Wolontariusze TWG2017: gotowi na wszystko i uśmiechnięci

sobota, 8.4.2017 09:45 798 0

1500 osób będzie pomagać przy organizacji igrzysk The World Games 2017. Na apel organizatorów zgłosiło się blisko 2700 wolontariuszy z 52 krajów. Do współpracy zostanie zaproszonych 1500 osób. Właśnie ruszyły szkolenia liderów wolontariatu.

Kasia, Marek i Michał mają spore doświadczenie w wolontariacie. Wiedzą na czym polega ta praca, jakie są najtrudniejsze momenty. Nic dziwnego, że właśnie oni zostali wybrani na liderów. – Musimy być gotowi na wszystko: na stres i zdenerwowanie sportowców oraz kibiców. Na wybuchy paniki także. I musimy na wszystko reagować spokojem i opanowaniem. I pamiętać, że zawsze musimy się uśmiechać – mówią liderzy.

Radzić sobie ze stresem
Nikogo z organizatorów nie dziwi, że do udziału w projekcie zgłosiło się 2700 osób. – Wolontariat to szansa uczestnictwa w organizacji jednej z największych imprez sportowych na świecie i do poznania jej tajników od kuchni. To także okazja, aby zdobyć cenne doświadczenie i rozwinąć swoje zainteresowania – mówi Lech Guzowski, koordynator wolontariatu. Wolontariat w trakcie igrzysk pozwoli zwłaszcza młodym osobom sprawdzić się w pracy zespołowej, udoskonalić swoje umiejętności komunikacyjne, zarządzanie sytuacją kryzysową pracy pod presją czasu.

Tłumy chętnych
Rejestracja wolontariuszy na TWG zakończyła się 28 lutego 2017 roku. Zebrano w sumie 2700 zgłoszeń. – To dowód jak dużym zainteresowaniem i popularnością cieszą się dyscypliny The World Games w Polsce i na świecie – dodaje Marcin Przychodny, prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego. Najliczniejszą grupę stanowią uczniowie i studenci. Mocną reprezentację będzie miała Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Do wolontariatu zgłaszali się także dorośli, w tym seniorzy. Zgłaszały się osoby z całej Polski jak i z wielu zagranicznych krajów – w sumie z 52.

Rola i zadania
Wolontariusze będą przede wszystkim wspierać organizatorów w takich obszarach, jak przeprowadzanie zawodów, obsługa mediów i kibiców. Będą obecni na obiektach sportowych, w mieście, w centrum prasowym, ale także na lotnisku i w miejscach zakwaterowania zawodników. Prace rozpoczną na kilka dni przed uroczystością otwarcia. Mają zapewnione wyżywienie, stroje, ubezpieczenie, a osoby spoza Wrocławia – noclegi. Dodatkowo każdemu będzie przysługiwać darmowa komunikacja miejska – ale tylko w czasie trwania igrzysk.

Elitarna grupa 
Pod koniec marca ruszyły pierwsze szkolenia dla liderów wolontariatu. Jest to 100 osobowa grupa ludzi doświadczonych w takich zadaniach i zaangażowanych. Kolejny etap to szkolenia stanowiskowe i szkolenia online. Spośród zgłoszonych 2700 osób Wrocławski Komitet Organizacyjny wybierze 1000 osób a dodatkowe 500 osób wskażą  federacje i związki sportowe współpracujące z WKO. – Jesteśmy szkieletem tej imprezy – będziemy działać na pierwszej linii i musimy być gotowi na wszystko. Czego najbardziej się obawiam? To problemów w przepływie komunikacji. Ale mam nadzieję, że będzie dobrze. Oczekuję od wolontariuszy zaangażowania, poważnego traktowania obowiązków i jeszcze raz zaangażowania. Muszą mieć świadomość, że dla tysiąca sportowców i kibiców będą wizytówką tych mistrzostw i wizytówką Wrocławia.

źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)