedliwości.
  • Czy państwo, które nie prowadzi edukacji prawnej społeczeństwa, powinno powoływać się na zasadę „nieznajomość prawa szkodzi”?
  • Czy wszystkie spory muszą kończyć się w sądzie? – czyli o tym, dlaczego do naszych sądów trafia corocznie kilkanaście milionów spraw oraz o przeszkodach w rozwoju mediacji w Polsce. 

W dyskusji wezmą udział również sędziowie, a moderatorami będą m.in. członkowie zarządu z Oddziału wrocławskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Program Dnia Edukacji Prawnej obejmuje również zajęcia z prawa, które 15 marca odbędą się w sześciu klasach Gimnazjum nr 18 oraz Liceum nr XX.

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)