Trzech piratów drogowych we Wrocławiu już bez prawa jazdy [WIDEO]

wtorek, 19.5.2015 13:25 4994 0

Szalony taksówkarz w okolicach Mostu Grunwaldzkiego, motocyklista na Popowickiej i 44-latek na Moście Milenijnym - to oni stracili prawo jazdy we Wrocławiu w pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów dotyczących ograniczeń prędkości na terenie zabudowanym.

W poniedziałek policjanci zatrzymali prawo jazdy m.in. 44 – letniemu mężczyźnie, który we Wrocławiu w rejonie Mostu Milenijnego, odcinku, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 60 km/h gnał samochodem marki VW Golf ponad 130 km/h. Mężczyzna twierdził, że słyszał o nowych przepisach, jednak nie spodziewał się, że tak szybko będą one egzekwowane.

Innym kierującym, któremu funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy był 31 – letni motocyklista, który we Wrocławiu nie stosował się do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu oraz znaków poziomych, a także na ul. Popowickiej, na odcinku, gdzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h, jechał w terenie zabudowanym blisko 120 km/h.

Również we Wrocławiu policjanci zatrzymali 55 - letniego kierowcę taksówki, który w rejonie Mostu Grunwaldzkiego przekroczył o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym dozwoloną prędkość. 

17 maja funkcjonariusze ujawnili łącznie na Dolnym Śląsku 739 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości, natomiast następnego dnia tych wykroczeń ujawniono 678, z czego w 6 przypadkach, gdzie kierujący przekroczyli na terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, w związku z nowelizacją przepisów, oprócz kary grzywny, policjanci zatrzymali też prawa jazdy

Przypomnijmy, że w ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku m.in. rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)