Mieszkańcy zadecydowali - oto 8 inwestycji, które zmienią Wrocław

sobota, 16.12.2017 09:00 2019 1

W tym Zielonym WBO oddano prawie 12 tysięcy głosów (11 947), z czego nieważnych było ponad 5% (676 głosów).Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Widać, że mieszkańcy Wrocławia chcą więcej zieleni w mieście i temat ten cieszy się popularnością. Tym bardziej w przyszłości będziemy starali się jak najwięcej zajmować zielonymi projektami we Wrocławiu – wyniki dogrywki WBO 2017 podsumował wiceprezydent Wrocławia, Maciej Bluj.

Wybrane projekty różnią się od siebie, ale rozłożyły się w miarę równomiernie na mapie Wrocławia. Większość, bo aż sześć z ośmiu, jest zlokalizowanych poza ścisłym centrum – dodała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, z-ca Dyrektora Biura ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. 

Jakiego wyboru dokonali wrocławianie? 

Na Stabłowicach (między ulicami Jeleniogórską i Starogajową) powstanie EKOpark, a na Maślicach (wokół stawu) zostanie uporządkowany teren. Rondo Reagana ma stać się zielona wyspą (montażu specjalistycznych paneli obsadzonych roślinnością pochłaniającą szkodliwe substancje z powietrza), a kila przystanków MPK zazieleni się – (obsadzenie konstrukcji roślinami pnącymi). 

Nowych drzew przybędzie na Psim Polu oraz przy ul. Świeradowskiej, a pomiędzy ulicami Hermanowską i Chociebuską powstanie hotel dla pszczół. 

Zielone WBO:

Doceniamy rolę terenów zielonych jako miejsc odpoczynku, rekreacji, ale też pełniących ważne funkcje centrotwórcze, integrujące lokalne społeczności. Od lat projekty zielone dominują w WBO. Wrocław wyraźnie obiera zielony kierunek rozwoju o czym świadczą starania o tytuł Zielonej Stolicy Europy ale i zapisy w Strategii Wrocławia 2030 wprost nastawione na tworzenie nowych zielonych przestrzeni jak najbliżej mieszkańcom. 

W jaki sposób? 

  • 8 zielonych projektów przeznaczonych do realizacji
  • 2 duże - za 500 tys. zł, 6 mniejszych za 250 tys.zł
  • budżet -  2,5 mln zł
  • nacisk na realizację w ich „zielonym zakresie” (więcej zieleni – mniej infrastruktury)
  • dla każdego z projektów osobne konsultacje społeczne w r. 2018, które ustalą dokładny zakres prac
  • efekt realizacji powinien dawać realną korzyść – możliwość korzystania z projektu zaraz po jego ukończeniu
  • budowa nowych skwerów i parków rozpocznie się w 2019 r.albo


Statystyki 

Tak jak w przypadku „dużego” WBO, chętniej głosowały kobiety (6 425 głosów) niż mężczyźni (4 846). Najchętniej głosują mieszkańcy Wrocławia w wieku 30-40 lat.  

PROJEKTY

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

jabol sobota, 16.12.2017 10:34
"mieszkańcy zadecydowali" buahaha :D Dobrze jest dać ludziom poczucie, że mają...