Mali pacjenci z Bujwida już w Przylądku Nadziei! [FOTO]

poniedziałek, 23.11.2015 15:07 4403 0

Po tygodniach oczekiwania pacjenci Kliniki Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej są już na Borowskiej. Od teraz przyjęcia i leczenie odbywać się będzie w przyjaznych pomieszczeniach Przylądka Nadziei.

Fot. Fundacja "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową"

ZOBACZ PRZYLĄDEK NADZIEI

W poniedziałek od godz. 9.00 karetki kursowały pomiędzy siedzibą kliniki przy ul. Bujwida a Borowską, gdzie mieści się Przylądek Nadziei. W pierwszej kolejności przewiezione zostały dzieci najciężej chore, następnie pojechały te, które nie wymagały aż tak specjalistycznych warunków przewożenia.

Przed przeprowadzką lekarze starali się jak najwięcej dzieci wypisać do domów. W klinice zostali przede wszystkim ci, których stan zdrowia nie pozwalał na wyjście do domu. To oznacza, że karetkami zostało przewiezionych około 26 dzieci. Przeprowadzka małych pacjentów z kliniki przy ul. Bujwida była ogromnym przedsięwzięciem, w które było zaangażowanych kilkadziesiąt osób. Dzieci były przewożone karetkami na sygnale – na trasie Bujwida-Weigla nieustannie kursowało pięć ambulansów. Po niespełna trzech godzinach, wszyscy mali pacjenci znaleźli się w swoich nowych pokojach w Przylądku Nadziei.

Przeprowadzka oznacza dla kliniki nie tylko zmianę miejsca, ale także szpitala, do którego będzie przynależeć - odtąd nie będzie już częścią Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 a Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Co ważne - dla pacjentów zmieniły się numery telefonów. 

Telefony kontaktowe obowiązujące od 24.11.2015:

sekretariat 71 / 733 27 00
rejestracja 71/ 733 27 10
lekarz dyżurny 71/ 733 27 90
lada pielęgniarska 71/ 733 27 80

To już kolejna przeprowadzka kliniki. Swoją działalność w ramach Instytutu Pediatrii rozpoczęła jako Oddział Hematologii Dziecięcej w 1973 roku. Zajmowała wtedy pomieszczenia przy ul. Wrońskiego 13. W 1989 roku przeniesiono ją do świeżo wyremontowanych pomieszczeń po dawnej Klinice Psychiatrycznej przy Bujwida 44. Wówczas był to budynek spełniający najwyższe standardy.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMACH Z BUDYNKIEM PRZY BUJWIDA

Przylądek Nadziei ma status Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej, co oznacza, że będzie przyjmować pacjentów z całej Polski. Jego powstanie jest efektem współpracy Uniwersytetu Medycznego, Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, którego stanie się częścią. Uniwersytet Medyczny pozyskał 85 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – konkretnie programu Infrastruktura i Środowisko. Kolejne 15 milionów przekazało uczelni Ministerstwo Zdrowia. Dzięki tym pieniądzom pokryte zostały koszty budowy i wyposażenia obiektu. Kolejne kilka milionów pochodziło z ogólnopolskiej zbiórki zorganizowanej przez Fundację na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. 

Budynek to przestrzeń blisko 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Ma 4 kondygnacje. Pomyślano nie tylko o odpowiednim wyposażeniu oddziałów, ale też o rodzicach spędzających mnóstwo czasu w szpitalu. Będą mogli wygodnie nocować wraz z dzieckiem albo skorzystać z pokoi hotelowych. Dzieci, poza jasnymi wyposażonymi w ogromne okna pokojami, będą miały do dyspozycji także dobrze wyposażone świetlice i ciekawie zorganizowaną salę szkolną.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)