Plan transportowy miasta. Wrocławianie wytykają błędy i chcą przerwania konsultacji

czwartek, 17.3.2016 12:37 2437 0

Wrocławski Ruch Obywatelski złożył pismo do prezydenta Rafała Dutkiewicza dotyczące przerwania obecnie trwających konsultacji społecznych w sprawie transportu publicznego we Wrocławiu oraz wycofanie "Planu Zrównoważonego Rozwoju Zbiorowego Transportu Publicznego Wrocławia" z uwagi na niedopracowanie dokumentu będącego podstawą konsultacji, co publicznie zostało przyznane przez urzędników m.in. podczas środowego spotkania w barze Barbara. 

ZOBACZ PLAN TRANSPORTOWY WROCŁAWIA

- Dokument tej rangi przedstawia wnioski z 2013 roku jako obowiązujące, co w naszej opinii jest niedopuszczalne, podobnie jak liczba błędów i nieścisłości w nim zawartych. Ponadto niektóre z tabel w naszej opinii powinny zostać zaktualizowane do stanu bieżącego (2016 r.). Uważamy dodatkowo, że Plan powinien zostać zaktualizowany o kierunki i warianty w perspektywie dłuższej niż przewidziany 2022 rok. Jednocześnie chcemy zapewnić, że dostrzegamy poprawność wykonania planu pod względem formalnym oraz możliwość współuczestniczenia mieszkańców w jego tworzeniu, szczególnie poprzez konsultacje prowadzone w przystępnej formie. Uważamy jednak, że dokument tej wagi nie może powstawać w takim pośpiechu, a przedstawiając Plan mieszkańcom Magistrat powinien zadbać o to, by nie zawierał tak rażących błędów - wyjaśnia Mateusz Cedro z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego.

TREŚĆ LISTU DO PREZYDENTA RAFAŁA DUTKIEWICZA

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o przerwanie obecnie trwających konsultacji społecznych w sprawie transportu publicznego we Wrocławiu oraz wycofanie "Planu Zrównoważonego Rozwoju Zbiorowego Transportu Publicznego Wrocławia" z uwagi na fakt, iż dokument będący podstawą tych konsultacji nie jest skończony, a co najmniej jest niedopracowany, co publicznie przyznają miejscy urzędnicy. Uważamy także, iż plan ma wskazywać kierunek rozwoju transportu publicznego w przyszłości, a nie tylko przedostawać skutki podjętych obecnie decyzji.

Naszym zdaniem niedopuszczalne jest kierowanie do konsultacji społecznych dokumentu strategicznego tej rangi, który przedstawia wnioski z 2013 roku jako obowiązujące. Co więcej zawiera liczne błędy i nieścisłości, które zakłócają jego zrozumiały odbiór. Brakuje także analizy przedstawiającej informacje, na ile przedstawione dane i prognozy są aktualne dla roku 2016. Uważamy także, że dane powszechnie dostępne (dane statystyczne - np. ludność na tle prognoz z 2013) powinny zostać zaktualizowane.

Kolejnymi elementami, które należy przedstawić dodatkowo dla roku 2016 (w zakresie możliwym do uzyskania bez badań) przed podaniem dokumentu do konsultacji społecznych to dane w Tabeli 3, Tabeli 7, Tabeli 8, Tabeli 10, Tabeli 11. Naszym zdaniem wprowadzenie tych danych to zaledwie kilka dni pracy, co jest pomijalne na tle całego czasu obowiązywania planu.

W naszej opinii, obecny "Plan Zrównoważonego Rozwoju Zbiorowego Transportu Publicznego Wrocławia" skupia się wyłącznie na skutkach obecnych decyzji, zakładając w niewielkim stopniu zrównoważony rozwój transportu publicznego. Wskazane jest, aby dokument uzupełnić o kierunki rozwoju sieci tramwajowej w perspektywie dłuższej niż 2022 oraz perspektywę 2016-2022. Dodatkowo należy wskazać kierunki rozwoju Transportu Zbiorowego zarówno dla wariantu realistycznego, jak i innych wariantów, wykraczając także poza lata 2022 oraz 2030.

Uważamy, iż należy wyznaczyć termin na zgłaszanie wniosków do "Planu Zrównoważonego Rozwoju Zbiorowego Transportu Publicznego Wrocławia", które powinny zostać wprowadzone do dokumentu. Równolegle powinny zostać przeprowadzone prace aktualizacyjne, usuwające obecne wady Planu. Kolejnym krokiem powinny być kolejne konsultacje, których celem będzie zgłoszenie uwag do gotowego dokumentu.

Pragniemy zapewnić, iż dostrzegamy poprawność wykonania "Planu Zrównoważonego Rozwoju Zbiorowego Transportu Publicznego Wrocławia" pod względem formalnym. Nasza prośba ma na celu poprawienie jakości tego dokumentu, a co za tym idzie, poziomu prowadzonych konsultacji, jak i całego transportu publicznego we Wrocławiu. Dokument ma znaczenie strategiczne i będzie wyznaczał kierunek rozwoju transportu zbiorowego w naszym mieście na co najmniej dekadę. Dlatego istotne jest, aby dokumenty źródłowe i wyjściowe nie pozostawiały żadnych wątpliwości pod względem jakości i aktualności.

Doceniamy również sam fakt przeprowadzania konsultacji w przystępnej formie i zaproszenia mieszkańców do współtworzenia tak ważnego dokumentu. Jednak zarówno waga dokumentu, jak i ramy czasowe, które będzie on obejmował sprawiają, iż należy odejść od zbytniego pośpiechu, gdyż pośpiech jest wrogiem jakości - a wszyscy zgodzimy się, iż leży ona we wspólnym interesie wszystkich mieszkańców.

Mamy nadzieję, że niezwłocznie przychyli się Pan do naszej prośby.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)