Obchody „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki” – wspólny gest bicia serc

piątek, 3.6.2016 09:37 1007 0

Moda na życie bez uzależnień – życie bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy. 1 czerwca 2016 r., pod takim przesłaniem, na Dolnym Śląsku, tak jak w całym kraju, odbyła się akcja pod hasłem ”Ogólnopolski Głos Profilaktyki”. Głównym punktem programu, realizowanym wszędzie w tym samym czasie i w tej samej formie, był gest bicia serca (ZRYW WOLNYCH SERC) wykonany o godz. 12.00, przez 60 sekund – jednocześnie przez wszystkich uczestników, w całej Polsce. We Wrocławiu w przedsięwzięciu uczestniczył również Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Arkadiusz Golanowski.

1 czerwca o godzinie 12.00 w całym kraju dzieci i młodzież w ramach programu „Profilaktyka a Ty” przez 60 sekund wykonywały gest bicia serca – jako symbol „Zrywu Wolnych Serc”. Ten znak to deklaracja młodych ludzi, że są wolni od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Podczas happeningów, zorganizowanych na pl. Solnym w centrum Wrocławia oraz w innych miejscach województwa dolnośląskiego, uczestnicy prezentowali twórczą profilaktykę. Na terenie miast Dolnego Śląska odbyły się występy artystyczne, a także rozmowy na temat uzależnień.

We Wrocławiu, na pl. Solnym już od godziny 11.20 usłyszeć można było dźwięki muzyki. Happening rozpoczął się występem Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Funkcjonariusze z komendy wojewódzkiej i komendy miejskiej Policji we Wrocławiu we współpracy z zaproszonymi gośćmi zadbali o to, by ten dzień był dla dzieci i młodzieży wyjątkową atrakcją. Podczas happeningu zaprezentowały się grupy teatralne, zespoły muzyczne i wokaliści, a także zespoły taneczne skład, których tworzyli m.in. uczniowie gimnazjów.

Punktualnie o godz. 12.00, wszyscy zebrani, w tym głównie dzieci i młodzież przez 60 sekund wystukiwali wspólny gest – bicia serca. Ten ruch ręką, to deklaracja młodych ludzi o wolności od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą.

W Zrywie Wolnych Serc uczestniczył również Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu insp. Arkadiusz Golanowski, który wraz z zebranymi w środowe, czerwcowe południe, gestem bicia serca, jako symbolem niezależności, wolności od narkotyków, dopalaczy, alkoholu i przemocy, zjednoczył się z wrocławską społecznością.

Podobne happeningi odbyły się w tym samym czasie również w innych miejscach na Dolnym Śląsku. Wszędzie oprócz wspólnego bicia serca, prezentowano hasła i treści artystyczne poświęcone profilaktyce. Uczestnikom przekazywano też materiały prewencyjne.

Przykładowo w Jeleniej Górze dla najstarszych uczestników młodzież przygotowała dodatkowo inscenizacje dotyczące metod działania oszustów oraz sposobów ich unikania w ramach działań „Babciu, Dziadku nie daj się oszukać”. W Świdnicy natomiast podczas happeningu i prelekcji młodzież zadawała prowadzącym pytania z zakresu wiedzy o uzależnieniach od Internetu, alkoholu, narkotyków. Tematem wzbudzającym wiele emocji były dopalacze, a w szczególności spustoszenia, jakie wywołują w organizmie nie tylko młodego, ale także dorosłego człowieka.

źródło: Policja Dolnośląska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)