Uniwersyteckie wyróżnienia w Święto Wrocławskiej Nauki

czwartek, 16.11.2017 10:00 1540 0

Prof. Oskar Malte, brazylijski chemik, który od wielu lat współpracuje z wrocławskimi uczonymi, został doktorem honoris causa Uniwersytetu. W Oratorium Marianum medale i nagrody odebrali także wykładowcy Uniwersytetu, dyplomaci i prezydent Wrocławia.

15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wystąpił przed grupą przyszłych inżynierów. Na pamiątkę pierwszego po wojnie wykładu akademickiego organizowane jest Święto Wrocławskiej Nauki. Rano przedstawiciele władz miasta i uczelni złożyli kwiaty pod Pomnikiem Profesorów Lwowskich.

Głównym akordem święta na Uniwersytecie Wrocławskim była uroczystość w Oratorium Marianum. Najpierw medale i odznaczenia państwowe i resortowe odebrało kilkudziesięciu wykładowców uniwersyteckich. Następnie rektor uczelni, prof. Adam Jezierski, życzył im wielu publikacji „Nature”, jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie.

Dyplom doktora honoris causa odebrał brazylijski uczony, chemik specjalizujący się w badaniach nad lantanowcami, prof. Oskar Malta związany z Uniwersytetem w Pernambuco.

Miasto księżnej Jadwigi

Podczas uroczystości wręczono także Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej. To wyróżnienie przyznawane jest za wyjątkowe zaangażowanie we współpracę Polski i Niemiec. Jego fundatorami są: Uniwersytet i władze Wrocławia.

W tym roku wyróżniono nim dwóch dyplomatów. Rüdiger von Fritsch to wieloletni ambasador Niemiec w Polsce, polityk. W liście do uczestników uroczystości obecny ambasador RFN w Rosji wyznał, że wierzy, że zmiany na lepsze między Polakami a Niemcami są możliwe. – W Niemczech i w Polsce, a przede wszystkim we Wrocławiu są ludzie, którzy zawsze będą o to zabiegać – napisał von Fritsch.

Drugim laureatem Nagrody jest Janusz Reiter, były przedstawiciel Polski w Berlinie i Waszyngtonie, gorący orędownik porozumienia polsko-niemieckiego. Dyplomata w swoim wystąpieniu kilka razy mówił o obowiązku ciągłej pracy nad utrwalaniem i pogłębianiem współpracy Polski i Niemiec. – Pojednanie Polaków i Niemców walnie przyczyniło się do zjednoczenia Europy, było jednym z jego warunków – mówił Janusz Reiter. – Nie ma lepszego miasta na dyskusję o tym niż Wrocław, miasto Księżnej Jadwigi Śląskiej i kardynała Kominka, inicjatora listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego uhonorowano Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia. W laudacji rektor prof. Jezierski wymienił osiągnięcia naukowe i doświadczenie akademickiego prezydenta miasta – doktora filozofii. Wspomniał o jego zaangażowaniu w „Solidarność” oraz doświadczeniach biznesowych. Jednak najwięcej uwagi poświecił miejskim inicjatywom firmowanym przez prezydenta Dutkiewicza, m.in. powołaniu Wrocławskiego Centrum Akademickiego, projektom stypendialnym, finansowemu zaangażowaniu Wrocławia w ratowanie najważniejszych uczelnianych zabytków.

Dziękując za wyróżnienie Rafał Dutkiewicz podkreślał: - Akademickie życie to najważniejsza i najpiękniejsza twarz Wrocławia – mówił.

Nawiązał także do wydarzeń z 11 listopada, kiedy przez Wrocław przeszedł marsz nacjonalistów. – Nacjonalizm to cuchnący, zepsuty pot, który społeczeństwa powinny z siebie zmyć. Wierzę, że uniwersytet jest miejscem otwartym, w którym idea tolerancji jest zachowana i kultywowana.

Medal Uniwersytetu odebrał także prof. Jerzy Lukierski. Wybitny uczony, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego jest twórcą wrocławskiej szkoły fizyki teoretycznej. Prof. Lukierski to także autor tzw. teorii deformacji kwantowych, laureat nagrody im. Marii Skłodowskiej-Curie, najważniejszego polskiego wyróżnienia dla fizyków.

Źródło: Wrocław.pl  fot. Dominika Hull/UWr

Dodaj komentarz

Komentarze (0)