Günter Grass w Muzeum Pana Tadeusza

wtorek, 18.7.2017 08:57 1881 0

Poznaj inną stronę artystycznej duszy Güntera Grassa, laureata literackiej Nagrody Nobla. 

Gdańska Galeria Güntera Grassa jest domem jednej z największych na świecie kolekcji zmarłego w 2015 roku Noblisty – znajduje się tam aż 114 prac. Grass, urodzony w 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, przez całe życie chętnie powracał do rodzinnego miasta nad Bałtykiem tak w swoich podróżach, jak i w twórczości literackiej czy plastycznej. Jako autor Trylogii gdańskiej zyskał światową sławę w dziedzinie literatury. Nie wszyscy jednak wiedzą, że laureat literackiej Nagrody Nobla otrzymał gruntowne akademickie wykształcenie artystyczne na wyższych uczelniach w Düsseldorfie (gdzie studiował m.in. obok Josepha Beuysa) i w Berlinie (gdzie w późniejszych latach został rektorem macierzystej uczelni). 

Dzięki współpracy z Gdańską Galerią Miejską w Muzeum Pana Tadeusza zaprezentujemy wystawę przygotowaną w 90. rocznicę urodzin artysty. Kuratorka Marta Wróblewska wybrała grafiki oraz rzeźby Güntera Grassa udowadniające, że jego twórczość plastyczna jest w nierozerwalny sposób związana z pisarstwem i nie są to jedynie ilustracje sensu stricte. Stanowią raczej pewnego rodzaju obrazowe dopełnienie treści, wizualizację motywów, metafor i pojęć, które Grass opisywał szczegółowo za pomocą literatury. Portretowane postacie, zwierzęta, rzeczy, pejzaże przeważnie nie są tym, czym na pierwszy rzut oka się wydają. Jednocześnie stanowią pewien zamknięty zbiór definiujący Grassowski mikrokosmos pojęć i idei. To znaki szyfrujące przekaz autora czynnie i żywo zaangażowanego w sprawy świata, zwłaszcza społeczności i ich małych ojczyzn. Dając głos i przyoblekając w obraz to obszerne repertorium symboli, Grass wypowiada się polifonicznie na tematy drobne i uniwersalne, dotykające zarówno wielkich narodów, jak i pojedynczych ludzi. 


Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 8 sierpnia 2017 o godz. 17.00. Wstęp wolny. 

Wystawę Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze pokazywano m.in. w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, zaś po prezentacji we Wrocławiu zostanie przeniesiona do Domu Norymberskiego w Krakowie, gdzie będzie częścią programu Festiwalu Conrada (24 października – 17 grudnia 2017). Wystawie towarzyszy katalog wszystkich prac znajdujących się w kolekcji. 

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH 
na wszystkie wydarzenia wstęp wolny 

wtorek, 8 sierpnia 2017, godz. 17.00
Wernisaż wystawy

środa, 9 sierpnia 2017, godz. 17.00 
Geopoetyka i prywatne mitologie. Analiza marzeń sennych z Gdańska i Wrocławia 
dyskusja 
goście: Marta Wróblewska, Agnieszka Kłos 
prowadzenie: Maria Marszałek 

czwartek, 10 sierpnia 2017, godz. 17.00 
Oprowadzenie kuratorskie po wystawie 
prowadzenie: Marta Wróblewska 

piątek, 11 sierpnia 2017, godz. 10.00 
Pisarz o rybiej głowie 
wakacyjne warsztaty dla dzieci 7–12 lat 

sobota, 12 sierpnia 2017, godz. 12.00 
Dzieci i ryby 
warsztaty rodzinne dla dzieci 5–12 lat 

wtorek, 5 września 2017, godz. 17.00 
Czytanie fragmentów prozy Güntera Grassa 
Maciej Tomaszewski 

Źródło: Informacja prasowa

Dodaj komentarz

Komentarze (0)