Otwarto Muzeum Teatru

środa, 29.3.2017 11:50 2579 0

Pierwsze w Polsce Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego rozpoczyna swoją działalność 29 marca. Swoje gabinety i pracownie mają w nim Henryk Tomaszewski, prof. Janusz Degler i Stefan Arczyński.

Patronem pierwszego w Polsce Muzeum Teatru jest Henryk Tomaszewski. Wybitny aktor i reżyser był założycielem i wieloletnim dyrektorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy. - W świecie Wrocław jest znany dzięki teatrowi. To teatry Tomaszewskiego i Grotowskiego otworzyły nam okno na świat - mówi dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, którego Muzeum Teatru jest oddziałem.

Nowe muzeum opowiada nie tylko o pantomimie, ale o całym wrocławskim życiu teatralnym poprzez wystawy stałe i czasowe, rozbudowany i oryginalny program edukacyjny łączący zajęcia teoretyczne z praktycznymi, spotkania, pokazy i warsztaty, które w niekonwencjonalny sposób uchylą rąbka teatralnych tajemnic.

Muzeum Teatru znajduje się tuż obok Narodowego Forum Muzyki. Przy wejściu do gmachu, pozostałości południowego skrzydła pałacu królewskiego, stoi rzeźba z brązu według projektu Theodora von Gosena przedstawiająca twarz Orfeusza, mitycznego śpiewaka. Trzykondygnacyjny budynek (1307 metrów kwadratowych) mieści historie wielkich sław wrocławskiego teatru.

– Zależy mi, by pokazać odwiedzającym, że teatr jest fascynującym, tajemniczym miejscem, które pobudza wyobraźnię i emocje – opowiada Małgorzata Bruder, kierownik muzeum. – Chciałabym, żeby goście po zwiedzeniu ekspozycji wybrali się na przedstawienie do teatru.

Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia: - W ciągu kilku lat przestrzeń placu Wolnego zyskała drugie życie ze wspólnym, kulturalnym mianownikiem. Teraz sąsiadują ze sobą Opera, nowe Narodowe Forum Muzyki, Muzeum Teatru oraz Muzeum Miejskie Wrocławia. A w dodatku to zaledwie kilka kroków do Dzielnicy Czterech Wyznań.

Mieszkanie Henryka Tomaszewskiego
Można w nim zwiedzić mieszkanie Henryka Tomaszewskiego z biurkiem, na którym znajdą się papiery, nad którymi pracował przed śmiercią. Swoje miejsce znalazły też jego kolekcje – lalek, zabawek i dewocjonaliów.

Ta część wystawy stałej zaprojektowana została jeszcze za życia Stefana Kaysera, mima WTP i - przez 30 lat - partnera Henryka Tomaszewskiego. Zbudowaną w trzech pomieszczeniach ekspozycję wypełnią przedmioty z legendarnej kolekcji Henryka Tomaszewskiego, w tym jego ukochane lalki oraz kostiumy i rekwizyty pozostałe po przedstawieniach Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Zwiedzający będą mogli zaglądać do szuflad i szafek, wypełnionych niezwykłymi artefaktami.

Tomaszewski nie lubił multimediów, dlatego w jego mieszkaniu znajdzie się tylko stary telewizor Rubin, taki jaki stał w jego domu.

W bibliotece prof. Deglera
Swój gabinet, a właściwie bibliotekę w muzeum ma prof. Janusz Degler, teatrolog i znawca Witkacego o światowej sławie. Profesor przekazał muzeum swój, liczący cztery tysiące tomów, zbiór książek o tematyce teatralnej. Wraz z piśmiennictwem zgromadzonym przez Muzeum, zbiór stanowić będzie wyjątkową, specjalistyczną bibliotekę, jedną z największych poświęconych teatrowi w Polsce.

