Dzień odblasków 2017 – działania policjantów na drogach

sobota, 9.12.2017 11:00 943 0

Na terenie całego kraju w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” przeprowadzone zostały działania pn. „Dzień Odblasków”, zadania te realizowali również dolnośląscy policjanci. Głównym ich celem było dotarcie do jak największej liczby pieszych i zachęcanie tej właśnie grupy użytkowników dróg do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym.

Propagując bezpieczeństwo na drogach funkcjonariusze mieszkańcom naszego województwa przekazywali także opaski, kamizelki oraz breloczki odblaskowe. Idea tego przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku.

W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji. W ramach „Dnia Odblasków policjanci informują pieszych o zaletach stosowania elementów odblaskowych i ich wpływie na nasze bezpieczeństwo. Od funkcjonariuszy możemy również otrzymać kalendarium promujące akcję i element odblaskowy. Marzeniem chyba nas wszystkich jest, aby każdy dzień był dniem odblasków, a niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni na polskich drogach. W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień się staje coraz krótszy, a na źle oświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych zwiększa kilkukrotnie widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Nośmy odblaski, bo mogą uratować życie ! Do działań promujących bezpieczeństwo na drodze włączyli się wszyscy dolnośląscy policjanci. Szerokie kampanie informacyjne w tym zakresie przygotowali m. in. funkcjonariusze z Legnicy i Głogowa. 
 

Źródło: KPP w Głogowie

Dodaj komentarz

Komentarze (0)