Najwięcej wypadków we Wrocławiu jest w środy i czwartki między godziną 15 a 18

wtorek, 21.4.2015 14:57 2959 0

Więcej aut poruszających się po drogach, mniej ofiar wypadków, spowodowanych najczęściej przez osoby w wieku od 25 do 39 lat, do których dochodzi najczęściej w środy i czwartki, przy dobrych warunkach atmosferycznych, ujawnionych ponad 56 tys. wykroczeń, zatrzymanych ponad 770 uprawnień do kierowania pojazdami oraz ponad 11800 dowodów rejestracyjnych, to w dużym skrócie wnioski płynące z analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu wrocławskiego w 2014 roku.

Mimo, że zwiększyła się na ulicach liczba samochodów (w ostatnich 3 latach w aglomeracji wrocławskiej liczba ta zwiększyła się o ponad 48 tys. aut), poprawia się stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Wrocławia i powiatu wrocławskiego.

Pomimo wynikającego z tych danych, większego ruchu na drogach, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu odnotowali na przestrzeni ostatnich 3 lat spadek liczby wypadków o blisko 38%. Gdy w 2012 roku odnotowano 1362 wypadki, to już w 2014 było ich 845.

Zmniejszyła się też o ponad 41% liczba osób poszkodowanych, w tym o blisko 20% osób zabitych i o blisko 42% osób rannych. Niestety wraz ze wzrostem na drogach ilości samochodów i wynikającym z tego dużym natężeniem ruchu, odnotowano o 19% większą liczbę drobnych zdarzeń drogowych tzw. stłuczek, kolizji.

Z analizy przeprowadzonej przez policjantów ruchu drogowego, dotyczącej wypadków drogowych zaistniałych w 2014 roku, a spowodowanych przez kierujących wynika, że głównymi ich przyczynami niezmiennie są:

- nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu,

- nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu,

- niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami,

- nieprawidłowe wyprzedzanie,

- wjazd przy czerwonym świetle.

Głównymi zaś przyczynami wypadków drogowych, wynikającymi z winy pieszego są:

- nieostrożne wejście na jezdnię: przed jadącym pojazdem,

- wejście na jezdnię przy czerwonym świetle,

- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,

- nieostrożne wejście na jezdnię: zza pojazdu, przeszkody.

Wpływ na bezpieczeństwo na drogach ma wiele czynników, w tym również warunki atmosferyczne. Zdawać by się mogło, że im gorsze warunki pogodowe, tym większa liczba zdarzeń drogowych. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że zdecydowana ilość wypadków drogowych miała miejsce, gdy warunki atmosferyczne były dobre. Tylko niewielka ich ilość zdarzyła się podczas mgły, opadów śniegu, silnego wiatru lub oślepiającego słońca.

W 2014 roku najwięcej wypadków drogowych spowodowali w kolejności: kierowcy samochodów osobowych, następnie piesi, rowerzyści, kierowcy samochodów ciężarowych i motocykliści. Biorąc pod uwagę dni tygodnia, kierowcy i piesi byli najmniej ostrożni w środy i czwartki. Najwięcej wypadków odnotowano w godzinach od 15.00 – 18.00. Najczęściej ich sprawcami były osoby w wieku od 25 do 39 lat.

Policjanci ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, w 2014 roku zatrzymali ponad 770 uprawnień do kierowania pojazdami oraz ponad 11800 dowodów rejestracyjnych. Do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego trafiło blisko 350 informacji w związku z brakiem obowiązkowego ubezpieczenia.

W 2014 roku wrocławscy policjanci Wydział Ruchu Drogowego ujawnili ogółem ponad 56 tys. wykroczeń. Tylko w obszarze najczęstszych wykroczeń, policjanci ruchu drogowego ujawnili blisko 25 tys. zachowań niezgodnych z przepisami i zasadami bezpieczeństwa popełnionych przez kierujących (np. przekroczenie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowa zmiana pasa lub kierunku ruchu, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, niestosowanie pasów bezpieczeństwa/fotelików czy też nieprawidłowe wyprzedzanie) oraz 4 tys. popełnionych przez pieszych (np. niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, czy też chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni).

Dodaj komentarz

Komentarze (0)