Złożą się na nią polskie i obce encyklopedie oraz słowniki teatralne, edycje źródeł, kompendia historii i teorii teatru, syntezy rodzajów teatru, opracowania dotyczące sztuki aktorskiej, scenografii i architektury teatralnej. W zasobie znajdą miejsce także: historia dramatu oraz edycje tekstów dramatów, biografie ludzi teatru, pamiętniki, korespondencja, krytyka teatralna, publikacje dotyczące szkolnictwa teatralnego, organizacji życia teatralnego, festiwali etc. Bibliotekę wzbogacą: almanachy, bibliografie oraz czasopisma teatralne, a także zbiory specjalne jak rekonstrukcje i zapisy przedstawień oraz programy teatralne.

Znajdą się tu też prace magisterskie o teatrze. Profesor będzie miał dyżury w bibliotece, będzie można tu pracować, prowadzić kwerendy. Prof. Degler podarował muzeum także kolekcję kart pocztowych, przedstawiających budynki teatralne z różnych stron świata. Będzie można obejrzeć je na wystawie podczas otwarcia.

W atelier Stefana Arczyńskiego

Swoją pracownię w Muzeum Teatru ma też Stefan Arczyński, nestor polskiej fotografii, który poświęcił wiele swoich prac właśnie teatrowi pantomimy. W jednej z sal będzie można oglądać jego zdjęcia, a także zajrzeć do analogowej ciemni fotograficznej z oryginalnym wyposażeniem – powiększalnikiem i kuwetami.

W największej, wystawienniczej sali ze wspaniałym kasetonowym plafonem i przeszkloną, arkadową ścianą otwierającą się na pl. Wolności, znajdzie się ekspozycja poświęcona wrocławskiemu teatrowi po roku 1945. W sali wysokiej na ponad siedem metrów oglądać będziemy eksponaty gromadzone przez Muzeum Miejskie od lat 70., które uzupełni specjalna projekcja. Będzie ją można oglądać także z zewnątrz, z pl. Wolności.

Pracownia paszczodźwięków dr Mirosława Oczkosia

Niewielkie miejsce – stanowisko multimedialne, poświęcone dykcji znalazło się na drugim piętrze. Przy specjalnie zaprojektowanym pulpicie będzie można pobawić się łamańcami językowymi, sprawdzić swoją dykcję, posłuchać mistrzów mowy polskiej, a także – dzięki aplikacji - wysłać drogą elektroniczną autorską pocztówkę dźwiękową lub załączyć nagranie na portale społecznościowe.

Autorem i opiekunem pracowni jest doktor Mirosław Oczkoś, najlepszy obecnie w Polsce nauczyciel dykcji, aktor, reżyser filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Za kulisami
W muzeum będzie można zobaczyć, jak działa konsola inspicjenta, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w kostiumie scenicznym i opublikować je na portalu społecznościowym. Będzie też sznurownia oraz miejsce, w którym zostały zgromadzone teatralne przesądy. Usiądziemy przy oryginalnej toaletce Igora Przegrodzkiego, by zobaczyć w lustrze, jak wybitny aktor charakteryzuje się do roli króla Leara. Na ostatnim piętrze znalazła się sala teatralna, w której będą mogły odbywać się przedstawienia i warsztaty.

Teatralne są także toalety – znalazły się w nich cytaty znanych pisarzy, publicystów, aktorów, reżyserów poświęcone właśnie teatrowi. Przedsmak już na ścianie przy wejściu: „Znam tylko dwa rodzaje publiczności: kaszlącą i niekaszlącą” Artur Schnabel, „Eunuch i krytyk z jednej są parafii, obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi” Tadeusz Boy-Żeleński.

Przebudowa i remont budynku oraz jego wyposażenie kosztowało blisko osiem milionów złotych.

Godziny otwarcia, bilety

  • Muzeum czynne jest od środy do niedzieli, w godz. od 10 do 17.00, w niedziele czynne jest dłużej, do godz. 18.00.
  • Wstęp na wystawy stałe jest wolny. Bilety na wystawy czasowe kosztuje 10 zł (ulgowy) i 15 zł (normalne).

źródło: Wrocław pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)