Super aparat do radioterapii pojawił się w Dolnośląskim Centrum Onkologii

wtorek, 13.10.2015 16:11 20561 2

Jest nowoczesny i precyzyjny, a leczenie przy jego pomocy raka płuc to epokowy skok. Dolnośląskie Centrum Onkologii właśnie wzbogaciło się o nowoczesny akcelerator, który umożliwia zastosowanie najbardziej skutecznych technik radioterapii - w tym radioterapii stereotaktycznej (SRT) i radiochirurgii (SRS). 

Wicemarszałek Jerzy Michalak

Nowy aparat zapewnia niezwykle precyzyjne napromienianie pacjenta. Błyskawiczne, kilkuminutowe napromienianie daje maksymalny komfort pacjentowi i jednocześnie pomaga uniknąć błędów prowadzonych podczas naświetlania 30-minutowego.

- My naświetlamy pacjentów praktycznie siedem dni w tygodniu, więc nasze akceleratory są chyba jednymi z najbardziej wyekspolatowanych w całej Polce - podkreśla dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO.

Co ważne, akcelerator jest wyposażony w objętościową terapię łukową (głowica akceleratora obraca się) i w opcję terapii 4D, skorelowaną z czynnością oddechową pacjenta. - Pacjent jest napromieniowany w fazie wydechu, tak aby nie napromieniować zdrowego płuca. Istotne jest to zwłaszcza u pacjentów, którzy posiadają tylko jedno płuco - dodaje Maciejczyk.

Zakupione urządzenie pozwoli na zastosowanie nowych technik leczenia w najbardziej skomplikowanych przypadkach – jak np. radioterapia zmian nienowotworowych oraz radioterapia kręgosłupa z oszczędzeniem rdzenia kręgowego,  czy radioterapia guzów płuc i przerzutów w wątrobie i mózgu.

- Lekarz zalecił mi tylko naświetlania, odradził operację. Przychodzę regularnie na zabiegi na radioterapię. Czuję się dość dobrze. Sam zabieg trwa tylko kilka minut, jest bardzo komfortowy. Nic mnie nie boli. Wcześniej podobno pod aparatem trzeba było leżeć nawet pół godziny. Teraz leczenie jest szybsze - mówi pan Piotr (67 lat), chorujący na nowotwór prostaty.

Obecnie DCO posiada 6 akceleratorów, w tym dwa najnowszej generacji. Docelowo w DCO będzie 10 akceleratorów - 6 we Wrocławiu i po dwa w filiach - w Legnicy i Jeleniej Górze.

Zakup nowoczesnego akceleratora to koszt 12 mln zł, z czego 8 mln zł zostało dołożone z budżetu województwa (z pieniędzy, za które miał zostać pierwotnie sfinansowany projekt platformy internetowej e-Dolny Śląsk).

Jednocześnie DCO postanowiło zbudować "system zarządzania zasobami radioterapii", obejmujący swoim działaniem zarówno "centralę" we Wrocławiu, jak i obydwie filie DCO – już działającą w Legnicy i budowaną w Jeleniej Górze. Wszystkie komputery systemu (także te sterujące aparaturą radioterapeutyczną) w każdej z lokalizacji są połączone siecią komputerową i na bieżąco przesyłają pomiędzy sobą dane terapeutyczne i administracyjne. Natomiast centralny serwer systemu gromadzi wszystkie te dane w jednym miejscu.

Dzięki takiemu systemowi planowanie leczenia dla wszystkich pacjentów DCO, zarówno tych leczonych we Wrocławiu, jak i w każdej z filii, odbywa się w szpitalu we Wrocławiu. Lekarze mogą więc zdalnie planować leczenie radioterapeutyczne, kontrolować jego poprawność i parametry napromieniania chorego.

Adriana Boruszewska Doba.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

precize@stronge poniedziałek, 26.09.2016 01:52
Zeby takie przynajmniej byly w CO w stolicy tego kraju....
Wrocław poniedziałek, 29.10.2018 19:42
Często prywatne kliniki dysponują takim sprzętem. Więcej w temacie onkologicznym: