Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

czwartek, 14.9.2017 12:30 2687 0

Każdego roku między 16 a 22 września świętujemy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu – jest to największe wydarzenie dedykowane ekologicznemu transportowi miejskiemu. Działania są skierowane do mieszkańców i mają na celu zwrócenie ich uwagi na idee zrównoważonego rozwoju całego miasta. Od 2002 roku do Europejskiego Tygodnia Mobilności przyłączają się nowe kraje Unii. W tym roku do obchodów ETZT zarejestrowało się ponad 2000 miast i miejscowości z całego świata.

Wrocław już po raz kolejny przyłącza się do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. 17 września świętujemy na ul. Krupniczej, którą między 11.00 a 17.00 zamienimy w deptak bez samochodów tylko z tramwajami.

- Podobnie jak w ubiegłych latach Wrocław przyłączył się do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności. 17 września na ul. Krupniczej będziemy promować zrównoważony rozwój. Zapraszamy na warsztaty, wykłady i przedstawienia, które przygotowaliśmy. Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z innych sposobów poruszania się po mieście niż samochód - powiedział Błażej Trzcinowicz – zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności.

- Wiele projektów zgłaszanych do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego dotyczy ścieżek rowerowych i ciągów pieszych. Dlatego też zaprosiliśmy Liderów tegorocznych projektów WBO do ich zaprezentowania. 15 września rozpoczynamy głosowanie, jest to idealny moment aby pokazać swoje pomysłymówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska – zastępca dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej

- 16 września zapraszamy na wielki rodzinny piknik w Zajezdni przy ul. Powstańców Śląskich, pokażemy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne od zaplecza. Zaprezentujemy nowy i zabytkowy tabor oraz wozy techniczne. Każdy będzie mógł spróbować nauki jazdy tramwajem czy też przejechać się zabytkowym tramwajem po mieście. Nie zabraknie także przejazdów specjalnym autobusem do zajezdni przy ul. Obornickiej oraz na kolejny piknik ekologiczny na Grobli - „Bądź EKO z MPWiK. Zabytkowym tramwajem przejedziemy się również do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej  - powiedziała Agnieszka Korzeniowska – rzecznik prasowy MPK 

1. Zielone przystanki na ul. Krupniczej

Na przystankach zostaną ustawione duże kwadratowe donice wypełnione po brzegi ziołami i innymi roślinami. Ideą tego projektu jest stworzenie zielonej alei, deptaku, po którym mieszkańcy będą mogli się poruszać. Dlatego też cała aranżacja będzie utrzymana w różnych odcieniach zieleni. Na zakończenie każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł zabrać ze sobą doniczkę z melisą, miętą lub inną rośliną zielarską.   

2. Zajęcia dla najmłodszych w autobusie MPK 

Na wysokości NFM ustawimy autobus MPK, w którym Teatr Młodych oraz „Akcja Miasto” naprzemiennie będą zachęcać do udziału w spektaklu i warsztatach plastycznych. 

Harmonogram: 
11.30 Spektakl "Wesoła podróż" 
12.15 warsztaty "Księga dżungli" 
14.30 Spektakl "Wesoła podróż" 
15.15 warsztaty "Księga dżungli" 

„Wesoła podróż” to spektakl będący częścią realizowanego na zlecenie MPK  programu „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W TRAMWAJU”, którego celem jest kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków związanych z korzystaniem z transportu miejskiego. Przedstawienie jest skierowanie do dzieci w wieku przedszkolnym i klas zerowych szkół podstawowych. To realizacja pełna muzyki, kolorów i zabawy. Już od samego wejścia dzieci przenoszą się do świata bajki. Przedstawienie jest w pełni interaktywne, co oznacza, że widownia bierze czynny udział w scenach i ma na nie realny wpływ. Dwóch aktorów wciela się w rozmaite postaci, w tym spersonifikowane elementy tramwaju: mówiący kasownik czy rurkowy uchwyt. Barwna scenografia i rekwizyty umilą najmłodszym odbiór treści przedstawienia. Sprawią, że dzieci zapamiętają autobus i tramwaj jako miejsce przyjazne, jako środek transportu, którym z powodzeniem można poruszać się po mieście nie tylko dla tego, by chronić środowisko, lecz i dla wygody, 
a może i przygody.

