Wrocław ma nową atrakcję: Imaginarium!

wtorek, 3.10.2017 09:30 1651 0

Można tu spełnić marzenia o lataniu, teleportacji, wizycie w kosmosie czy podroży w głąb oceanu - i to wszystko w samym centrum Wrocławia. Dzięki Imaginarium mieszkańcy i odwiedzający miasto turyści mogą poznać możliwości najnowocześniejszej technologii, która rewolucjonizuje nie tylko rozrywkę, ale także edukację i biznes. 

Imaginarium to pierwsze we Wrocławiu centrum wirtualnej rzeczywistości. Autorski projekt jest dziełem pochodzących Wrocławia braci – Marcina i Krzysztofa Pogroszewskich.

Wspólnie z przyjaciółmi stworzyliśmy miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, może na własne oczy przekonać się, jak wiele do zaoferowania ma obecnie wirtualna rzeczywistość mówi Marcin, który aktualnie studiuje na uniwersytecie Stanforda, w samym sercu Krzemowej Doliny, gdzie rodzą się dziś nowoczesne technologie. Jedna z nich ma być od teraz elementem kulturalno-rozrywkowego krajobrazu stolicy Dolnego Śląska.

Jak to działa?

​Wyprawa do świata wirtualnej rzeczywistości zaczyna się w Imaginarium od wejścia na stanowisko o wymiarach ok. 3x3 m. Następnie uczestnik zakłada specjalne gogle i bierze do rąk dwa kontrolery. Taki zestaw pozwala nie tylko przenieść się do wybranego miejsca, ale także aktywnie się po nim poruszać. – Z reguły wystarczy kilka chwil, by nauczyć się podstawowych funkcji i swobodnie korzystać ze sprzętuwyjaśnia Krzysztof. – Potem można już skupić się na wrażeniach, które zapewnia wirtualna rzeczywistość.

Odwiedzający Imaginarium mogą obecnie m.in. zanurzyć się w tętniących życiem głębinach oceanu, pozwiedzać układ słoneczny, stanąć na szczycie Mount Everest, polatać nad Nowym Jorkiem, Tokio czy Wrocławiem, tworzyć niezwykłe rysunki i obrazy w trójwymiarze, a nawet używać wirtualnego łuku lub… miecza świetlnego. Co więcej, atrakcji będzie cały czas przybywać, ponieważ stale rośnie liczba programów, aplikacji, gier czy filmów tworzonych z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości.

U nas zamierzamy zawsze prezentować te najlepsze i najciekawsze, tak, by coś dla siebie znaleźli wszyscy goście, o różnych zainteresowaniach, w każdym wieku podkreśla Marcin i wyjaśnia: - W pokazach mogą brać udział nawet ośmioletnie dzieci. Natomiast górna granica wieku nie istnieje. Odwiedzali nas już seniorzy i byli równie zachwyceni jak młodsi goście, choć z reguły preferowali bardziej relaksujące programy. 

Wrocław – miasto spotkań (z wirtualną rzeczywistością) Twórcy Imaginarium od początku podkreślają związek projektu z Wrocławiem. Atmosfera dynamicznie rozwijającego się i otwartego na nowości miasta zainspirowała ich do stworzenia centrum o charakterze nie tylko rozrywkowym, ale również edukacyjnym. Popularyzacja wiedzy na temat wirtualnej rzeczywistości i umiejętności jej wykorzystywania są jednym z elementów działalności Imaginarium, które planuje angażować się w liczne atrakcyjne dla mieszkańców i turystów inicjatywy. – Na myśl o lekcjach geografii, fizyki czy plastyki wykorzystujących technologie wirtualne zaczynamy nawet trochę tęsknić za szkołąmówi z uśmiechem Krzysztof. – Teraz to wszystko jest możliwe, a my bardzo chętnie wspieramy takie projekty. 

Wśród planów braci Pogroszewskich jest też m.in. organizacja we Wrocławiu konferencji poświęconej wirtualnej rzeczywistości i jej zastosowaniom w biznesie, edukacji, a nawet sztuce. Ale szczególnym marzeniem okazuje się być stworzenie programu, dzięki któremu po założeniu gogli będzie się można przespacerować po naszym mieście… z minionych epok. Czy więc wkrótce współcześni mieszkańcy i turyści zobaczą m.in. zburzone dawno bramy i mury miejskie oraz zasypane wiele lat temu koryta Odry? Cóż, w Imaginarium wszystko jest możliwe.

Źródło: Informacja prasowa 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)