Wrocław w wyborach zdominowany przez kobiety. To one są "jedynkami" [PROFILE]

sobota, 3.10.2015 11:00 10001 0

Starcie PO-PiS w tych wyborach parlamentarnych na szczeblu centralnym to rywalizacja dwóch kobiet. Podobnie jest też we Wrocławiu. Dwie najsilniejsze partie, jako "jedynki", na swoich listach do sejmu wystawiły kobiety - prof. Alicję Chybicką i Mirosławę Stachowiak-Różecką z PiS-u. 

Jednak to nie koniec - Zjednoczona Lewica postawiła także na kobietę - 29-letnią Małgorzatę Tracz z Zielonych. PSL na pierwszej pozycji na liście wrocławskiej wystawił zaś wicemarszałka województwa Ewę Mańkowską.

Do "najmocniejszych" politycznie kobiet na Dolnym Śląsku należy jeszcze dodać kandydatkę z PO do senatu - Barbarę Zdrojewską.

 

PROFESOR ALICJA CHYBICKA (64 l.)

Lekarz medycyny, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 2001 r oku odznaczona Złotym Krzeżem Zasługi, Kobieta Roku 2008 Twojego Stylu, laureatka Nagrody Honorowej Rzecznika Praw Dziecka, a także Orderu Uśmiechu - jedynego na świecie odznaczenia nadawanego dorosłym przez dzieci.

Od 2011 roku prof. Chybicka jest senatorem RP.

Wraz z Martyną Wojciechowską i Fundacją "Na ratunek dzieciom z chorobom nowotworową" zbierała fundusze na "Przylądek Nadziei" - nową klinkę dla małych pacjentów z Bujwida. Otwarcie kliniki odbyło się 7 września. ZOBACZ PRZYLĄDEK NADZIEI.

Czytaj również nasze wywiady:

"Podpisałam cyrograf, że wiem, że mogę tam umrzeć"

"Dla mnie zawsze najważniejsze jest dziecko"

 

MIROSŁAWA STACHOWIAK-RÓŻECKA (42 l.)

Obecnie radna Rady Miejskiej Wrocławia i szefowa Klubu PiS. Zawodowo przez kilkanaście lat związana z branżą filmową. Producentka i kierownik produkcji wielu filmów historycznych i dokumentalnych. Sukcesem zakończyła dwuletnią pracę w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (w latach 2005-2007) doprowadzając do zwarcia układu z wierzycielami, co uchroniło tę zasłużoną dla Wrocławia Instytucję przed likwidacją. Aktualnie broker. Z wykształcenia pedagog, ukończyła resocjalizację na Uniwersytecie Wrocławskim. 

O Mirosławie Stachowiak-Różeckiej zrobiło się głośno, gdy w 2014 roku zapowiedziała swój start w wyborach na stanowisko prezydenta miasta Wrocławia. Co więcej, Stachowiak-Różecka przeszła do drugiej tury, a 30 listopada 2014 roku uzyskała aż 45,28 procent poparcia wrocławian, przegrywając niecałymi 10 punktami procentowymi z Rafałem Dutkiewiczem.

Nasz wywiad z Mirosławą Stachowiak-Różecka przed II turą wyborów na prezydenta Wrocławia

Mirosława Stachowiak-Różecka udzielała się również w inicjatywie Wrocławskiego Referendum. Cały pomysł opierał się na doprowadzeniu do lokalnego referendum w dniu wyborów parlamentarnych. Wrocławianie mieli odpowiedzieć na 5 pytań. Inicjatywa nie zebrała jednak wymaganych 50 tysięcy podpisów i projekt  przepadł. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

 

EWA MAŃKOWSKA (67 l.)

Mieszkanka Strzelina. W 1969 roku ukończyła studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie z wykształcenia zootechnik. Tytuł doktora nauk rolniczych w zakresie agronomii uzyskała w 1999 na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Będąc na kursach i stażach zagranicznych w praktyce poznała wieś i rolnictwo Niemiec, Francji, Holandii, Belgii, USA. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu handlu zagranicznego na UE we Wrocławiu i wspólnotowej polityki rolnej - w PAN w Warszawie.

Po ukończeniu studiów, przez 20 lat pracowała jako główny specjalista ds. hodowli zwierząt w Kombinacie Rolnym w Strzelinie, następnie do 1991 roku pełniła funkcję dyrektora w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Następnie, do momentu objęcia stanowiska wicewojewody (15 lutego 2012 roku) była prezesem i wiceprezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo w latach 1999 – 2010 związana z Akademią Rolniczą we Wrocławiu na stanowisku adiunkta. Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego II, III kadencji oraz obecnej V.

15 grudnia 2014 została wybrana na wicemarszałka w nowym zarządzie województwa.

 

MAŁGORZATA TRACZ (29 l.)

Absolwentka filologii polskiej oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 2006-2009 aktywistka Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja, w 2009 roku członkini Sekretariatu Krajowego organizacji. Współzałożycielka Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie "Trampolina", członkini Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zaangażowana w lokalne inicjatywy ekologiczne oraz społeczne. Od czerwca 2014 do maja 2015 roku przewodnicząca wrocławskiego koła Partii Zieloni, od lipca 2014 członkini Rady Krajowej Partii Zieloni. Od maja 2015 roku współprzewodnicząca Partii Zieloni razem z Adamem Ostolskim. Autorka samodzielnego startu Partii Zieloni w wyborach samorządowych w 2014 do Rady Miejskiej Wrocławia. 

Przez ostatnie miesiące Tracz była zaangażowana w inicjatywę Wrocławskiego Referendum oraz w akcję protestacyjną w sprawie wywózki gruzu z terenu dawnego PKS-u we Wrocławiu na teren glinianek w Zachowicach.

Czytaj więcej: Wysypali gruz pod PKS-em. Na znak protestu.

 

BARBARA ZDROJEWSKA (55 l.)

Kandydatka na senatora z okręgu wyborczego nr 7 z listy Platformy Obywatelskiej.

Kulturoznawca, przewodnicząca Rady Miasta Wrocławia (2006–2010) oraz sejmiku dolnośląskiego IV i V kadencji.

Zdrojewska działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, należała również do "Solidarności". Była współprowadzącą wrocławską Galerię Związku Polskich Artystów Plastyków na Solnym, później została prezesem Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)