„Warsztaty plastyczne” o tematyce zrównoważonego transportu skierowane są do dzieci  w wieku szkolno-przedszkolnym a poprowadzi je Stowarzyszenie Akcja Miasto.  Podczas warsztatów głównym tematem będzie mobilności w mieście: jak poruszać się najbardziej efektywnie, co nam dają różne sposoby przemieszczania się, jak rozkłada się ruch na ulicach między różnych jego uczestników, jakie znaki drogowe go regulują. Po zajęciach każdy uczestnik otrzyma „Księga Miejskiej Dżungli - Praktyczny poradnik dla mobilnych uczniów” - publikacja Urzędu Miejskiego.  

3. Muzealniaki, maszyna parowa i schoolbus – Muzeum Techniki Jaworzyna Śląska

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska - Oddział w Jaworzynie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku tuż przy NFM zaparkuje prawdziwym amerykańskim schoolbusem. Ponadto zaprezentują mniejsze eksponaty kolejowe oraz maszynę parową. Każdy będzie mógł przenieść się w czasie sprawdzając jak działa. 

Wielu rodziców, planując weekendowe rozrywki, staje przed dylematem: czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? Czy przypadkiem nie zniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy z niemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Czy znajdzie się tam miejsce, by dziecko przewinąć czy nakarmić? W końcu: czy trzeba się do takiej wizyty wcześniej przygotować? 

Na te i wiele innych pytań ma odpowiedź Muzeum Pana Tadusza we Wrocławiu promując akcję #muzealniaki. Na interakcję z kulturą nigdy nie jest za wcześnie, a wizyta w muzeum czy w galerii sztuki może być ciekawa także dla rodziców z najmłodszymi dziećmi.

4. Strefa warsztatowa zostanie ulokowana przy wejściu na Promenadę Staromiejską

12.00 - wprowadzenie do idei Zrównoważonej Mobilności (Akcja Miasto) 
13.00 - spotkanie z Agatą Saraczyńską, która opowie o historii ul. Krupniczej i dzielnicy Czterech Świątyń 
14.00 - Krótka informacja na temat projektu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 
15.00 - Tomek Sielicki opowie o historii wrocławskich tramwajów

12.00-16.00 Eksperyment Krupnicza.

Krupnicza stanowi serce tzw. Dzielnicy Czterech Świątyń, lokując się między Kościołem Opatrzności Bożej a Synagogą pod Białym Bocianem. Stowarzyszenie PAKT w ramach eksperymentu nie tylko myślowego, ale też przekładającego wyobraźnię na rysunki, mapy, makiety, wspólnie z mieszkańcami będzie się zastanawiać się nad przyszłością 
ul. Krupniczej.

5. Klub Sympatyków Transportu Miejskiego oraz Vertigo Jazz Club & Restaurant zapraszają na przejażdżki zabytkowym tramwajem    

Między 12.00 a 17.00 dla miłośników jazdy tramwajem na trasie pl. Teatralny (Opera) – Świdnicka – Podwale – Krupnicza – Kazimierza Wielkiego – Szewska – Grodzka – Nowy Świat – Kazimierza Wielkiego – Widok – pl. Teatralny (Opera) co 20 min. będzie kursował zabytkowy tramwaj KSTM 

Vertigo Jazz Club & Restaurant przygotowało specjalny koncert jazzowy, który muzycy zagrają w czasie przejazdów tramwaju między 12.00 a 14.06. 


6. Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej oraz Bike Cafe i Bike Garage zapraszają na spotkanie

 

Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej oraz Bike Cafe i Bike Garage wspólnie 
z Policją Stare Miasto uruchomią punkt znakowania rowerów.  

Nie zabraknie również spotkań z prelekcją i prezentacją multimedialną o tematyce rowerowej i zdrowotnej: 

11.30 - prelekcja o tematyce rowerowej - Bike Cafe 
13.00 - Prelekcja i Pokaz kulinarny: "Energetyczne koktajle"- bomba witaminowa 
w postaci koktajli dodających wigoru rowerzystom. Prelegent: Szymon Czupkiewicz - Bike Garage
15:00 CYKLOLOGISTYKA - Wykorzystanie rowerów cargo w transporcie miejskim. Prelegenci: Maciej Tucholski i Paweł Puławski - Bike Cafe 


7. Hultaj bikes – sam napraw swój rower zgodnie z ideą "bike kitchen"

 

Mieszkańcy Wrocławia sami będą mogli naprawić swoje rowery przy pomocy profesjonalnych narzędzi, a serwisanci Hultaj będą wspierać radą i pomagać przy pracy. "Bike kitchen" to inaczej otwarty serwis, gdzie wspólnie można rozwiązywać problemy związane z naprawą i serwisowaniem rowerów.


