Uniwersytet Ekonomiczny: Biznes bez wartości się degeneruje

środa, 24.5.2017 09:56 330 0

Konferencja „Po co wartości w ekonomii?” zainaugurowała we wtorek, 23 maja obchody jubileuszu Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który w 1997 roku odbył się we Wrocławiu z udziałem papieża Jana Pawła II.

W seminarium na Uniwersytecie Ekonomicznym udział wzięli: prof. Marek Belka, były premier, minister finansów i szef NBP, Andrzej Olechowski, były szef resortu finansów oraz MSZ, ekonomista, oraz Krzysztof Domarecki, prezes firmy SELENA FM SA. Moderatorem rozmowy był ojciec Maciej Zięba.

Otwierając spotkanie znany dominikanin przywoływał nauczanie Jana Pawła II, które, jak twierdził, dzisiaj jest jeszcze bardziej aktualne. - Demokracja i wolny rynek muszą mieć podstawy w wartościach, bo bez nich trzeszczą.

Prof. Marek Belka opowiadał o filozoficznych podstawach ekonomii. Twierdził, że wartością w gospodarowaniu powinna być odpowiedzialność. A ta przejawia się przede wszystkim w tworzeniu zysku. - Działalność gospodarcza jest moralna i sprawiedliwa. Zysk jest nie tylko dopuszczalny moralnie, bez niego moglibyśmy mówić o marnotrawstwu, czyli niszczeniu części zasobu społecznego.

Religia i szacunek dla pracownika
Szeroką perspektywę kulturową i społeczną prowadzenia biznesu przedstawił Krzysztof Domarecki.  Prezes SELENA FM SA opowiadał o różnicach w prowadzeniu biznesu, relacjach pracownicy - pracodawca i przedsiębiorca - system, na podstawie osobistych doświadczeń. Wrocławska SELENA FM SA to dzisiaj światowa marka z zakładami w wielu krajach świata na różnych kontynentach. Domarecki mówił, że jedną z pierwszych decyzji po przejęciu zakładu produkcyjnego w Turcji, było wysłanie nowego dyrektora, Polaka, do miejscowego imama. Duchowny był zaskoczony tą wizytą i bardzo ją docenił.

W Iranie liczy się dbałość pracodawcy o rodzinę pracownika. - Nawet jeśli nie jest duża materialnie, to ma wielką wartość społeczną - akcentował prezes Krzysztof Domarecki. - Natomiast w Chinach spotkałem się z tak wieloma przypadkami nieuczciwości w biznesie, jak w żadnym innym kraju. To efekt braku wartości wynikających z braku religii.

Krzysztof Domarecki: - Skuteczne relacje gospodarcze nie są możliwe bez podstawowych wartości. Ekonomia i biznes są konsumentami wartości, nie ich twórcami.

Andrzej Olechowski podtrzymał ten punkt widzenia. Stwierdził, że etyka biznesu to istotna część zawodu skutecznego przedsiębiorcy, a wartości w biznesie dają się policzyć. Wskazał podstawowe wartości. Po pierwsze, to ludzie, pracujący dla sprawy, wspólnota pracowników, po drugie dobra opinia i wreszcie lojalność - wobec pracowników, klientów i udziałowców - wymieniał znany ekonomista.

Debata na Uniwersytecie Ekonomicznym inauguruje obchody 20. rocznicy Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego „Prawda – Zaufanie – Wspólnota”. To ojciec Maciej Zięba, dominikanin, wrocławianin, jest inicjatorem – wspólnie z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, obchodów jubileuszu związanego z wizytą we Wrocławiu w 1997 roku Jana Pawła II i odbywającego się wówczas Kongresu Eucharystycznego. Przez cały miesiąc w stolicy Dolnego Śląska zaplanowane są spotkania, debaty, prezentacje.

Organizatorami obchodów są: Urząd Miejski Wrocławia, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Archidiecezja Wrocławska, Instytut Tertio Millennio.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)