We Wrocławiu przybędzie nowych parków

wtorek, 7.6.2016 13:24 1101 0

Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Roman Kołacz i wiceprezydent Wrocław Adam Grehl zasadzili drzewka magnolii przy ul. Norwida. To zarazem finał prac nad nowym, zielonym wizerunkiem ulicy oraz początek współpracy uczelni i miasta nad projektami nowych wrocławskich parków. 

Botaniczna modernizacja – jak nazwano przedsięwzięcie - ulicy Norwida we Wrocławiu – to wspólna inicjatywa władz miasta i Uniwersytetu Przyrodniczego. Prace obejmowały pas zieleni, który utworzono między chodnikiem a budynkami Uniwersytetu Przyrodniczego (od pl. Grunwaldzkiego do ul. Skłodowskiej-Curie).

Autorką projektu jest dr Elżbieta Szopińska, która w swojej koncepcji nawiązała do idei przestrzennej zieleni osi Grunwaldzkiej. Formowane cisy utworzyły intensywnie zieloną ramę dla kwitnących krzewów. Krzewy tak dobrano, by jak najdłużej w ciągu roku wypełniały przestrzeń kolorami. Pierwsze kwitną azalie i różaneczniki, obecnie róże, a najpóźniej hortensje. 
Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia i prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, symbolicznie zamknęli tę wspólną inwestycję sadząc na końcu barwnego pasa magnolię. To odmiana o żółtych kwiatach - Yellow Bird, zwaną też magnolią brooklyńską, od miejsca, w którym ją wyselekcjonowano.

Wrocławskie magnolie

Magnoliowate, które obejmują ponad 250 gatunków, w stanie dzikim występują w Azji i Ameryce. We Wrocławiu to drzewa symboliczne.

– Ze względu na wyjątkowe walory dekoracyjne są popularne już od XIX wieku – mówi dr Elżbieta Szopińska z UPWr – Sadzono je chętnie i na terenach miejskich, i na prywatnych posesjach. Klimat Wrocławia z długim sezonem wegetacyjnym i dużą liczbą dni słonecznych sprzyja introdukcji roślin obcego pochodzenia. To także powoduje, że Wrocław wyróżnia się w Polsce wyjątkowo bogatym składem gatunkowym drzew i krzewów rosnących w mieście – wyjaśnia dr Szopińska.

Spotkanie prof. Romana Kołacza i wiceprezydenta Adam Grehla było okazją do rozmowy o planach związanych z miejskimi terenami zieleni.  
Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego są zaangażowani w wiele już rozpoczętych przedsięwzięć, a w planach kolejne. Dobry efekt uzyskany przy ul. Norwida sprawił, że prezydent Grehl chce zlecić wydłużenie pasa zieleni według projektu dr Szopińskiej od strony ul. Skłodowskiej – Curie i uporządkować wszystkie fragmenty zieleni w okolicy osi grunwaldzkiej. Wkrótce rozpocznie się „botaniczna modernizacja” ul. Grunwaldzkiej – także zaprojektowana i nadzorowana przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Więcej parków!

Wypełnianie w sposób przemyślany i konsekwentny każdej, nawet niewielkiej przestrzeni miejskiej zielenią jest ważne, ale nie zastąpi tworzenia rozwiązań systemowych, obejmujących także zakładanie parków, publicznych ogrodów czy powiększanie stref roślinnych wokół inwestycji w mieście.

W tym kontekście cieszą ostatnie działania Biura Rozwoju Wrocławia i Zarządu Zieleni Miejskiej. – Otrzymaliśmy od tych instytucji wytyczne i wkrótce powstaną w Instytucie Architektury Krajobrazu na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym prace dyplomowe będące równocześnie projektami nowych parków m.in. na Wojszycach, Psim Polu, Żernikach – mówi dr Elżbieta Szopińska – Będziemy pracować też nad koncepcjami dla parków liniowych wzdłuż cieków wodnych, np. nad potokiem Ługowina.  

Prezydent Adam Grehl wierzy, że każdy dobrze zaprojektowany i zadbany trawnik, klomb czy skwer w mieście, staje się zachętą i właściciele posesji chętniej dbają o swoją zieleń kopiując dobre wzory. Profesora Romana Kołacza martwi trochę brak spójnej wizji zagospodarowania prywatnych ogródków na osiedlach mieszkaniowych, tak by tworzyły elegancką całość, jak to widać w wielu miastach na zachodzie, ale liczy na skuteczność fachowców z UPWr w edukowaniu i propagowaniu dobrych wzorów zagospodarowania przestrzeni.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)