Jedyny taki skaner wykryje nowotwór. I to na NFZ!

piątek, 20.3.2015 11:48 10109 0

Wrocław ma najnowocześniejszy skaner do wykrywania nowotworów. Urządzenie w pracowni PET-CT Affidea działającej od ponad 8 lat przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu jest jedyne w Polsce i czwarte w Europie.

Nowy, ultranowoczesny skaner PET-CT GE Discovery IQ służy do precyzyjnej lokalizacji nawet niewielkich rozmiarów ognisk nowotworowych. Skaner PET-CT to połączenie dwóch doskonałych metod diagnostycznych: CT to klasyczna tomografia komputerowa dostarczająca informacji o strukturach anatomicznych, tj. o wyglądzie i spełnianiu norm przez poszczególne narządy. Natomiast PET to pozytronowa tomografia emisyjna obrazująca procesy życiowe na poziomie tkanek oraz potrafiąca wykryć nawet niewielkie zmiany nowotworowe w całym organizmie. Połączenie tych dwóch badań pozwala w krótkim czasie przeanalizować nie tylko wielkość zmian patologicznych, ale także ich metabolizm, co stanowi jego przewagę nad metodami klasycznej radiologii.

Badanie PET-CT za pomocą urządzenia GE Discovery IQ pozwala na ustalenie lokalizacji ogniska pierwotnego nowotworów, ocenę ich zaawansowania, ewentualnie ocenę wznowy procesu chorobowego i indywidualnej reakcji pacjenta na zastosowaną metodę terapeutyczną. W niektórych typach nowotworów daje możliwość oceny skuteczności stosowanego leczenia np. chemioterapii, ustalenie dalszego procesu leczenia pacjenta onkologicznego czy planowanie radioterapii. PET-CT daje możliwość oceny drobnych zmian, które nie są możliwe do zobrazowania za pomocą innych technik radiologicznych. PET-CT GE Discovery IQ ma również szerokie zastosowanie w chorobach nienowotworowych, takich jak choroby serca czy układu nerwowego oraz w badaniach naukowych. 

Nowoczesny skaner ma zastąpić użytkowany do tej pory aparat PET-CT poprzedniej generacji. Czas badania onkologicznego na nowym aparacie można zredukować ze standardowych 20 minut do zaledwie 4-5 minut. Oznacza to możliwość wykonania nawet 40 badań dziennie. 

Zgodnie z zaleceniami nie tylko Narodowego Funduszu Zdrowia, ale również uznanych towarzystw onkologicznych z Polski i zagranicy badanie PET-CT powinno być zlecane w wielu przypadkach nowotworów i nie tylko. W przypadku tych pierwszych (np. chłoniaki czy rak płuca) jest to badanie wręcz obligatoryjne. Dziś w Polsce wykonuje się niewiele ponad 30000 badań PET/CT, tymczasem zapotrzebowanie jest dwu-, a nawet trzykrotnie większe.

- Na co dzień obserwujemy jak bardzo badanie to jest naszym pacjentom potrzebne. Wielu współpracujących z nami lekarzy coraz częściej w ogóle nie wyobraża sobie podejmowania jakiegokolwiek leczenia bez posiadania w ręku wyników badania PET-CT – mówi dr Zbigniew Podgajny, kierownik Affidea Wrocławskie Centrum Medycyny Nuklearnej. 

Badanie skanerem jest refundowane. Wystarczy posiadać skierowanie od lekarza specjalisty i zadzownić na infolinię, za pośrednictwem której można zarejestrować się na badanie. Nr telefonu: +48 22 44 11 111.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)