Superkomputer z Politechniki Wrocławskiej oddany do użytku

czwartek, 25.6.2015 13:53 2328 0

Klaster Bem, supernowoczesny komputer z Politechniki Wrocławskiej ma moc obliczeniową tysiąca komputerów osobistych i pomoże dokonywać analizy oraz modelowania skomplikowanych danych z zakresu astrochemii, medycyny, mechaniki czy fizyki ciała stałego. 

W czwartek klaster Bem został oficjalnie oddany do użytku. 

- Klaster został nazwany na cześć zmarłego w w październiku 2014 roku prof. Daniela Józefa Bema, który tworzył Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe - mówił w czwartek rektor uczelni, prof. Tadeusz Więckowski.

Klaster ma służyć nieodpłatnie polskim naukowcom. Według dr inż. Mateusza Tykierko, kierownika działu Usług Obliczeniowych WCSS, istotną część zasobów wykorzystuje się do badań w obszarze chemii obliczeniowej, do przewidywania właściwości fizykochemicznych na poziomie molekularnym. Moc superkomputerów umożliwia też prowadzenie symulacji procesów atmosferycznych czy hydrologicznych, które trudno byłoby przeprowadzić w laboratorium.

Uczeni korzystający w pracy badawczej z symulacji komputerowych będą mieli do dyspozycji ponad 17 tys. rdzeni obliczeniowych o łącznej mocy obliczeniowej 640 TFLOPS i 46,5 TB pamięci operacyjnej. Klaster zapisuje dane tymczasowe na ponad 1000 dysków twardych z prędkością 60 GB/s, na potrzeby systemu pracują 724 serwery. Można to porównać do pracy kilku tysięcy komputerów osobistych. Pobór mocy nowego klastra to 240 kW, czyli tyle ile potrzebuje ok. 60 domków jednorodzinnych.

Bem podczas pracy generuje dużo ciepła, dlatego trzeba go skutecznie chłodzić. Na dachu zamontowano więc trzy agregaty wody lodowej, która chłodzi powietrze. Komputery za pomocą wentylatorów zasysają to zimne powietrze i ogrzewają, a tak naprawdę same przy tym tracą ciepło.

Wiadomo już, że klaster Bem trafi na listę TOP500, najszybszych komputerów świata i ma także szansę znaleźć się w TOP100.

WCSS powstało 20 lat temu, w 1995 r., aby tworzyć i rozwijać Wrocławską Akademicką Sieć Komputerową (WASK) i Komputery Dużej Mocy (KDM). Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad zarówno WASK, jak i usługi obliczeniowe były wielokrotnie modernizowane. Obecnie jest jednym z wiodących centrów obliczeniowo-sieciowych w Polsce. Uczestniczy w wielu projektach i inicjatywach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)