NGO we Wrocławiu – Kalejdoskop Kultur

poniedziałek, 24.4.2017 10:27 971 0

We Wrocławiu działa ponad 4 tys. organizacji pozarządowych. W czerwcu 2017 r., mając na uwadze rozwój dobrej współpracy między nimi a samorządem Wrocławia, ale także konsolidację samego środowiska, odbędzie się I Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych. Prezentujemy wybrane inicjatywy społeczne, które z dobrym skutkiem realizowane są przez NGO.

Kalejdoskop Kultur
Fundacja Kalejdoskop Kultur, której siedziba znajduje się przy ul. Ruskiej 46a, została powołana w 2014 r. jako inicjatywa osób i organizacji pozarządowych reprezentujących różne narody i grupy etniczne. Fundatorami zostali Mariola Abkowicz, Karaimka i Igor Salamon, Ukrainiec – zarząd Porozumienia Kalejdoskop Kultur. Fundacja jest organizatorem Festiwalu Kalejdoskop Kultur, który we Wrocławiu od 2008 r. jednoczy mniejszości narodowe i pokazuje ich kulturę, zwyczaje i tradycje.

– Kalejdoskop Kultur to platforma dialogu wielokulturowego. Wszystko robimy po partnersku i wspólnie, przedstawiciele instytucji i mniejszości. Jesteśmy z tego dumni, bo to klasyczny przykład partycypacji – podkreśla Dorota Kozak-Rybska z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, która współpracuje z mniejszościami od 1999 r. i jest jedną z pomysłodawczyń powstania Fundacji Kalejdoskop Kultur.

– Naszą misją jest aktywizacja i integracja społeczna i obywatelska mniejszości narodowych i etnicznych, a także imigrantów i cudzoziemców. Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy chcieliby wraz z nami promować własną kulturę i rozwijać swoją tożsamość narodową. Nie ma nic złego w tym, że nasza tożsamość nie jest jednorodna, a złożona. Jesteśmy różni i wielokulturowi. Można być jednocześnie np. Polką, Łemkinią i Ukrainką. A przecież we Wrocławiu prawie wszyscy jesteśmy skądś – dodaje Dorota Kozak-Rybska.

Kalejdoskop Kultur – po partnersku i wspólnie
Dekadę temu Departament Spraw Społecznych UM Wrocławia zaprosił do współpracy przedstawicieli wrocławskich mniejszości, którzy powiedzieli wtedy: potrzebujemy wydarzenia promującego naszą kulturę i zwyczaje wśród wrocławian. Tak powstał Festiwal Kalejdoskop Kultur. Od 2008 r. jest on organizowany co roku, w czerwcu, podczas obchodów Dni Wrocławia.

Jednego dnia w roku Wyspa Słodowa zamienia się w prawdziwy kalejdoskop kultur. Na scenie występują zespoły mniejszości, także zagraniczne. Jest też część piknikowa bogata w wystawy, warsztaty i prezentacje kuchni, w której uczestniczą całe rodziny. Wieczorem odbywają się koncerty klubowe. We wszystkich wydarzeniach bierze udział ok. 3-4 tys. osób.

W ciągu roku w ramach Kalejdoskopu Kultur organizowane są m.in. spotkania, koncerty, debaty, seminaria i konferencje naukowe o wielokulturowym Wrocławiu. Przygotowywany jest kalendarz wszystkich świąt mniejszości.

W 90% działania Kalejdoskopu Kultur finansuje miasto. W 2016 r. na ten cel samorząd przeznaczył ok. 130 tys. zł.

Klasyczny przykład partycypacji
12 lutego 2009 r. we Wrocławiu podpisano porozumienie Kalejdoskop Kultur o współpracy organizacji pozarządowych, podmiotów i osób fizycznych na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych. Sygnatariuszami porozumienia byli przedstawiciele Związku Karaimów Polskich w RP, Związku Ukraińców w Polsce, Fundacji Kultury i Edukacji Żydowskiej „Gesher”, Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, Stowarzyszenia Greków „Odysseas”, Stowarzyszenia Romów we Wrocławiu „RomaniBacht”, Towarzystwa Ormian Polskich i Związku Tatarów RP. Z porozumieniem współpracują także Łemkowie, Bułgarzy i Białorusini.

Porozumienie ma na celu m.in. aktywizację społeczną i obywatelską mniejszości narodowych i etnicznych Dolnego Śląska, promowanie wielokulturowości, zapobieganie dyskryminacji ze względu na odmienność kulturową, narodowościową i etniczną, pomoc w wymianie informacji, wiedzy i doświadczeń między organizacjami skupiającymi przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, a także promowanie współdziałania z samorządem terytorialnym, sektorem państwowym i gospodarczym.

 

I Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych
W czerwcu odbędzie się I Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych. Organizatorami są: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych „Umbrella” oraz Urząd Miejski Wrocławia.

Pomysłodawcy spodziewają się, że spotkanie przyczyni się do budowania dialogu, współpracy i wymiany doświadczeń między organizacjami pozarządowymi i samorządem Wrocławia. Kongres będzie miejscem nie tylko dyskusji o najważniejszych celach, ale również okazją do luźnych rozmów, poznania się, nawiązania kontaktów partnerskich.

Co na Kongresie? Planowane są spotkania branżowe. Tematami rozmów będą m.in.: kultura, ekonomia społeczna, opieka i zdrowie, edukacja i wychowanie, sport, rekreacja i turystyka, ekologia. Ważnym punktem spotkania będzie również temat wyborów do Wrocławskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i prezentacja kandydatów. 

Organizacje pozarządowe (non governmental organisation, NGO) to wszystkie podmioty, które nie są jednostkami albo organami administracji publicznej oraz których działalność nie jest nastawiona na osiąganie zysku. Zalicza się do nich m.in.: stowarzyszenia, związki stowarzyszeń, fundacje, spółdzielnie socjalne, kluby sportowe, organizacje kościelne, izby rzemieślnicze i gospodarcze. Wg stanu na koniec 2016 r., swoją siedzibę we Wrocławiu miało 4069 NGO. Najwięcej jest stowarzyszeń 58,37% i fundacji 27,2%.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)