Ruska 46abc – przestrzeń dla kultury

środa, 2.8.2017 15:10 1007 0

Projekt „Ruska 46abc – przestrzeń dla kultury” uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym w ramach działania - Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Ten sukces jest kolejnym po dwóch dotacjach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyrazem uznania dla działań w podwórku przy ul. Ruskiej 46abc. 

Nasz projekt rywalizował z 98 innymi, które z całego kraju wpłynęły do Ministerstwa jesienią 2016 roku i został wybrany jako jeden z 10 realizowanych w obiektach niezabytkowych. 

Celem projektu jest ułatwienie dostępu do kultury i zwiększenie udziału mieszkańców w działaniach kulturalnych poprzez stworzenie w centrum Wrocławia otwartej i przyjaznej dla użytkowników przestrzeni, sprzyjającej różnorodnym inicjatywom o charakterze artystycznym. 
Beneficjentem dofinansowania jest miasto Wrocław, a partnerami w projekcie pięć instytucji kultury: Ognisko Kultury Plastycznej, Klub pod Kolumnami, BWA, Cantores Minores i BF Impart 2016. Zarządzanie projektem jest zadaniem spółki Wrocławska Rewitalizacja, a pieczę nad realizacją robót budowlanych sprawuje Zarząd Zasobu Komunalnego. 

Całkowita wartość projektu to 14 871 647,82 zł, a maksymalna wartość dofinansowania 8 613 226,21 zł. 

RUSKA 46abc to nie tylko adres, ale też nazwa prowadzonego od kilku lat wielowątkowego projektu, dzięki któremu jedno z podwórek między ulicami Ruską, a św. Antoniego staje się miejscem aktywności twórczych i platformą obcowania ze sztuką w szerokim tego słowa znaczeniu. To wspólne dzieło wielu zaangażowanych pracujących tu artystów i organizacji pozarządowych, instytucji i jednostek miejskich. Swoją siedzibę ma tu ok. 40 organizacji, takich jak: Cantores Minores, BF Impart 2016, Ognisko Kultury Plastycznej, Małe Instrumenty, IP Group, Atelier ceramiczne Tyc-Klekot, BWA, Centrum Praw Kobiet, Art Brut, Ad Spectatores, Galeria Miejska i wiele innych. Tu pracują Mariusz Mikołajek, Barbara Idzikowska, Jerzy Kosałka. Dzięki Galerii Neonów stworzonej we współpracy z Fundacją Neon Side podwórko stało się magnesem dla odwiedzających i wyjątkową przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, wielokrotnie wyróżnianą w rankingach miejsc o szczególnym charakterze. Od 2012 roku gospodarzem tego miejsca jest spółka Wrocławska Rewitalizacja. Priorytetem przy pracach projektowych jest zachowanie cennych istniejących elementów i tradycji przy jednoczesnej adaptacji budynków poprzemysłowych z lat 1900-1910 do dzisiejszych standardów i wymogów bezpieczeństwa. 

Na początku projektu Ruska 46abc była położonym w centrum Wrocławia zespołem zabudowy o postindustrialnym charakterze, enklawą działań artystycznych i aktywności różnych grup i inicjatyw oddolnych. Miejscem o niepowtarzalnym charakterze i dużym potencjale, zarówno architektoniczno-funkcjonalnym jak i społecznym, jednocześnie o złym stanie technicznym i zaniedbanych podwórkach. 

Dzięki różnorodnym działaniom Ruska 46abc staje się miejscem odwiedzanym chętnie nie tylko przez osoby zainteresowane kulturą i sztuką, ale też przez mieszkańców i turystów. To przestrzeń dla pracy – twórczej, społecznej, innowacyjnej – i wymiany myśli, doświadczeń, wrażeń – dzięki działającym tu artystom, stowarzyszeniom, instytucjom oraz gościom zapraszanym do współpracy. Adres ten wyraźnie zaistniał już na kulturalnej mapie Wrocławia. 

Co już się wydarzyło: 
- generalny remont i przebudowa budynku A; 
- remont dachu nad budynkami B i C; 
- zabezpieczenie przeciwwilgociowe wszystkich piwnic; 
- wymiana stolarki okiennej 
- przebudowa wind przy budynkach B i C; 
- zainstalowanie eksponatów Galerii Neonów na elewacjach budynków B i C; 
- przebudowa pomieszczeń na potrzeby galerii szkła i ceramiki w przejściu bramnym; 
- budowa toalet i zaplecza socjalnego dla galerii Świat Nadziei.

W realizacji: 
- odnowienie stref wejściowych i klatek schodowych; 
- wprowadzenie systemu identyfikacji.

Plany
- wyłączenie podwórka z ruchu kołowego, wprowadzenie elementów zieleni i systemu orientacji; 
- uporządkowanie i zagospodarowanie przestrzeni podwórka, aby była bezpieczna i mogła być miejscem tworzenia i prezentacji; 
- utworzenie Recepcji Podwórka – punktu informacyjno-wystawienniczego dla odwiedzających i działających w Podwórku; 
- uruchomienie plenerowej sceny podwórkowej z wykorzystaniem istniejącej rampy przeładunkowej, która udostępniana będzie działającym w podwórku artystom, ale też zaproszonym gościom czy mieszkańcom okolicznych podwórek; 
- pozyskanie interesujących inicjatyw i wydarzeń, które przyczynią się do twórczej, aktywnej atmosfery; 
- remonty lokali i zakup sprzętów dla 5 wrocławskich instytucji kultury. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)