Królowie Nadbużańscy - wystawa fotografii

niedziela, 9.4.2017 08:40 1775 0

Wystawa fotograficzna „Królowie Nadbużańscy” Paweł Adamiec

Wystawa od 28.04 2017- 21.05 
spotkanie z autorem 28.04 2017, godzina 18:00

Wstęp wolny!

"KRÓLOWIE NADBUŻAŃSCY" - Paweł Adamiec - 5 Land Art Festiwal (2015)
Fotografie/kostiumy: Paweł Adamiec, Asysta: Łukasz Maj, Dominik Zimny

Projekt miał na celu aktywizację wiekowych mieszkańców wsi położonych nad Bugiem. Zależało mi na pokazaniu ich otwartości i dystansu do życia poprzez stworzenie serii portretów obrazujących nierealną dynastię władców Podlasia. W trakcie trwania festiwalu wykonałem kostiumy, nawiązujące stylistyką do królewskich atrybutów. Stroje powstawały głównie z materiałów naturalnych takich jak trawy, polne kwiaty, kora czy suszone owoce. 
Podczas poszukiwania modeli do zdjęć we wsiach Bubel Stary, Bubel Granna i Bubel Łukowiska, zapytałem o chęć wzięcia udziału w przedsięwzięciu ponad 50 seniorów. Na wykonanie zdjęć w kostiumie zgodziło się 13 mieszkańców, z czego wybranych do ostatecznej serii zostało 10 portretów. 
Bohaterowie cyklu w trakcie trwania sesji, dzielili się niezwykłymi historiami dotyczącymi ich życia oraz losów nadbużańskich okolic. W opowieściach ukazywali zupełnie inną, wręcz odrealnioną rzeczywistość, a siebie samych często określali, jako społeczność odciętą. Często wracającym tematem był problem wyludnienia się ich rodzimych wsi oraz zubożenie społeczności. Mieszkańcy wskazywali także na brak jakichkolwiek form rozrywki, uwzględniających osoby starsze. Rozmowom towarzyszył zawsze wątek śmierci, traktowanej bardzo naturalnie, oswojonej i niestrasznej.

 

"KRÓLOWIE NADBUŻANSCY CZĘŚĆ 2" - Paweł Adamiec - 6 Land Art Festiwal (2016)
Fotografie/kostiumy: Paweł Adamiec, Asysta: Łukasz Maj

Cykl fotografii "Królowie nadbużańscy cześć 2" jest kontynuacją projektu z 2015 roku. Aby rozwinąć i dopełnić historię nierzeczywistej dynastii władców Podlasia, w prace włączyłem dzieci ze wsi Bubel Granna, Bubel Łukowiska, Gnojno, położonych w dolinie Bugu. W wykonanych przeze mnie w trakcie festiwalu kostiumach, ponownie dominowała przyroda, jako największa wartość tych terenów.
Warunkiem udziału dzieci w projekcie była zgoda rodziców, jak i chęci samych bohaterów. Okazali się oni wyjątkowo wdzięcznymi, choć czasem trudnymi do okiełznania modelami. Niezwykle przekonywująco wczuwali się w klimat cyklu i role odtwarzanych postaci. Dużym ułatwieniem w pracy było to, że większość dzieci znała pierwszą odsłonę Królów - seniorów. Pomogło to im w zrozumieniu głównego zamysłu projektu oraz celu wykonywania tego typu charakteryzacji i zdjęć. 
 Prace nad drugim cyklem znacznie różniły się od pierwszej części, zarówno pod względem metod czy atmosfery, jak i dużo większego tempa pracy. Nie było już melancholijnie, wspominkowo i wzruszająco, a raczej energetycznie, sielsko i spontanicznie. Rozmawialiśmy o zabawach na wsi, sposobach spędzania czasu i o codziennych obowiązkach. Kontakt z młodym pokoleniem mieszkańców Podlasia, pokazał mi kolejne, niezwykle fascynujące oblicze tej krainy.

źródło: zamek.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)