Poszukują pamiątek z Przedmieścia Oławskiego

czwartek, 2.4.2015 09:32 1364 0

Masz szafki pełne starych brulionów, bloków rysunkowych i zeszytów do nut? Zabierają cenną przestrzeń, ale szkoda ich wyrzucić? Podziel się nimi i wygraj atrakcyjne nagrody. Trwa zbiórka pamiątek po dawnej papierni, które na wystawie przypomną bogatą historię Przedmieścia Oławskiego.

Poszukiwane są dawne wyroby zakładów papierniczych, które działały na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu – fotografie budynków, pracowników, codzienna działalność fabryki, a także kartki pocztowe. Nowa Papiernia ogłosiła konkurs na najbardziej atrakcyjną pamiątkę lub zbiór pamiątek ze starej papierni i Przedmieścia Oławskiego. Z pamiątek powstanie wystawa o historii zakładów papierniczych i dzielnicy. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół, a można w nim wziąć udział indywidualnie lub grupowo, na przykład całą klasą. Pamiątki po fabryce papieru i Przedmieściu Oławskim może przekazywać każdy, nie tylko uczniowie. Można to zrobić osobiście lub zgłosić się do biura Nowej Papierni po pomoc w transporcie przedmiotów.

- Bardzo cenimy historię Wrocławia. Pragniemy ją przypomnieć i zachować. Mieszkańcy będą mogli bliżej poznać miejsce w którym mieszkają. Wystawa na powrót przywoła wiele cennych wspomnień, a dla najmłodszych będzie wartościową lekcją historii i zaangażowania w działania społeczne – mówi Ewa Piechota, marketing manager Nowej Papierni.

Historia dawnej papierni sięga XIX wieku, kiedy wybudowano Mechanische Papierwaren Fabrik. Przez lata fabryka prężnie się rozwijała - wybudowano siedzibę kierownika Richarda Chutscha, nowoczesny magazyn, a podwórze zostało ozdobione zielenią.

Po wojnie zakład zmienił markę. Przez kolejne pół wieku działały tutaj Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych. Produkowano bruliony, zeszyty, notatniki akademickie, bloki i teczki rysunkowe, zeszyty do słówek lub nut.

Zbieranie pamiątek wspiera Koło Naukowe Edukacji Krytycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Związana z nim Kamila Kamińska, doktor nauk humanistycznych, bardzo wierzy w rewitalizację Przedmieścia Oławskiego, tym bardziej że wcześniej udało się ją przeprowadzić na Nadodrzu.

- Odnowienie pozwoli zmienić sposób postrzegania tej części miasta przez wrocławian, a organizowany konkurs przypomni mieszkańcom kim są i skąd pochodzą – zauważa Kamila Kamińska. Koło będzie przeprowadzało wywiady z właścicielami przedmiotów wyprodukowanych w dawnej papierni. 

W czerwcu 2015 roku powstanie ogólnodostępna wystawa, na której wszyscy wrocławianie będą mogli podziwiać uroki dawnego Przedmieścia. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)