Miasto inwestuje miliony w sieć ciepłowniczą

środa, 15.11.2017 10:30 1666 1

Długość sieci ciepłowniczej we Wrocławiu wynosi prawie 520 kilometrów. Obecnie ciepło z sieci pokrywa 62% zapotrzebowania we Wrocławiu, podczas gdy 10 lat temu ten wskaźnik wynosił jedynie 45%. Sieć ciepłownicza to ważny element poprawy jakości powietrza.

Rozwój sieci ciepłowniczej, połączony z likwidacją indywidualnych źródeł ciepła, jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu. Dlatego miasto proponuje Wrocławski Program Antysmogowy. Na ten cel ma zostać przeznaczone w latach 2018-2028 ok. 300 mln złotych.

Długość sieci ciepłowniczej we Wrocławiu wynosi prawie 520 kilometrów. Obecnie ciepło z sieci pokrywa 62% zapotrzebowania we Wrocławiu, podczas gdy 10 lat temu ten wskaźnik wynosił jedynie 45%. W całym 2016 roku Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o. dostarczyła wrocławianom ponad 6,1 mln GJ (gigadżuli) ciepła. Od początku 2017 roku do końca września podłączono do sieci ciepłowniczej we Wrocławiu 50 budynków.

Od lat podłączamy do sieci ciepłowniczej obiekty o mocy ok. 30-40 MW rocznie i szacujemy, że ten trend utrzyma się w kolejnych latach ze względu na dużą liczbę nowych umów przyłączeniowych. Tylko w tym roku na rozwój sieci ciepłowniczej przeznaczyliśmy blisko 9,5 mln zł – wylicza Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska Sp. z o.o..

Do sieci podłączone zostały budynki na osiedlach Nowe Żerniki oraz Kamieńskiego. W sumie od początku roku do końca września podłączono do sieci ciepłowniczej we Wrocławiu 50 budynków o łącznej mocy prawie 30 MW. Jak dotychczas w 2017 roku wykonano 18 podłączeń w ramach programu KAWKA. 

Do sieci przyłączają wrocławskie osiedla

Fortum realizuje również inwestycje, związane z podłączaniem do sieci całych obszarów miejskich. W tym roku rozpoczęły się prace związane z budową około półtorakilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej, który umożliwi dostawy ciepła sieciowego na tereny osiedla Maślice.

Według naszych szacunków aktualne zapotrzebowanie na ciepło sieciowe na tym obszarze wynosi około 3,5 MW, jednak ta liczba do 2020 roku może wzrosnąć nawet do 9 megawatów. Rozpoczęliśmy także prace przygotowawcze do budowy sieci na osiedlu Jagodno. To dwa główne projekty inwestycyjne w najbliższym czasie – dodaje Jacek Ławrecki.

Likwidacja 400 pieców i ponad 30 mln zł na inwestycje

Od momentu przejęcia sieci ciepłowniczej we Wrocławiu w roku 2006 Fortum inwestuje dziesiątki milionów złotych rocznie w rozbudowę i modernizację infrastruktury. Tylko w 2016 roku suma nakładów na ten cel przekroczyła 30 milionów złotych.

Na najbliższe lata planujemy w stolicy Dolnego Śląska kolejne inwestycje w tym obszarze o wartości kilkudziesięciu milionów złotych rocznie. Współpracujemy również z władzami miasta i producentem ciepła w celu przyłączania kamienic do sieci ciepłowniczej, co pozwoliło dotychczas sfinalizować kilkadziesiąt inwestycji przyłączeniowych i wyeliminować około 400 pieców oraz palenisk – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Finansują budowę podłączeń

Fortum podkreśla, że buduje nowe odcinki sieci wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe i ekonomicznie uzasadnione. Ogrzeją Nowe Żerniki. Przyłączenie danego budynku determinowane jest przede wszystkim jego odległością od istniejącej infrastruktury ciepłowniczej. Równocześnie należy pamiętać, że samo doprowadzenie przyłącza sieciowego do obiektu to tylko jeden z elementów procesu inwestycyjnego. Oprócz tego niezbędne jest wybudowanie węzła cieplnego i dostosowanie lub stworzenie od podstaw instalacji wewnętrznych zdolnych do wykorzystania ciepła sieciowego.

Zależy nam na podłączaniu kolejnych budynków do sieci, dlatego w pełni finansujemy budowę podłączeń. W zależności od kształtu umowy Fortum może również pokryć koszt wybudowania węzła cieplnego – dodaje rzecznik.

Fortum Optimum – tyle ciepła, ile potrzeba

Rozwój sieci ciepłowniczej połączony z likwidacją indywidualnych źródeł ciepła jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu.

Warto jednak podkreślić, że nawet po podłączeniu budynku efekt ekologiczny można dodatkowo zwiększyć. W tym celu Fortum opracowuje zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pozwalają na automatyczną regulację ilości ciepła dostarczanego do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej. Dobrym przykładem jest usługa Fortum Optimum, która pozwala na dostosowanie parametrów ogrzewania do rzeczywistych potrzeb i wymaganego poziomu komfortu – zaznacza Jacek Ławrecki.

Dzięki temu budynek otrzymuje dokładnie tyle ciepła, ile jest potrzebne do zachowania komfortu mieszkańców. Mniejsze zużycie ciepła oznacza spalenie mniejszej ilości paliwa potrzebnego do jego wyprodukowania. W ten sposób unika się niepotrzebnej emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.

Źródło: Smart City/Wrocław.pl 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

o.o środa, 15.11.2017 17:09
Nowe Żerniki i maślnice, same nowe osiedla. A gdzie jest...