8. Cargo Bike Wrocław – przejażdżki cargobikem 

Między 12:00 a 16:00 Jazdy testowe na rowerach cargo (rowerach transportowych). Do dyspozycji będą dwa rowery z Wypożyczalni Cargo Bike Wrocław. Rower cargo nazywany też rowerem towarowym, transportowym lub rikszą towarową robi w Polsce coraz więcej hałasu. Jest to znakomity sposób do przemieszczania się po mieście. W rowerze można przewozić wszystko co sobie wymarzymy: pasażerów małych i dużych, zakupy, meble, ekwipunek na biwak czy ognisko itd. Coraz częściej rowery cargo wykorzystywane są do sprzedaży gastronomicznej np. mini lodziarnie, kawiarnie, pączkarnie. Zachęcamy do wypróbowania tego środka transportu. 


9. Zrób sobie koktajl 

Każdy sprzęt elektroniczny do działania potrzebuje energii. Każdy kto podejmie wyzwanie i napędzi mikser, będzie mógł wypić pożywny koktajl.  Do rozdania mamy 200  koktajli w 2 smakach. 

10. Sitodruk MAGGA STUDIO 

Magdalena Grobelna-Jackowiak opowie o procesie graficznym i sitodruku jako technice powielania wzoru i odbijaniu na tkaninie. Zainteresowani będą mogli spróbować swoich sił w odbijaniu grafik na bawełnianych torbach. Do rozdania 200 toreb.


11. Stanowiska informacyjne WBO i Nowe Studium Wrocławia

Pracownicy Biura ds. Partycypacji Społecznej i Biura Rozwoju Wrocławia chętnie opowiedzą o szczeblach związanych z Wrocławskim Budżetem Obywatelskim oraz aktualnie tworzonym  Nowym Studium.

12. Dzień otwarty w MPK – 16 września 2017

Komunikacja miejska to element życia miasta, z którym stykamy się na co dzień. Nawet jeśli z niej nie korzystamy, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że dziennie mijają nas dziesiątki tramwajów i autobusów we wszystkich częściach Wrocławia. Jak to się dzieje, że dany pojazd pojawia się na przystanku o określonej porze? Jak to wszystko jest zorganizowane? Skąd wyjeżdżają pojazdy, gdzie są przechowywane, konserwowane, naprawiane? Jak wygląda codzienna praca motorniczych i kierowców, kto i gdzie nadzoruje ruch? Takie pytania zadaje sobie wielu pasażerów MPK. 

Dlatego jest jeden dzień w roku, kiedy można na te pytania znaleźć odpowiedzi. Dzień, 
w którym można poznać MPK od zaplecza i w którym to pasażerowie zastępują motorniczych za sterami tramwajów. To Dzień Otwarty MPK Wrocław. 

Impreza ta odbywa się co roku we wrześniu i za każdym razem przyciąga tłumy - od najmłodszych do najstarszych. I to nie tylko miłośników komunikacji. 

W tegorocznym programie: 

- prezentacje nowego i zabytkowego taboru oraz wozów technicznych, 
- nauka jazdy tramwajem,
- darmowe przejazdy zabytkowymi tramwajami po mieście,
- wycieczki specjalnym autobusem na zajezdnię autobusową przy ul. Obornickiej, 
- wycieczki specjalnym autobusem na piknik ekologiczny „Bądź EKO z MPWiK” na 
ul. Na Grobli,
- wycieczki zabytkowym tramwajem do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej,
- spektakl „Wesoła podróż” dla przedszkolaków,
- koncerty, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, fotobudka,
- pokazy ratowników z psami, punkt honorowego krwiodawstwa, 
- animacje, warsztaty, konkursy plastyczne dla dzieci i inne atrakcje. 

Impreza odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wstęp wolny!

Przyjdź i przeżyj przygodę za sterami tramwaju. Poznaj MPK od kuchni!

13. Dzień bez samochodu 22 września 2017

W piątek 22 września 2017 roku w całym mieście świętujemy „Dzień bez samochodu”. Tego dnia nie musimy kasować biletów w pojazdach  komunikacji miejskiej oraz dodatkowo: 
·        Liniami 133 i 609 na obszarze Gminy Kąty Wrocławskie, 
·        Liniami 112 i 612 na obszarze Gminu Kobierzyce, 
·        Liniami 917923937938 na obszarze Gminy Miękinia, 
·        Liniami 100, 110120900L, 900P901910920 na obszarze Gminy Siechnice, 
·        Liniami 908930 na obszarze Gminy Wisznia Mała 
·        Liniami 904911914914a921931934936944 na obszarze Gminy Długołęka. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)