Skarb Państwa przejął centrum badań EIT+

piątek, 7.4.2017 10:51 862 0

Gmina Wrocław i wrocławskie szkoły wyższe przekazały skarbowi państwa swoje udziały we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Teraz to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwo Wyższego będzie zarządzało ośrodkiem naukowym w kampusie na Praczach.

Podczas środowej uroczystości na jednym z budynków centrum odsłonięto tablicę przypominającą udział Grażyny Gęsickiej, minister rozwoju regionalnego w latach 2005-2007, w powołaniu WCB EIT+.

Decyzja o przejęciu EIT+ przez skarb państwa zapadła kilka miesięcy temu. Na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej radni zgodzili się zrzec udziałów.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ powołano w 2006 roku. Jego udziałowcami zostały wrocławskie uczelnie publiczne, gmina Wrocław i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Za 700 mln zł z kasy Unii Europejskiej na Praczach Odrzańskich wyremontowano część przedwojennych budynków, powstały tam także nowe obiekty oraz doskonale wyposażone laboratoria. W EIT+ realizowane są badania dotyczące m.in. nanotechnologii i biotechnologii. Centrum nastawione jest na ścisłą współpracę z przemysłem korzystającym z nowych technologii. Największym udziałowcem spółki była gmina Wrocław.

Negocjacje dotyczące przejęcia EIT+ przez skarb państwa rozpoczęły się jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r., i były kontynuowane z obecnym szefostwem resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

– W tego rodzaju przedsięwzięciach trudno o lepszego właściciela niż polskie państwo. Udziały gminy Wrocław i uczelni przeszły na rzecz skarbu państwa, zatem transfer dokonał się w obrębie rodziny – mówił Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia, podczas spotkania w kampusie na Praczach Odrzańskich. – Jeszcze kiedy rozmawialiśmy o tym projekcie z minister Grażyną Gęsicką, pytałem, czy ten kapelusz nie jest za duży na samorządową głowę, w sensie, czy nasz budżet go uniesie. Deklarowała, że państwo będzie aktywnie wspierało projekt budowy EIT+. Dzisiaj polskie państwo przejmuje opiekę nad centrum badań. To dobra wiadomość – dodał Rafał Dutkiewicz.

Grażyna Gęsicka była ministrem rozwoju regionalnego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Podczas środowej uroczystości na jednym z budynków centrum odsłonięto tablicę przypominającą jej udział w powołaniu WCB EIT+.

EIT+ – perła w koronie nauki
W środę, 5 kwietnia 2017 r., minister nauki oficjalnie przejął w zarządzanie Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że dzisiaj jednym z priorytetów rządu jest pchnięcie polskiej nauki na tory innowacyjności. Mówił o konieczności budowania mostów między nauką a gospodarką. – W Polsce w ostatnich latach wybudowano wiele nowych laboratoriów. EIT+ jest wśród nich perłą w koronie. Pierwszą fazą historii centrum było stworzenie infrastruktury, teraz pora skoncentrować się na badaniach, a wrocławskie EIT+ ma olbrzymi potencjał – mówił minister Gowin.

Szef resortu nauki wspomniał o planach powołania Narodowego Instytutu Technologicznego, prace nad ustawą o jego utworzeniu jeszcze trwają. Będzie to sieć złożona ze 116 instytucji naukowo-badawczych. Wrocławskie Centrum Badań także znajdzie się w tej strukturze.

Nowym prezesem WCB EIT+ jest prof. Waldemar Antoni Morawski, chemik, dotąd pracownik naukowy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. – Zostałem we Wrocławiu bardzo dobrze przyjęty. Przy zarządzaniu EIT+ chciałbym wykorzystać swoje doświadczenie ze szczecińskiej uczelni. Tamtejszy instytutu zostawiłem w bardzo dobrej kondycji – mówił prof. Morawski.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)