Możliwości pracy po studiach prawniczych

piątek, 20.4.2018 10:04 635 0

Studia pozwalają zdobyć określone umiejętności i wiedzę związaną z wybranym kierunkiem. Nie zawsze jednak absolwenci pracują w wyuczonym przez siebie zawodzie, co związane jest z różnymi okolicznościami. Jakie perspektywy zawodowe otwierają się na przykład przed studentem prawa, który ukończył kierunek postrzegany jako trudny i wymagający?

Aplikacja i praca w zawodzie

Jedną z dróg, którą można wybrać, po obronie pracy magisterskiej jest aplikacja, czyli niezbędna do wykonywania zawodu praktyka. W zależności od specjalizacji, okres aplikacji jest różny. Najdłużej trwa praktyka sądowa – 4 i pół roku, a najkrócej ogólna – rok. Po zdaniu egzaminu kończącego aplikację część osób decyduje się na założenie własnej kancelarii. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią niezależność i chcą rozwijać działalność według własnego pomysłu. Można na przykład, zdecydować się na niewielką kancelarię lub dążyć do powiększania firmy, przez zatrudnianie nowych fachowców. Jedną z prężniej działających grup prawniczych jest np. gptogatus.pl, w której pracuje ponad 50 specjalistów. Prowadzenie własnej działalności daje ogromną niezależność, ale na początku wymaga włożenia pracy w zdobycie zaufania klientów. Inną perspektywą rozwoju zawodowego jest kontynuacja pracy, w miejscu odbywania aplikacji. Pozwala to na ustabilizowanie sytuacji finansowej i poszerzanie kontaktów w światku prawniczym.

Administracja lub doradztwo

Absolwenci prawa, którzy nie posiadają aplikacji mogą z powodzeniem szukać pracy w urzędach administracji publicznej. W takich miejscach z pewnością skorzystają oni z umiejętności zdobytych na studiach. Urzędy często posiadają wewnętrzne departamenty prawa lub poszukują osób z prawniczym wykształceniem do innych komórek organizacyjnych. Alternatywą, są oczywiście firmy konsultingowe, które dają możliwość zdobycia nowego doświadczenia i oferują stanowiska z atrakcyjnym wynagrodzeniem.

Inną możliwością jest założenie własnej kancelarii świadczącej porady prawne. Do wykonywania tych usług nie trzeba mieć aplikacji, zatem nawet absolwenci bez praktyk zawodowych mogą założyć własną działalność związaną z kierunkiem ukończonych studiów.

Studia podyplomowe

Bardzo dobrym pomysłem są studia podyplomowe, które pozwolą zdobyć wiedzę w konkretnej dziedzinie prawa. Taka osoba staje się specjalistą w danym obszarze, co jest cenniejsze na rynku pracy niż absolwent prawa z ogólną wiedzą. Jeśli ma się pomysł na biznes, warto rozważyć również założenie własnej firmy. Znajomość prawa z pewnością ułatwi prowadzenie działalności.

Ukończenie studiów, nie jest gwarantem pracy w zawodzie. Najważniejszy jest własny pomysł na spożytkowanie posiadanej wiedzy. Ważne, by dokonać świadomego wyboru i wykonywać swoją pracę z pasją i zaangażowaniem. Takie podejście sprawi, że będzie ona bardziej efektowna i satysfakcjonująca.

Artykuł powstał we współpracy z gptogatus.pl
https://cdn.pixabay.com/photo/2015/04/12/16/33/hammer-719066_960_720.jpg

Dodaj komentarz

Komentarze (0)