Rozpoczęły się warsztaty do nowego Studium

wtorek, 23.5.2017 10:47 282 0

Warsztatami dotyczącymi usług i gospodarki oraz mieszkalnictwa rozpoczęła się w poniedziałek 22 maja w Barbarze druga seria konsultacji do nowego Studium Wrocławia. Spotkania organizowane są codziennie aż do czwartku 25 maja.

Ponad 40 osób wzięło udział w pierwszych z nowej serii warsztatów do nowego Studium. Tym razem rozmowy zorganizowano w centrum miasta, w Barbarze.

Uczestnicy spotkania podzieli się na dwie tematyczne grupy. Każda miała godzinę na wymianę myśli, pomysłów, opinii dotyczących rozwiązań jakie powinny się znaleźć w nowym Studium. Dyskutanci przedstawiali pomysły, przy obu stołach byli także przedstawiciele Biura Rozwoju Miasta - dzięki temu przedstawione przez dyskutantów rozwiązania, były komentowane. Taki model rozmowy pozwalał na rozwinięcie i skonkretyzowanie pomysłów.

Moderatorami dyskusji byli przedstawiciele Fundacji Dom Pokoju oraz Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich. - Na spotkania zgłosiło się wielu społeczników, przedstawicieli ruchów miejskich. Najważniejsze jest to, że tu nie ma dwóch stron dyskusji. Wszyscy jesteśmy wrocławianami i naszym wspólnym celem jest to, aby nasze miasto było lepsze – mówi Przemysław Nowak z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.

Dorota Whitten, Fundacja Dom Pokoju: - Dobrze jest skupić na konkretach niż na wylewaniu żalów. Mamy nadzieję, że takie konkrety pojawią się podczas dyskusji.

Maja Zabokrzycka, Fundacja Dom Pokoju: - Wszystkie pomysły, proponowane rozwiązania są spisywane.

Podczas pierwszej poniedziałkowej sesji przy stoliku zajmującym się gospodarką i usługami rozmawiano m.in.:

- o nowych miejscach w ścisłym centrum Wrocławia  (ul. Grabiszyńska, Port Miejski), które mogłyby zostać zabudowane lub wykorzystane pod usługi;
- o zagospodarowaniu na nowo obiektów poprzemysłowych (np. zakładów Protram), zamiast urządzania tam kolejnego we Wrocławiu muzeum;
- o ocaleniu targowisk miejskich. np. przy ul. Jemiołowej targowisko zostało zamknięte, ale dzisiaj handel odbywa się na ulicy i chodnikach. Może dobrym rozwiązaniem – podpatrzonym we Francji, byłoby urządzenie mobilnych targowisk, ze stoiskami ustawianym na kilka godzin tylko w handlowy dzień;

Przy stoliku zajmującym się mieszkalnictwem dyskutowano m.in.:

- o braku precyzji w miejscowym planie zagospodarowania, które według wnioskodawcy, pozwalają na wprowadzenie wielu skrajnych rozwiązań („Czasem w tym samym miejscu jest zgoda na skwer i na budynek. Wtedy z góry wiadomo, że skwer w takim miejscu nie powstanie”);
- o budowie nowych osiedli mimo braku infrastruktury;
- o niezbędnej budowie nowych publicznych miejsc spotkań.

Cykl warsztatów do nowego Studium współorganizują: Biuro ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta, Biuro Rozwoju Miasta, Fundacja Dom Pokoju, Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

źródło: zaplanuj.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)