Trzydziestolecie Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards

niedziela, 5.6.2016 09:05 2058 0

W czerwcu w Studiu Na Grobli pracować będzie Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. W ramach rezydencji od 16 do 18 czerwca odbędą się pokazy opusu „The Living Room” oraz 19 czerwca spotkanie z Thomasem Richardsem.

Workcenter of Jerzy Grotowski (od 1996 roku Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards) powstało w 1986 roku w Pontederze (Włochy) z inicjatywy Jerzego Grotowskiego. Tam, przez ostatnich 13 lat życia (do śmierci w 1999 roku), Jerzy Grotowski prowadził poszukiwania performatywne w domenie Sztuki jako wehikułu, w której – jak w przypadku niektórych prastarych tradycji – działania artystyczne idą w parze z podejściem akcentującym ludzkie wnętrze. W ramach swoich badań ściśle współpracował z Thomasem Richardsem, którego nazwał swoim „esencjalnym współpracownikiem”, a następnie dodał jego nazwisko do nazwy Workcenter. W ciągu 13 lat intensywnej pracy Grotowski przekazał Richardsowi owoc swoich poszukiwań, który określił „wewnętrznym aspektem pracy”.

Od 16 do 18 czerwca o godz. 19:00 w Studiu Na Grobli będzie można zobaczyć „The Living Room”, opus nawiązujące do idei Sztuki jako wehikułu, które przenosi nas do przestrzeni domu, miejsca spotkania z drugim człowiekiem. Wychodząc od podstawowego działania, które podejmujemy w pokoju dziennym/salonie, artyści usiłują zbadać, jak sztuka performansu może wzbogacić codzienną rzeczywistość i relacje międzyludzkie, a zarazem sama zostać przez nie wzbogacona. Jak sprawić, by nasz pokój ożył? Jak być z drugą osobą tak, by to, co codzienne, stało się niecodzienne, niezwykłe? W przestrzeni domu świadek ma szansę przestać być anonimowy, staje się odrębną osobą, gościem. W trakcie spotkania rozgrywa się precyzyjnie skonstruowane zdarzenie performatywne, żywy strumień działań opartych na pracy z pieśniami tradycyjnymi oraz tekstami, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czego potrzeba, abyśmy przebudzili się zwróceni ku samym siebie, drugiemu człowiekowi i światu. Organizatorzy zachęcają, by na to wydarzenie przynieść ze sobą coś do jedzenia lub picia. Podczas opusu będzie przestrzeń do wymiany się z innymi uczestnikami.

Bilety w cenie 25 zł do nabycia w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320. Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.

Opus wyreżyserował Thomas Richards, wystąpią w nim: Antonin Chambon, Benoit Chevelle, Bradley High, Guilherme Kirchheim, Jessica Losilla-Hébrail, Sara Montoya, Tara Ostiguy, Cécile Richards oraz Thomas Richards. Premiera odbyła się w 2009 roku w Pontederze we Włoszech. Opus trwał będzie ok. 90 minut i zostanie wykonany w języku angielskim.

19 czerwca o godz. 18:00 w Studiu Na Grobli odbędzie się spotkanie z Thomasem Richardsem, „esencjalnym współpracownikiem” Jerzego Grotowskiego. Podczas spotkania Thomas Richards zabierze widzów w podróż przez poszczególne etapy badań performatywnych prowadzonych w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. Przez 30 lat swojej działalności Workcenter dokumentowało wiele swoich prac w ważnych momentach ich realizacji. „Retrospektywa”, która łączy analizę, projekcje fragmentów filmowych i dyskusję, prezentuje „praxis” Workcenter od momentu powstania ośrodka, w okresie, gdy działał on w domenie Sztuki jako wehikułu, przez okres ekstremalnego otwarcia, do najnowszych opusów performatywnych, będących ucieleśnieniem bieżących badań, mających służyć nie tylko głębszemu zrozumieniu człowieka w działaniu, lecz także powiększeniu liczby sposobów, na które podstawowe aspekty badań mogą wejść w kontakt z jednostkami, kulturami i społeczeństwami.

Więcej informacji: http://grotowski-institute.art.pl/projekty/workcenter-of-jerzy-grotowski-and-thomas-richards/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)