Otwarcie wystawy "Jesteśmy na minusie"

środa, 19.8.2015 13:07 1936 0

Jak alarmuje wrocławskie zoo, od zeszłego tygodnia żyjemy na kredyt przyszłych pokoleń – zużyliśmy wszystkie bogactwa naturalne, jakie planeta wytwarza w ciągu roku. Do deficytu odnawialnych zasobów Ziemi i degradacji środowiska przyczynia się jednak nie tylko wielki przemysł, gdzieś daleko, ale też my poprzez nasze codzienne nawyki. Projekt DWA BIEGUNY – CAŁY ŚWIAT, którego częścią jest wystawa JESTEŚMY NA MINUSIE (czytaj tutaj), ma przede wszystkim uczyć poprzez działanie.

- Nie chcemy mówić o wielkich sprawach i odległych ideach, chcemy zmieniać nasze, Wasze i Waszych czytelników, słuchaczy i widzów przyzwyczajenia. Chcemy nauczyć siebie i innych zwracania uwagi na szczegóły. Dlatego stawiamy pytania i namawiamy innych, aby pomagali nam tę listę budować. Odpowiedzi to działania, które pozwolą każdemu z nas chronić klimat – mówi Joanna Kij z sekcji marketingu wrocławskiego zoo.

Zastanów się czy:

  1.  Wyłączasz niepotrzebne światło w domu?
  2.  Urządzenia z funkcją „stand by” masz wpięte w listwę, aby jednym kliknięciem odłączyć je od prądu?
  3.   Zakręcasz wodę kiedy myjesz zęby?
  4.   Wypełniasz pralkę zgodnie ze wskazaniami producenta, aby nie pracowała prawie pusta?
  5.   Musisz wymieniać komórkę co rok lub dwa, jeśli jest sprawna?
  6.   Znajdujesz czas na segregowanie śmieci?
  7.   Zamykasz okno, kiedy pracuje klimatyzacja?
  8.   Do pracy nie jest Ci wygodniej i szybciej dojechać rowerem lub komunikacją publiczną?
  9.   Naprawdę musisz jeździć zawsze i wszędzie windą, dlaczego nie pójdziesz schodami?
  10.   Jadąc na urlop wyłączyłeś wszystkie urządzenia, aby nie zużywały energii?
  11.    ….

18. sierpnia 2015 r. o godz. 11:00 została oficjalnego otwarta wystawa JESTEŚMY NA MINUSIE, która stanęła na ul. Świdnickiej (u zbiegu z ul. Ofiar Oświęcimskich) przy wrocławskim Rynku. Wernisaż nietypowy, bo z jednej strony towarzyszła mu konferencja prasowa z drugiej inteakcja z przechodniami. Oto mieszkańcy Wrocławia i turyści mogli nie tylko porozmawiać o wystawie, ale również złożyć ekopostanowienia na specjalnej tablicy i wziąć udział w zapowiedzi jesiennej akcji, malując figurę pingwina.

- Malowanie figury pingwina w skali 1:1 to nie tylko zabawa dla dzieci i dorosłych, to także możliwość bliskiego spotkania ze zwierzęciem żyjącym na obszarach polarnych. To ciekawy sposób by uczulić na problemy dotykające tego gtunku, do których niestety również  i my się przyczyniamy, mimo, że dzielą nas tysiące kilometrów – mówi Monika Kownacka z sekcji marketingu wrocławskiego zoo.

W efekcie tablica z postanowieniami zapełniła się niemal cała, a „pingwin” przyciągnął sporą grupę artystów dużych i małych. Wśród deklaracji znalazła się m.in. segregacja śmieci, wyciąganie wtyczek z gniazdka czy rezygnacja ze zbyt częstej jazdy samochodem. Co ciekawe na tablicy pojawiły się również wpisy w obcych językach – niemieckim czy francuskim.

Sama wystawa to 20 tablic, na których prezentowane są działania realizowane w ramach projektu, jak pawilon multimedialny, warsztaty edukacyjne, gra miejska i wspomniane malowanie pingwinów, a także polarne gatunki zwierząt narażonych na wyginięcie, schemat ekodomu, ekopostanowienia uczestników wernisażu oraz plakaty użyczone przez WWF Polska.

Zarówno zwiedzający, jak i dziennikarze często pytali o termin otwarcia pawilonu i jego wyposażenie.

- Pawilon multimedialny otworzymy jesienią tego roku. Mamy już pozwolenie na budowę, więc prace ziemne ruszą lada dzień. Do tego trwają zdjęcia do wirtualnego przewodnika, a u podwykonawcy powstają ekspozycje. Staraliśmy się wybrać najważniejsze treści edukacyjne dotyczące zmian klimatycznych i ubrać  je w jak najprostszą i atrakcyjną formę. Osobiście nie mogę się doczekać gry polegającej na segregowaniu śmieci. Na ekranie dotykowym będziemy mogli uczyć się tego co pozornie jest proste, ale przysparza codziennie sporo dylematów. Mamy nadzieję, że pawilon stanie się kolejną atrakcją zoo  – mówi Anna Mielnikiewicz z sekcji edukacji wrocławskiego zoo.

Wystawę można oglądać na ulicy Świdnickiej do 28. sierpnia, następnie zostanie przeniesiona w inne przestrzenie miejskie, by trafić na teren zoo, w pobliże powstającego pawilonu multimedialnego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)