Miasto z odzysku. MIASTOmovie #3 już w kwietniu

środa, 11.3.2015 15:19 875 0

Rusza MIASTOmovie #3! Trzecia odsłona miejskiego festiwalu pojawi się w Kinie Nowe Horyzonty, Szklarni i innych przestrzeniach Wrocławia już między 16 a 19 kwietnia. Najbliższa edycja odbędzie się pod hasłem "Miasto z odzysku" - głównymi tematami podejmowanymi przez program będzie tworzenie miasta, jego odnawianie i przeobrażenia, jakim podlega oraz odzyskiwanie pamięci o miejscach i architektoniczno-społecznej historii metropolii.

Poprzez obrazy i historie zebrane z całego świata, MIASTOmovie zaoferować chce możliwie szerokie spojrzenie na zaproponowany temat. Trzecia odsłona festiwalu będzie największą, jeśli chodzi o liczbę prezentowanych filmów - w programie znajdzie się m.in. aż 6 polskich premier. Filmem otwarcia będzie "Speculation Nation" w reżyserii Sabine Gruffat i Billa Browna. Opowiadający o kryzysie finansowym w Hiszpanii i jego skutkach dla mieszkańców dokument podejmuje kwestię niedokończonych "miast widm" i związanego z tym problemu mieszkalnictwa. Niezwykle ciekawą pozycją będzie również "La Comuna 9. Odzyskując miasto" polskich socjolożek Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz, który przedstawia historię uważanego za wzorowy budżetu partycypacyjnego w Medellin. Więcej o podejmowanych w tym kolumbijskim mieście działaniach oddolnych opowie Sandra Liliana Rios - bohaterka filmu "La Comuna 9", która odwiedzi Wrocław w ramach MIASTOmovie #3. Wśród prezentowanych filmów znajdzie się też m.in. "My Brooklyn" Kelly Anderson, próbujący dotrzeć do istoty procesów gentryfikacyjnych, które od lat przeobrażają tytułową nowojorską dzielnicę.


Poza znanymi z poprzednich edycji dyskusji po filmach odbiorcy będą mogli wziąć też udział m.in. w spotkaniach z autorami premierowych pozycji książkowych dotyczących problematyki miejskiej i architektonicznej czy warsztatach. Bogaty program wydarzeń towarzyszących, w tym muzycznych zaprezentowany zostanie w klubie festiwalowym - Szklarni. Częścią MIASTOmovie po raz kolejny będzie również scena artystyczna, której tematem staną się przekształcenia tkanki architektoniczno-urbanistycznej Wrocławia na przestrzeni ostatniego wieku i ich wpływ na odczuwanie przestrzeni publicznej i budowanie z nią więzi. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)