Od dzisiaj każdy lekarz z bezpłatnym certyfikatem od ZUS

niedziela, 3.12.2017 08:00 1249 0

Już od dzisiaj każdy lekarz w kraju może mieć certyfikat, który umożliwi mu podpisywanie elektronicznych zwolnień. 1 grudnia ZUS uruchomił aplikację, dzięki której udostępnia lekarzom nowy, bezpłatny podpis elektroniczny. Tylko kilka minut wystarczy by otrzymać darmowy certyfikat.

To właśnie konieczność kupienia podpisu kwalifikowanego była barierą do korzystania z możliwości bezpłatnego wystawiania zwolnień lekarskich online.

- Dzisiaj już tej przeszkody nie ma gdyż każdy lekarz dostanie od ZUS całkowicie bezpłatny, łatwy do uzyskania podpis, którym może nie tylko sygnować zwolnienia lekarskie, ale także anulować te już wystawione czy podpisać wniosek o rehabilitację leczniczą – zapewnia Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Otrzymanie certyfikatu jest proste i nie wymaga obecności w ZUS, jeśli wcześniej lekarz miał już założone swoje indywidualne konto na naszej Platformie Elektronicznej PUE – wyjaśnia Iwona Kowalska.

Jeszcze do wczoraj elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) można było podpisywać przy pomocy profilu zaufanego ePUAP lub płatnego podpisu kwalifikowanego wystawianego przez pięć centr certyfikacyjnych. Jednak lekarze, już dawno zgłaszali potrzebę stworzenia nowego, bezpłatnego narzędzia do autoryzacji zwolnień lekarskich, które usprawni cały proces wystawiania e-ZLA, dlatego wiele miesięcy temu Zakład podjął pracę nad nowym podpisem elektronicznym dla lekarzy. Dziś narzędzie to weszło do powszechnego użytku.

Darmowy certyfikat umożliwiający podpisywanie elektronicznych zwolnień lekarskich wystawiany jest na wniosek lekarza na 5 lat. Niezbędnym do jego uzyskania jest zarejestrowany profil lekarza na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tam w zakładce „Certyfikat z ZUS” każdy lekarz, posiadający uprawnienia do wystawiania zwolnień, może wystąpić o wystawienie certyfikatu. Przy okazji wnioskowania lekarz ustala od razu hasło (minimum cztery znaki: cyfry, litery, znaki specjalne), które będzie niezbędne do autoryzacji każdego zwolnienia elektronicznego certyfikatem z ZUS. Zakład wystawia certyfikat w ciągu kilku minut (maksymalny czas oczekiwania na certyfikat nie powinien przekroczyć 15 minut) od złożenia wniosku, o czym zainteresowana osoba jest informowana mailem lub smsem. Certyfikat należy zapisać na komputerze, na którym wystawiane są e-ZLA lub w pamięci nośnika zewnętrznego.

Nowy sposób podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich przeszedł niezbędne testy prowadzone wspólnie ze środowiskiem lekarskim i zyskał pozytywną opinię lekarzy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych liczy, że nowe bezpłatne i niezwykle proste w obsłudze narzędzie do autoryzacji zwolnień pomoże upowszechnić e-ZLA wśród lekarzy i wkrótce też zostanie wprowadzone do aplikacji gabinetowych, w których pracuje większość medyków. 

Elektroniczne zwolnienia lekarskie można wystawiać od 1 stycznia 2016 r. Do dziś lekarze wystawili ponad 1,5 mln e-ZLA. Od 1 lipca 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie będą jedyną prawnie dopuszczoną formą zwolnienia lekarskiego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)