Marcin Sendecki z nagrodą „Odry”

piątek, 7.4.2017 11:01 751 0

Poeta Marcin Sendecki został laureatem Nagrody Miesięcznika „Odra” za rok 2016. Redakcja i rada redakcyjna postanowiły nagrodzić go za tom „W” (Biuro Literackie).

Tom „W” zdaniem jurorów „należy do książkowego cyklu, który układa się w biograficznie i historycznie zorientowaną, mądrą i emocjonalnie angażującą całość”.

Marcin Sendecki (ur.1967) jest poetą i krytykiem literackim. Związany był z „bruLionem”. Debiutował w 1992 roku tomem „Z wysokości”. Jest autorem kilkunastu tomów poetyckich (m.in. „Trapu”, „Farszu”, „Pół” i „Błamu”). Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i wielokrotnie do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2015 roku został laureatem Silesiusa w kategorii „Książka roku” za tom „Przedmiar robót”. Sendecki pracował w tygodniku „Przekrój", pisuje do „Dwutygodnika" i „Magazynu Książki". Przełożył z angielskiego m.in. utwory Paula Bowlesa i Jamesa Schuylera.

Po wymagających niezwykłego skupienia wierszach z „Przedmiaru robót” (tomu nagrodzonego Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius) oraz z „Lamet”, przyszedł czas na „W” – książkę dającą się czytać jako poemat autobiograficzno-autotematyczny, rozbudowana elegia na śmierć przyjaciela oraz próba zapisania i utrwalenia wspólnych losów w wierszach – pisze o książce wydawca. - Sendecki, mówiąc dość ogólnie, materią językową, językiem poetyckim oraz sposobem istnienia wiersza i jego odniesieniami do rzeczywistości pozajęzykowej interesuje się od dawna. Niewykluczone, że cała jego twórczość, pozornie niezrozumiała, oporna, hermetyczna, jak sądzą niektórzy, bierze się z chęci ciągłego przesuwania granicy i sprawdzania, co i jak da się powiedzieć. Dwie poprzednie książki rozgrywają ten wątek cokolwiek bezpośrednio, tymczasem „W” w pierwszej chwili sugeruje sensy raczej autobiograficzne niż autotematyczne.

Nagroda „Odry” przyznawana jest od 1962 r. przez redakcję oraz radę redakcyjną wrocławskiego miesięcznika „Odra”. Na liście laureatów są m.in. Tadeusz Różewicz, Stanisław Lem, Czesław Miłosz, Hanna Krall, Wisława Szymborska czy Ryszard Kapuściński. Miesięcznik ukazuje się od 1961 r. Obecnie wydają Instytut Książki oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)